Pomorze Środkowe dla Żaka, Enea wygrywa na Kociewiu

Szósta, środowa kolejka na zapleczu ekstraklasy dała kilka ciekawych rezultatów. W derbach Pomorza Środkowego, Żak okazał się lepszy od Kotwicy. Zawodnicy Enei Basket Poznań wywieźli zwycięstwo w Kociewia, a KKS Polonia Warszawa zalicza triumf w Krakowie. Oto raport z ośmiu spotkań w środowy wieczór.

Środowe rywalizacje otworzył pojedynek między Miastem Szkła Krosno a Decką Pelplin – jeden z bardziej interesujących. Większą część spotkania prowadzili pelplinianie głównie dzięki aktywnej grze Thomasa Davisa, Patryka Kędla, Wojciecha Dzierżaka oraz Filipa Stryjewskiego. Ostatni z nich miał okazje zgarnąć zdobycz triple-double (9 pkt, 9 zb, 11 as). Jednak decydującą partię wygrali krośnianie 34:15, odwracając całkowicie losy rywalizacji. W najważniejszej części rywalizacji skuteczny był Radosław Trubacz we współpracy z Przemysławem Wroną, a także Mylesem Rasnickiem. Pierwszy z nich skończył mecz na 21 punktach, trafiając aż sześć trójek. Thomas Davis dla pelplinian dał 19 punktów i 6 zbiórek.

Po udanym pojedynku z katowickim Mickiewiczem „za ciosem” poszli koszykarze Enei Basket Poznań, którzy wywieźli zwycięstwo… z Kociewia. Podopieczni Przemysława Szurka zaprezentowali się znacznie lepiej w pierwszej połowie dzięki fantastycznym interwencjom Wojciecha Frasia, Piotra Wielocha, a także Marcina Dymały. Do przerwy poznaniacy zasłużenie prowadzili 44:24. Starogardzianom ciężko było odmienić losy pojedynku, gdyż po celnych rzutach Pabiana, Frasia i Andrzejewskiego byli już na -27. Od tego momentu miejscowi zaliczyli serię 14:2 na zamknięcie trzeciej ćwiartki. Na ponad półtorej minuty przed końcem boju dwie trójki Benjamina Didiera-Urbaniaka sprawiły, że Diabły mogły odwrócić bieg rzeki (71:73). Finalnie w ważnych akcjach nie mylili się Pabian, a także Dymała. Marcin Dymała ostatecznie skończył mecz na double-double (18 pkt, 12 zb). Dla zawodników z Kociewia 13 „oczek” zgarnął Piotr Lis.

W Derbach Pomorza Środkowego, MKKS Żak Koszalin okazał się lepszy od Sensation Kotwicy Kołobrzeg. Na początku ostatniej partii po trafieniach Damiana Pielocha, a także Daniela Ziółkowskiego spod kosza mieli 13-punktowe prowadzenie (51:64). Tę zaliczkę kołobrzeżanie roztrwonili aż do końcowej syreny tego widowiska. Głównym bohaterem tej odsłony był Amerykanin, William Kondrat. 24-letni skrzydłowy prócz dobrego wejścia pod obręcz dołożył ważną trójkę. Prócz niego kluczowe punkty zainkasowali Maciej Szewczyk (z rzutów wolnych), a także Szymon Pawlak (z wjazdu pod obręcz). Kondrat skończył rywalizację na 21 punktach i 7 zbiórkach. W kołobrzeskiej drużynie brylował Daniel Ziółkowski, autor 21 punktów i 6 zbiórek.

Długo na pierwsze zwycięstwo czekała KKS Polonia Warszawa, która ograła Akademików z Krakowa. Podobnie jak w przypadku Żaka i Miasta Szkła walka odwróciła się w czwartej kwarcie. Za nadrabianie dwucyfrowej straty zabrali się m.in. Michał Kierlewicz, Damian Cechniak, Marcin Dutkiewicz, a także Maksymilian Motel. Głównie dzięki tym zawodnikom funkcjonowała gra podopiecznych Jakuba Pendrakowskiego. Kierlewicz finalnie skończył potyczkę na 25 punktach, 8 asystach i 6 zbiórkach. W krakowskim obozie wyróżniał się Mateusz Orłowski, autor 16 punktów. Dwucyfrowe zdobycze punktowe odnotowali też: Kacper Mąkowski, Rafał Komenda, Jan Piliszczuk oraz Damian Ciesielski.

Większych problemów ze swoimi rywalami nie mieli zawodnicy Górnika Zamek Książ Wałbrzych, a także HydroTrucka Radom. Wałbrzyszanie jedynie przez pierwsze parę minut walczyli z Sokołem jak równy z równym. jednak po udanych akcjach Damiana Durskiego, Konrada Dawdo oraz wolnych Patryka Wilka pomału przejęli kontrolę nad tą rywalizacją. Finalnie gracze Andrzeja Adamka wygrali każdą z kwart, co dało im finalnie efektowne zwycięstwo 98:68. Dla Górnika 20 punktów i 10 zbiórek uzbierał Piotr Niedźwiedzki. Najjaśniejszą postacią w Sokole był Damian Szymczak, zdobywca 18 punktów, 7 asyst i 6 zbiórek.

We wspomnianym Radomiu, HydroTruck bardzo efektownie wygrał premierową odsłonę 31:8, co dawało mu bezpieczną kontrolę nad wydarzeniami w pojedynku z opolską Politechniką. 25 punktów, a także 10 asyst dał Darren Williams. Solidne zawody także w wykonaniu Mikaela Laihonena, który do 22 punktów dołożył 9 zbiórek.

Do wyłonienia zwycięzcy w rywalizacji AZS AWF Mickiewicza Romus Katowice a WKK Active Hotel Wrocław potrzebne były dwie dogrywki. W tych najważniejszych momentach w doliczonym czasie gry kluczowe punkty na wagę czwartego zwycięstwa dla graczy z Dolnego Śląska trafiali Mikołaj Stopierzyński, Jakub Koelner, a także Tomasz Ochońko. Stopierzyński zagrał ponownie bardzo dobre zawody, uzyskując 29 punktów, 9 zbiórek, a także 6 asyst. Po przeciwnej stronie najaktywniejszy był Stanisław Heliński, który zgarnął 25 punktów i 8 zbiórek.

Na zwycięski szlak powróciła Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz, która pokonuje przed własną widownią GKS Tychy 72:65. Znakomicie w premierowej odsłonie grał pod koszami Piotr Wińkowski przy wsparciu Filipa Małgorzaciaka. Po ich trafieniach gospodarze rozpoczęli od wysokiego prowadzenia 20:5. Potem do głosu doszli tyszanie, którzy mogli liczyć na celne trafienia Szymona Szmita, Sebastiana Bożenko czy Macieja Koperskiego. W ten sposób przyjezdni po 20 minutach tracili już jedynie cztery punkty. Bydgoszczanie jeszcze raz uciekli na dwucyfrowe prowadzenie w trzeciej kwarcie, gdy celnie z gry przymierzali Małgorzaciak, Śmigielski, a także Zegzuła. Miejscowych do końca pojedynku próbowali podgonić Walski, Bożenko oraz Koperski, lecz skutecznie spod tablicy aplikowali Kaszowski, Jeszke oraz Wińkowski. Piotr Wińkowski zakończył mecz na 18 punktach i 7 zbiórkach. Double-double dopisał Damian Jeszke w postaci 12 punktów i 15 zbiórek.