Młodzież w natarciu, czyli nowe nabytki pierwszoligowych ekip

Od ubiegłego sezonu 2022/2023 na parkietach zaplecza ekstraklasy obowiązuje przepis o jednym młodzieżowcu. W kampanii 2023/2024  za młodzieżowca można uznać zawodnika z rocznika 2001 lub młodszego, który musi przebywać na parkiecie. Zobaczmy, które ekipy w ostatnim czasie podpisywały kontrakt z graczami do lat 23.

Ilian Węgrowski (18 lat, 187 cm) w nadchodzącej kampanii pierwszoligowej zasili szeregi GKS-u Tychy. Dla 18-latka będzie to debiutancki sezon na zapleczu ekstraklasy. 18-letni rzucający swoją przygodę rozpoczął w Zastalu Fatto Deweloper Zielona Góra, grając w młodzieżowych jak i drugoligowych rozgrywkach. Podczas finałów Mistrzostw Polski do lat 19 rozgrywanych w Lublinie zdobył wraz z zielonogórską ekipą brązowy medal. Ponadto został wybrany do najlepszej piątki turnieju finałowego. W sezonie drugoligowym zagrał w 34 potyczkach, aplikując przeciętnie 15,8 punktu oraz 4 zbiórki. Jak tłumaczy na stronie internetowej tyskiego klubu: ,,Przyjąłem ofertę GKS-u Tychy, ponieważ chciałem zrobić krok w przód w mojej karierze. Do tej pory grałem w drugiej lidze i chciałem sprawdzić się na poziomie wyżej.

Do HydroTrucka Radom na najbliższą kampanię dołącza Konrad Szymański (21 lat, 190 cm). 21-letni rzucający podobnie jak Węgrowski swą przygodę rozpoczął w barwach zielonogórskiej drużyny. Poza graniem dla zielonogórskiej drużyny w młodzieżowych rozgrywkach łączył także grę na drugoligowych parkietach, reprezentując barwy SMS-u PZKosz Władysławowo (2018-2021). Przez ostatnie dwa lata Szymański grał w najwyższej klasie rozgrywek, grając odpowiednio dla: Enea Zastal BC Zielona Góra oraz King Szczecin. Z tą drugą ekipą prócz ekstraklasowych zmagań grał także w European North Basketball League. Rzucający aktualnego Mistrza Polski zagrał w 13 spotkaniach, aplikując łącznie 19 punktów.

Coraz bliżej sfinalizowania składu personalnego prócz Enea Abramczyk Astorii Bydgoszcz jest SKS Starogard Gdański. Nowym nabytkiem starogardzkiego zespołu został Dominik Miecznikowski (19 lat, 196 cm). Miecznikowski swoją przygodę rozpoczął w barwach UKS-ie Kielno. Późniejszymi przystankami w młodzieżowej karierze były SKS Starogard Gdański, a także Decka Pelplin. Ostatnie cztery lata 19-letni rzucający spędził w barwach Politechniki Gdańskiej, gdzie szlifował swoje umiejętności na drugo oraz trzecioligowych parkietach.

fot. GKS Tychy Koszykówka/HydroTruck Radom/Kociewskie Diabły

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *