Kto bliżej gry w Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn na przyszły sezon?

Lutowe spotkania na drugoligowych parkietach będą arcyciekawe, a najważniejsza część sezonu startuje pod koniec marca. Kto w aktualnej sytuacji ma największy apetyt na awans do Pekao S.A. 1.Ligi Mężczyzn?

W tym zestawieniu wzięliśmy pod uwagę dotychczasowe wyniki, porównanie ich z przedsezonowymi oczekiwaniami, składy personalne, a także czynniki łagodzące jak nieobecność czy kontuzja.

16. WrapMania.eu KK Oleśnica
Runda Zasadnicza: 15-7 (4.miejsce w grupie D)

Aktualnie dla podopiecznych Marcina Stacha jest to najlepsza kampania w historii tego klubu. W zespole z Oleśnicy nie ma jednej wiodącej postaci, ale jest dobra zespołowa organizacja w ataku. Na rozegraniu dobrze poczyna sobie Bartłomiej Rodak, pod tablicami przyzwoicie dysponowany jest Jarosław Bartkowiak , a „trzy grosze” dokładają Łukasz Horn, Michał Zakrzewski, a także Dawid Piasecki. Oleśnicki klub ma prawo myśleć, aby chociaż zahaczyć o drugą rundę najważniejszej części sezonu.

15. MKKS Rybnik
Runda Zasadnicza: 17-4 (4.miejsce w grupie
C)

W ubiegłym sezonu mieli na swoim koncie 21 zwycięstw i 9 porażek. Aktualnie mogą ten rezultat wyśrubować i ba, powalczyć o czołowe miejsce po rundzie zasadniczej. Optymalną dyspozycję trzymają Piotr Kawczyński (16,4 pkt, 5,4 zb i 2,9 as), a także Kacper Wydra (16,3 pkt, 8,1 as, 4,7 zb), których po tym sezonie dołączyłbym do listy zawodników grających na pierwszoligowych parkietach. W polu trzech sekund nie zawodny jest doświadczony Adam Anduła. Warto też obserwować występy Marcina Kosiorowskiego, który jest combo guard. Rybniczanie będą niebezpieczną ekipą w fazie play-off.

14. Tarnovia Tarnowo Podgórne
Runda Zasadnicza: 17-6 (3.miejsce w grupie
A)

Zawodnicy Rafała Urbaniak mogą powtórzyć sukces z ubiegłego, czyli dojście do drugiej rundy play-off. Wystarczy, że na wyższy poziom swoich umiejętności wejdą Szymon Milczyński, a także Maciej Rostalski. Obaj zawodnicy doskonale wiedzą, ile sił trzeba włożył do kolejnych zwycięstw. Grę tarnowskiej drużyny skutecznie ciągnie Seweryn Sroczryński. Nie należy także zapominać o Łukaszu Ulchurskim oraz Michale Bombrychu, którzy potrafią być groźni zza linii 6,75m. Kluczowym spotkaniem o przewagę parkietu będzie rewanż ze Sklepem Polskim MKK Gniezno.

13. KS Kosz Kompaktowy Pleszew
Runda Zasadnicza: 18-4 (3.miejsce w grupie D)

Pleszewianie wrócili „z przytupem” na drugoligowe salony wraz z… Michaelem Hicksem! 40-letni rzucający gra drugi lub nawet trzeci „sezon życia”, będąc liderem pleszewskiej drużyny. Wsparciem dla doświadczonego Amerykanina są Krzysztof Spała, a także Patryk Marek. Ostatnio podopiecznym Alana Urbaniaka udało się zaskoczyć na wyjeździe Pogoń Prudnik (78:82). To może być dobry impuls na grę o więcej niż pierwsza runda play-off.

12. Lublinianka KUL Basketball
Runda Zasadnicza: 17-4 (4.miejsce w grupie
B)

Przyjście Rogera Ray’a dało „pozytywnego kopniaka” do kolejnych zwycięstw podopiecznym Przemysława Łuszczewskiego, po których są w czołówce grupy mazowieckiej. Oprócz świetnie dysponowanego Amerykanina pod tablicami rządzą Adam Myśliwiec, a także Mateusz Wiśniewski. Zawodnicy z Koziego Grodu mają stratę jednego zwycięstwa do Żubrów i dwa do Znicza i stołecznej Energi (ważne mecze ze Zniczem i Żubrami u siebie). W porównaniu z ubiegłym sezonem jest to dużo lepszy wynik, a apetyty mogą być jeszcze większe.

