Pogrom w VI Derbach Kociewia!

SKS Fulimpex Starogard Gdański rozgromił Deckę Pelplin! W środowym, zaległym starciu 26.kolejki zaplecza ekstraklasy, starogardzianie pokonali gości 95:65.

SKS Fulimpex Starogard Gdański – Decka Pelplin 95:65 Statystyki

Oba kluby przed derbowym starciem znały stawkę tego meczu, jaką jest awans do play-off. Ostatnio w dużo lepszej dyspozycji są starogardzianie, którzy zaliczyli kolejno cztery zwycięstwa. Pelplinianie ostatni triumf odnotowali na początku marca z Żakiem Koszalin, notując później trzy ważne porażki.

Miejscowi rozpoczęli zawody z wysokiego „C”, bo po celnych rzutach Samira Stewarta, Wojciecha Czerlonko i Bartosza Majewskiego prowadzili 13:4. Przyjezdni próbowali reagować dobrymi zagraniami Michała Sadły, Thomasa Davisa i Wojciecha Dzierżaka. Jednak zawodnicy Miljana Curovicia regularnie trafiali zza łuku. Udane próby Benjamina Didiera-Urbaniaka, Damiana Janiaka, a także Piotra Lisa sprawiły, że SKS po 10 minutach wyraźnie prowadził 37:16.

W następnej części Kociewskim Diabłom szło w ataku znacznie gorzej, co początkowo nie wykorzystywali tego rywale. Efektownie akcji pod obręcz popisywali się Maksymilian Formella, a także Patryk Kędel. Z drugiej strony dobrymi rzutami ripostował Wojciech Czerlonko (45:22). Odrobinę później Decka zainkasowała dziewięć punktów z rzędu, przegrywając po trojce Romana Janika czternastoma punktami. Atak w starogardzkiej drużynie odblokowali Stewart oraz Didier-Urbaniak. Ostatecznie po punktach spod tablicy Tymona Szymańskiego, SKS wygrywał po pierwszej połowie 50:35.

Po dłuższej przerwie mecz się wyrównał, ale wciąż stroną nadającą tempo spotkania byli gospodarze, którzy grali bardziej zespołowo. Konsekwentnie z gry trafiali Lis, Czerlonko, Stewart oraz Kurpisz. Natomiast w pelplińskim zespole pojedynczymi akcjami odpowiadali Janik, Szymański, a także Kędel. Trzypunktowy rzut Samira Stewarta sprawił, że Duma Kociewia po trzeciej kwarcie miała w zapasie dwadzieścia dwa punkty (68:46). Niewiele zmian przyniosła też ostatnia kwarta, którą miejscowi rozpoczęli od serialu 17:5. W ten sposób Diabły miały w pełni kontrolę nad wynikiem do końcowej syreny, zwyciężając efektownie z Decką 95:65.

W ten sposób starogardzianie zagwarantowali sobie udział w play-off, eliminując jednocześnie pelplinian z gry. Gospodarze trafili aż piętnaście trójek (40%) przy zaledwie pięciu rywali (23%), a także byli w każdym rzemiośle koszykarskim lepsi. Najlepiej dla SKS-u zagrali Wojciech Czerlonko (23 pkt, 5 zb), a także Samir Stewart (21 pkt). Natomiast w ekipie pelplińskiej brylował Tymon Szymański (16 pkt, 7 zb).