Derby Śląska dla GKS-u! Tyszanie bliżej play-off!

GKS Tychy lepszy od katowickich akademików w Derbach Śląska! Koszykarze Tomasza Jagiełki w zaległym meczu 26.kolejki Pekao S.A. 1.Ligi Mężczyzn ograli AZS AWF Mickiewicza Romus Katowice 81:62.

AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – GKS Tychy 62:81 Statystyki

Katowiczanie chcieli w środowych derbach Śląska pokonać Trójkolorowych, aby godnie pożegnać się z zapleczem ekstraklasy. Tyszanie z kolei dzielnie walczą o zajęcie ostatniego, premiowanego miejsca do fazy play-off. Zwycięstwo podopiecznych Tomasza Jagiełki mocno przybliżyło ich do najlepszej ósemki.

Derbową rywalizację otworzyły celne trafienia Pawła Zmarlaka, Szymona Walskiego i Sebastiana Bożenko. Środkowy tyskiego zespołu, dokładając następne punkty spod obręczy sprawił, że GKS miał w zapasie pięć „oczek” (5:10). Sytuację katowickiej ekipy umieli poprawić Kacper Rojek, a następnie Jakub Nowak. Dzięki celnej trójce 24-letniego rzucającego mieliśmy remis (14:14). Premierową odsłonę zamknęły: udane rzuty wolne Karola Nowakowskiego i trójka Macieja Koperskiego, po których przyjezdni prowadzili 19:16.

Do wyrównania na początku drugiej kwarty doprowadził udanym trafieniem z dystansu Patryk Wieczorek. Trójkolorowi zareagowali dobrymi akcjami spod obręczy Bożenki i Węgrowskiego, oddalając się na sześć punktów (21:27). Gospodarze w późniejszym czasie interweniowali dobrymi zagraniami ze strony Rojka, Oladapo oraz Krzymińskiego, które wyprowadziły ich na prowadzenie (31:29). Wyrównany mecz zrobił nam się w ostatnich minutach pierwszej połowy, którą zakończył trafieniem zza łuku Stanisław Heliński. Bliżej zwycięstwa po 20 minutach byli katowiczanie, prowadząc 40:37.

Po przerwie goście z Tychów odzyskali inicjatywę po wykorzystanych okazjach przez Walskiego i Szmita. Pokrótce dwiema celnymi trójkami zareagował Tomasz Krzymiński, przywracając prowadzenie na stronę katowicką (48:46). Później swój odpowiedni rytm znaleźli Karol Kamiński oraz Maciej Koperski, aplikując wspólnie aż czternaście punktów. Finalnie po udanej wizycie na linii rzutów wolnych Szymona Szmita i półdystansie Sebastiana Bożenko, tyszanie wygrywali po trzeciej kwarcie 64:52. Decydującą partię Trójkolorowi kontrolowali wydarzenia na boisku. Miejscowi próbowali odpowiadać trójkami Helińskiego i Kuczawskiego, ale po przeciwnej stronie efektownie odpowiadał z góry Duda. Ostatecznie GKS Tychy wygrał w Katowicach z Mickiewiczem 81:62. W ten sposób tyszanie są już jedną nogą w najważniejszej części sezonu.

Dla Mickiewicza 12 punktów zainkasował Jakub Nowak. W ekipie gości najskuteczniejszym zawodnikiem był Szymon Walski, autor 16 punktów i 6 zbiórek.