11. AZS UMK Transbruk Toruń
Runda Zasadnicza: 18-4 (4.miejsce w grupie
A)

Pod koniec stycznia zawodnikom Kamila Michalskiego udało się wywieźć zwycięstwo… z Inowrocławia! Ta wygrana podbudowała ich marzenia o zajęcie wysokiego miejsca po rundzie zasadniczej. Nie zdziwię się jeśli torunianie powtórzą ubiegłoroczny wynik, a stać ich na to. Toruńską ekipę skutecznie dowodzi Arkadiusz Kobus przy przyzwoitym wsparciu Ignacego Grochowskiego i Krystiana Maćkiewicza.

10. OPTeam Resovia Rzeszów
Runda Zasadnicza: 17-5 (2.miejsce w grupie C)


Osiem zwycięstw z rzędu pod wodzą trenera Kamila Piechuckiego napawa sporym optymizmem. Szkoda porażek w ubiegłej rundzie z rezerwami Niedźwiadków, kieleckim UJK czy MKKS-em, bo w obecnej chwili jest to jedna z wielu dobrych kadr na drugoligowych parkietach. Na rozegraniu doskonale sprawdza się Michał Jędrzejewski, doskonałymi strzelcami są Norbert Ziółko oraz Mateusz Bręk, a pod tablicami rządzą niepodzielnie Michał Gabiński i Wojciech Wątroba. Najbliższe domowe mecze z Polonią Bytom i Basketem Hills Bielsko-Biała zweryfikują ich dyspozycje na pierwszą ligę. Rzeszowianie mają okazję udowodnić, że są gotowi na dobre granie.

9. Energa Basket Warszawa
Runda Zasadnicza: 20-2 (1.miejsce w grupie B)


Zeszłoroczny wynik w postaci awansu do ćwierćfinału 2.Ligi został uznany przed stołeczną ekipę jako sukces. W obecnej kampanii o powtórzenie będzie trudno, ale nie niemożliwe. Ekipa Axla Olesiewicza może liczyć na doświadczonego środkowego Karola Dębskiego, dobrego play-makera Patryka Gospodarka oraz przyzwoitych na skrzydle Mateusza Górki i Normana Zubera. Warszawianie, aby myśleć o powtórzenie sukcesu lub nawet pójść po więcej muszą ponownie pokazać lepszą dyspozycję w pojedynkach z Żubrami i Zniczem.

8. Basket Hills Bielsko-Biała
Runda Zasadnicza: 18-2 (3.miejsce w grupie C)


Bielszczanie jako pierwsi znaleźli sposób na zatrzymanie BS Polonii Bytom przed własną publicznością, lecz niestety sztuka nie powiodła się im w rewanżu. Jednakże zawodnicy Grzegorza Błotki udowodnili, że z każdym rywalem potrafią walczyć jak równy z równym. Kapitalnie spisuje się duet Wojciech Zub i Szymon Łukasiak. Sporo dobrej gry kręci się także wokół Roberta Kozaczki, a także Michała Medes. Ekipę z Bielsko-Białej należy zaliczyć do „czarnego konia” tych rozgrywek.

7. Enea Żubry Chorten Białystok
Runda Zasadnicza: 18-3 (3.miejsce w grupie B)


Białostoczanie zapowiedzieli walkę o zaplecze ekstraklasy, co udowodnili udanymi meczami z Sokołem, Bykami, a także odwinęli się Zniczowi. Podopieczni Krzysztofa Kalinowskiego mają szansę, aby po sezonie zasadniczym zająć nawet 1.miejsce pod warunkiem, że m.in. sobotnie spotkanie ze stołeczną Energą zwyciężą. Karol Obarek oraz Hubert Wyszkowski dziurawią kosz swoich przeciwników. Pod tablicami ważnymi postaciami są Arkadiusz Zabielski oraz Krystian Tyszka, a skutecznym shooterem jest Paweł Śpica. Niezwykle cennym zawodnikiem jest także Mikołaj Styczeń, który pokazał swoje umiejętności. Ekipa z Podlasia ma ogromne szanse, aby powrócić po kilkunastu latach do 1.Ligi.

6. Znicz Basket Pruszków
Runda Zasadnicza: 20-2 (2.miejsce w grupie B)


Pruszkowianie przez paru ekspertów jest wymienianych jako ekipa, która powinna powrócić na zaplecze ekstraklasy. Mimo przegranej rywalizacji z Żubrami na własnym terenie (63:74), podopieczni Michała Spychały spisują się bardzo dobrze w swojej grupie. Doskonale do pruszkowskiej ekipy wkomponował się Mateusz Itrich, a niezawodnymi liderami zespołu są: Bartosz Proczek, Hubert Miłak, a także Marcel Kapuściński. Mózgiem całej organizacji gry jest Kamil Czosnowski. Znicz będzie do końca rundy zasadniczej bił się o fotel lidera w grupie zasadniczej, a później o awans.

