OBLK: Arka wygrywa w Lublinie, ważny triumf Polonii

W meczu na szczycie VBW Arka Gdynia odnotowuje wyjazdowe zwycięstwo nad Mistrzem Polski. Ważny triumf notuje też SKK Polonia Warszawa, pokonując bydgoski Basket 25. Wysokie wygrane odniosły zawodniczki Ślęzy Wrocław, a także KGHM BC Polkowice.

„CZARNE KOSZULE” Z WAŻNYM TRIUMFEM W BYDGOSZCZY

Dużo emocji na początku tej serii gier było w Bydgoszczy. Początkowo to zawodniczki Piotra Kulpekszy nadawały ton rywalizacji, prowadząc po celnych próbach Oceany Hamilton i Aleksandry Zmierczak 13:0. Warszawianki po złym początku starały się krok po kroku nadrabiać zaległości. Głównie dzięki akcjom Anny Pawłowskiej, Zady Williams, a także Kayli Wells, polonistki odwróciły rezultat dający do przerwy 10-punktową zaliczkę (28:38). Po przerwie duet Hamilton-Calloway starał się podgonić rywalki z Warszawy, dając przed decydującą partią jedynie czteropunktowy deficyt. Korzystny wynik dla stołecznej ekipy trzymały Williams, Wells oraz Pawłowska. Z drugiej strony do punktującej Calloway i Hamilton dołączyła Papiernik. Keondria Calloway łatwym wejściem pod obręcz dała remis w tej rywalizacji i jakże ważną końcówkę (60:60). Od tego momentu najważniejsze punkty dla Polonii inkasowała Anna Pawłowska, dając cenne zwycięstwo dla swojej ekipy. Rozgrywająca skończyła mecz na 22 punktach i 4 asystach. Dla gospodyń 24 punkty i 4 zbiórki uzbierała Keondria Calloway.

Wysoko z kolei wygrały zawodniczki Ślęzy Wrocław, pokonując Energę Polski Cukier Toruń. Podopieczne Arkadiusza Rusina już po pierwszych 20 minutach wypracowały sobie ponad 20-punktową zaliczkę (47:24), która zwiększyły w drugiej połowie. Torunianki jedynie w trzeciej odsłonie potrafiły jakkolwiek nawiązać kontakt z gospodyniami, wygrywając ją 22:19. Głównym motorem napędowym wrocławianek była Alexa Held, autorka 22 punktów i 6 zbiórek. Dla gości 16 punktów i 13 zbiórek dała La Mama Kapinga Maweja.

Dzielnie z Wicemistrzyniami Polski walczyły zawodniczki Enei AZS Politechniki Poznań, minimalnie przegrywając pierwszą i trzecią kwartę jednym punktem. Ostatecznie do zwycięstwa koszykarek Karola Kowalewskiego poprowadziła czwarta kwarta (22:11), w której znakomicie spisywały się Zara Friskovec, Klaudia Gertchen oraz Stephanie Mavunga. 28-letnia skrzydłowa skończyła zawody na podwójnej zdobyczy – 22 punktów i 12 zbiórek. Dla poznanianek 15 punktów rzuciła Jovanna Popović.

VBW ARKA MOCNIEJSZA OD MISTRZYŃ POLSKI

Gdynianki ponownie okazały się lepsze od aktualnych Mistrzyń Polski, prowadząc już po pierwszych dziesięciu minutach w Lublinie 26:9. Przewaga zawodniczek Philipa Mestdagh’a przed końcem pierwszej połowy urosła do 21 „oczek”, gdy zza łuku przymierzyła Kamila Borkowska, a akcją 2+1 popisała się Rennia Davis. Wynik akademiczek z Lublina do przerwy poprawiły Aleksandra Zięmborska, a także Bria Goss. Po zmianie stron lublinianki zaciekle nadrabiały zaległości, aby po koszach Brii Goss oraz Veronici Burton zejść na -1 (75:76). Jednak ważną trójkę zaaplikowała Marissa Kastanek, natomiast Rennia Davis dopisała cenne punkty z rzutów wolnych. Ostateczny wynik ustaliła trafieniem zza łuku Dominika Ullmann, ale ze zwycięstwa cieszyły się gdynianki. Davis zakończyła zawody na 19 punktach, 11 zbiórkach, a także 4 asystach. Dla lubelskiej ekipy 18 punktów i 5 zbiórek dała Bria Goss.

Dotychczasowe wyniki meczów 17.kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet:
KS 25 Basket Bydgoszcz – SKK Polonia Warszawa 63:66
1 KS Ślęza Wrocław – Energa Polski Cukier Toruń 83:52
Enea AZS Politechnika Poznań – KGHM BC Polkowice 65:85
Polski Cukier AZS UMCS Lublin – VBW Arka Gdynia 80:81
PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. – MB Zagłębie Sosnowiec (niedziela, 18:00)