Żubry gromią Lubliniankę, Znicz lepszy od Księżaka

Pierwsza runda zasadnicza na Mazowszu za nami. Wysokie zwycięstwa odnieśli zawodnicy Enea Żubrów Chorten Białystok, a także Znicza Basket Pruszków. Czwarte zwycięstwo odnotowuje Legion Legionowo, a radomski Kolejarz pokonał na wyjeździe stołeczną Isetię. Jak zaprezentowały się pozostałe ekipy?

Piętnastą kolejkę otworzyła mikołajkowa rywalizacja między wołomińskimi Bykami, a Energą Basket Warszawa. Do przerwy wynik trzymał się w granicach remisu, głównie dzięki dobrej dyspozycji Piotra Wójcika oraz Szymona Janiewskiego. Natomiast po warszawskiej stronie skutecznie pracowali Mateusz Górka, a także Norman Zuber. Kluczowa okazała się zmiana stron, a dokładnie trzecia część widowiska (18:7). Dzięki udanym próbom Gospodarka oraz Zubera, Energa wyszła na 8-punktowy zapas, który systematycznie zwiększała do końcowej syreny. Podopieczni Axla Olesiewicza pozostają na fotelu lidera w mazowieckiej grupie. Zuber skończył zawody na 19 punktach i 10 zbiórkach. Dla miejscowych 23 punkty i 6 zbiórek zaaplikował Piotr Wójcik.

W Bielsku Podlaskim, KKS Tur walczył zacięcie o zwycięstwo… z zawodnikami Banku Spółdzielczego. Po trzeciej dyszce niespodziewanie prowadzili gracze Tomasza Wicika, którzy po trójce Dawida Kołodzińskiego, a także wolnych Krzysztofa Grudnia wygrywali 67:63. Tur dzięki ośmiu punktom zdobytym pod rząd przez Łukasza Kuczyńskiego natychmiast przejął inicjatywę. Następnie po jego następnych trafieniach przy wsparciu Piotra Bobki oraz Mikołaja Krakowiaka wypracowali 10-punktową zaliczkę (80:70). Jednak przyjezdni w ciągu następnych 150 sekund odrobili wszystko po interwencji zza łuku Sebastiana Okoły oraz punktach Pawła Respondka. W najważniejszych momentach Tur znów mógł liczyć na Kuczyńskiego, który zaaplikował ważne punkty z rzutów wolnych. 38-letni skrzydłowy skończył mecz na 27 punktach i 6 zbiórkach. W ten sposób zawodnicy Rafała Króla skończyli pierwszą rundę zasadniczą, zajmując aktualnie 4.lokatę w grupie mazowieckiej.

Osłabiona Isetia Białołęka Warszawa tym razem musiała uznać wyższość Kolejarza Basket Radom, który dołączył do grupy walczącej o play-off. Koszykarzy Jakuby Stefaniuka do zwycięstwa poprowadził duet Bartłomiej Karolak-Wiktor Siemianiuk, którzy łącznie rzucili 54 punkty. Dla gospodarzy 21 punktów i 9 asyst dał Jan Grzeliński. Obie ekipy mają po 6 zwycięstw i 9 porażek – Kolejarz aktualnie jest siódmy, Isetia – dziewiąta.

Rezerwy Startu Lublin odniosły cenne zwycięstwo nad Sokołem, które pozwoliło im być w grupie grającej o ósemkę po rundzie zasadniczej. Ważna dla podopiecznych Michała Sikory była druga połowa, w której doskonale spisywał się Wiktor Kępka przy wsparciu Kacpra Świtacza i Michała Turewicza. Głównie dzięki ich zagraniom zawodnicy z Koziego Grodu odnieśli szóste zwycięstwo w obecnej kampanii, które na razie zapewnia im 12.lokatę. Kępka skończył bój na 27 punktach i 8 zbiórkach. Dla przyjezdnych 15 punktów i 6 zbiórek dał Adam Anusewicz. Sokół z dorobkiem 5 zwycięstw i 10 porażek jest „oczko” niżej od lubelskiej ekipy (13.lokata).

W dolnym rejonie tabeli, Legion bardzo pewnie poradził sobie z warszawską Ochotą, wygrywając ostatnią część aż 38:10. Zawodnicy Pawła Malinowskiego dzielnie stawiali opór przyjezdnych przez trzy kwarty, prowadząc nawet po punktach spod tablicy Piotra Dąbrowskiego i Michała Borkowskiego 57:51. Niezastąpieni w decydującej partii byli Caglar Caliskan, Mikołaj Motel, a także Przemysław Lewandowski. Dzięki temu zwycięstwu gracze Legionu mają aktualnie 14.lokatę (4-10). Co więcej klub z Legionowa podziękował za współpracę pierwszemu trenerowi, Antonio Daykoli. Jego stery przejął Łukasz Pacocha, który w ubiegłym sezonie był szkoleniowcem stołecznej Isetii.

Białostockie Żubry w pełni zdominowały Lubliniankę przed własną publicznością. O ile w premierowej, a także w większej części drugiej odsłony mieliśmy wyrównaną rywalizację tak w trzeciej części gracze Krzysztofa Kalinowskiego w pełni przejęli kontrolę. Dobra seria 20:2 głównie w wykonaniu Pawła Śpicy sprawiła, że miejscowi wypracowali sobie dwucyfrowe prowadzenie, które jedynie powiększali. Prócz Pawła Śpicy (25 punktów i 8 zbiórek) najlepiej spisywał się Hubert Wyszkowski, zgarniając z ławki rezerwowych 30 punktów. Dla Lublinianki 25 punktów dał Roger Ray. Tym samym Żubry pozostają na trzecim miejscu (13-2), natomiast Lublinianka z podobnym bilansem jak Tur jest piąty (11-4).

W Pruszkowie znacznym faworytem rywalizacji byli pruszkowianie, lecz pierwsza połowa wcale nie pokazała tak wyraźnej różnicy jaką dostaliśmy w finalnym efekcie. Grę łowickiej ekipy trzymali dzielnie Mateusz Fatz, a także Piotr Łucka, dzięki którym do połowy drugiej kwarty mieliśmy remis (29:29). Znicz zaczął pomału uzyskiwać przewagę po celnych próbach Huberta Miłaka, Kamila Czosnowskiego oraz Marcela Kapuścińskiego. W ten sposób podopieczni Michała Spychały prowadzili do przerwy 45:36. Znacząca okazała się druga połowa, w której pruszkowska ekipa jeszcze bardziej odskoczyła z wynikiem. Do punktującego Kapuścińskiego swoje celne rzuty zaczęli dokładać: Łukasz Bonarek, Paweł Łapiński czy też Filip Munyama. Tą wygraną Znicz ustabilizował się na drugim miejscu z dorobkiem 14 zwycięstw i 1 porażki. Natomiast Księżak z bilansem 9-6 jest aktualnie szósty.

Grająca bez Krystiana Koźluka, UKS Trójka Żyrardów nie miała nic do powiedzenia w Warszawie. Już po premierowej odsłonie wygranej przez Zielonych Kanonierów 31:14 wiadomo było, kto dopisze komplet punktów. Obie ekipy mają w tym przypadku po 6 zwycięstw i 9 porażek. Trójka aktualnie jest dziesiąta, zaplecze Legii jedenaste. Dla gospodarzy 21 punktów i 7 zbiórek dał Julian Dąbrowski. Natomiast dla przyjezdnych 20 punktów i 8 zbiórek zdobył Marcin Wieczorkowski.