5. ŁKS Coolpack Łódź
Runda Zasadnicza: 20-2 (2.miejsce w grupie A)


Łodzianom niewiele brakowało w ostatniej kampanii do wymarzonego półfinału, ale drogę przerwali zawodnicy Sokoła Międzychód. Po zmianie pierwszego szkoleniowca łódzkiej ekipy, a także paru korekt w składzie ekipa Jarosława Krysiewicza sytuuje się w czubie tabeli zaraz za Notecią. Niezmiennie rolę lidera pełnią Kacper Dominiak, a także Norbert Kulon. Dodajmy do tego skuteczną grę ze strony Macieja Leszczyńskiego, Jakuba Karwowskiego, a także Mikołaja Wojciechowskiego. Wówczas otrzymamy łódzki klub, który będzie w stanie walczyć na równi z dużo lepszymi ekipami. Od paru sezonów łodzianie marzą o miejscu na zapleczu ekstraklasy. Po tej kampanii awans jest w ich zasięgu.

4. Pogoń Prudnik
Runda Zasadnicza: 21-1 (1.miejsce w grupie D)


Prudniczanie jako jedyni mieli status „niepokonanej” drużyny do momentu…. przegranego spotkania z KS Koszem Kompaktowym. Nie mniej jednak zawodnikom Tomasza Michalaka idzie bardzo dobrze w drugoligowych rozgrywkach. W trumnie niezastąpiony jest Tomasz Nowakowski, Tomasz Prostak oprócz rozegrania bierze odpowiedzialność za punktowanie, natomiast w odpowiedniej dyspozycji są Patryk Garwol oraz Stanferd Sanny. Swoją „kolejną” młodość przeżywa Grzegorz Mordzak, który być może po awansie będzie najstarszym zawodnikiem grającym w 1.Lidze. Zawodnicy Pogoni mają atrybuty, aby także rozważyć walkę o zaplecze ekstraklasy.

3. KSK Ciech Noteć Inowrocław
Runda Zasadnicza: 20-2 (1.miejsce w grupie A)


Apetyty na grę w Pekao S.A. 1.Lidze mają z pewnością inowrocławianie, którzy chcą poprawić ubiegłoroczny rezultat. Bardzo pewnymi punktami zespołu Huberta Mazura są Jakub Dłoniak oraz Darrell Harris. Obaj zawodnicy pomogli koszalińskiemu Żakowi awansować na zaplecze ekstraklasy. Obok dobrej dyspozycji rzutowej Piotra Robaka doskonale w zespół wkomponowali się Cezary Karpik oraz Oliwier Szczepański. Przy odpowiednim zdrowiu, a także szerszej rotacji Noteć będzie liczyła się w walce o awans.

2. PGE GiEK Turów Zgorzelec
Runda Zasadnicza: 21-1 (2.miejsce w grupie D)


Jedyna porażka zgorzeleckiej ekipy nastąpiła w Prudniku po trudnym spotkaniu z Pogonią. Niewątpliwie rewanżowa potyczka w Zgorzelcu będzie szalenie ważna w kontekście wywalczenia pozycji lidera w tej grupie. Bardzo dobry sezon w ekipie Rafała Niesobskiego rozgrywają Hubert Kruszczyński, Jakub Kondraciuk oraz Cezary Fudziak. Sporo doświadczeniem dzieli się Bartosz Bochno, a Kamil Zywert jest najlepiej rozdającym piłkę na parkietach 2.Ligi. Włodarze zgorzeleckiego klubu mogą po tym sezonie znów wrócić na pierwszoligowe parkiety.

1. BS Polonia Bytom
Runda Zasadnicza: 20-2 (1.miejsce w grupie C)


Od porażki poniesionej z krakowską Bozzą (19 listopada ubiegłego roku) podopieczni Mariusza Bacika odnotowali serię jedenastu kolejnych zwycięstw. Bytomianie podobnie jak wyżej wymieniony Turów będą starał się w krótkim czasie wrócić do 1.Ligi. Wiodącymi zawodnikami są Michał Krawiec, Filip Pruefer oraz Jarosław Giżyński. Co najważniejsze do optymalnej formy powrócił Bartosz Wróbel, który w decydujących meczach, a także play-off może „odpalić” jeszcze wyższą dyspozycję z ubiegłych sezonów. Interesująca będzie wyjazdowa potyczka z Bieszczadzkimi Wilkami oraz domowe mecze z krakowską Bozzą i MKKS-em Rybnik.

fot. Krzysztof Kadis
Red.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *