Ranking Sił Pekao S.A. 1.Ligi – Górnik na czele, SKS drugi

Osiem serii spotkań w Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn za nami. Górnik Zamek Książ Wałbrzych aktualnie prezentuje się najlepiej, spychając w dół SKS Fulimpex Starogard Gdański. Podium uzupełnia Miasto Szkła Krosno. W dolnych rejonach także parę zmian.

Power Ranking dotyczy miejsca w sezonie zasadniczym i ocenia szanse drużyny na kolejne tygodnie (do końca sezonu zasadniczego). Play-offy rządzą się swoimi prawami.

Biorąc pod uwagę dotychczasowe wyniki, porównanie ich z przedsezonowymi oczekiwaniami, a także czynniki łagodzące jak nieobecność czy kontuzja, aktualna sytuacja przedstawia się tak:

1. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych (+4)
Runda zasadnicza: 7-1

Górnicy w połowie października złapali w rytm w ataku, pokonując bardzo pewnie ekipy walczące o play-off, a także beniaminka zaplecza ekstraklasy – Sokoła. O sile wałbrzyskiego zespołu stanowią m.in. Piotr Niedźwiedzki, Konrad Dawdo czy Francis Han. Wałbrzyszanie w paru meczach udowodnili, że potrafią grać zespołowy basket, a także doskonale bronić na zastawianej desce. Na razie podopieczni Andrzeja Adamka „dyktują” warunki na zapleczu ekstraklasy tylko na jak długo?

2. SKS Fulimpex Starogard Gdański (-1)
Runda zasadnicza: 5-2

Porażka z „Czarodziejami z Wydm” była dość ciężka do przełknięcia, a domowa klęska z poznańską Eneą nie powinna mieć miejsca. Jednak Kociewskie Diabły wiele razy udowadniali, że potrafią grać zespołowo. Rolę liderów pełnią Wojciech Czerlonko oraz Jakub Parzeński, a sporo dobrego wnosi także Benjamin Didier-Urbaniak. Ostatnio wygrali na trudnym terenie we Wrocławiu, co może wynieść ich na dobre tory w kolejnych spotkaniach. Z pewnością wyjazdowa potyczka w Krośnie będzie interesująca.

3. Miasto Szkła Krosno (–)
Runda zasadnicza: 6-2

Krośnianie po paru latach mogą się znów liczyć w pierwszoligowej czołówce. Bez cienia wątpliwości wzmocnieni solidnym play-makerem w postaci Mylesa Rasnicka podniosło ich morale. Amerykanin mimo słabszego występu z Sokołem jest jednym z najlepszym transferów na zapleczu ekstraklasy. Co ważniejsze pod koszem doskonale prezentuje się Przemysław Wrona, a także Szymon Sobiech, a jeszcze doskonalszym shooterem może się stać Michał Jankowski. Potencjał jest na tyle wystarczający, aby po rundzie zasadniczej być w najlepszej czwórce.

4. Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz (-2)
Runda zasadnicza: 5-3

Na papierze mają dosłownie wszystko – niestety w ostatnim czasie Astorii przyszło przełknąć po walce kolejne dwie porażki (Weegree i Miasto Szkła). W ciut słabszej dyspozycji byli m.in. Filip Magłorzaciak, Filip Zegzuła czy Damian Jeszke. Wyżej wymienione trio ma spory potencjał, aby wrócić do odpowiedniego rytmu, które nadawali w pierwszych spotkaniach. Bydgoszczanom brakuje jeszcze jednego solidnego gracza, aby ułożyć układankę w całości i powalczyć o awans do ekstraklasy.

5. Decka Pelplin (+1)
Runda zasadnicza: 4-4

Pelplinianie ostatnio triumfowali w Katowicach, ogrywając Mickiewicza. Wcześniej przytrafił się „zimny prysznic” podczas domowej potyczki z Górnikiem. Ważne z perspektywy gry o play-off było z pewnością zwycięstwo z GKS-em. Bardzo ważnymi zawodnikami w talii Dariusza KaszowskiegoThomas Davis, a także Patryk Kędel. Na spory plus występy Filipa Stryjewskiego, który po powrocie na parkiet jest w czołówce najlepiej rozdających piłkę. Liczę na sporo lepsze dyspozycje Romana Janika i Mariusza Konopatzkiego.

6. HydroTruck Radom (+7)
Runda zasadnicza: 5-3

Radomianie najwyraźniej złapali „wiatr w żagle”, odnosząc cztery zwycięstwa na ostatnie pięć spotkań. Szczególnie istotne były triumfy z Kotwicą oraz Polonią. Na wyjeździe w Kołobrzegu fantastycznie zaprezentowali się Bartosz Ciechociński, Konrad Szymański, a także Mikael Laihonen. Sporo dobremu radomskiemu zespołowi dają Darren Williams, a także Maskymilian Formella. Mimo tak krótkiego zestawu personalnego podopieczni Roberta Witki będą próbowali walczyć o decydującą fazę.

7. Sensation Kotwica Kołobrzeg (–)
Runda zasadnicza: 4-3

Dobry początek sezonu mieli kołobrzeżanie, lecz w późniejszych trzech spotkaniach po dzielnej walce oddali punkty: krakowskiemu AGH, Żakowi oraz HydroTruckowi. Ostatnio także walczyli do ostatniej sekundy w Opolu, gdzie wyszli z tego boju zwycięsko. Sporo zespołowi dają odpowiednie dyspozycje Damiana Pielocha oraz Pawła Dzierżaka. Dzierżak jest najlepiej rozdającym asysty na zapleczu ekstraklasy. Warto odnotować także sporo warte mecze Daniela Ziółkowskiego, chociażby za ostatnie z Żakiem (21 pkt, 6 zb), HydroTruckiem (20 pkt, 4 zb) i Weegree (19 pkt).

8. Enea Basket Poznań (-4)
Runda zasadnicza: 4-4

Drużyna z Poznania po nie najlepszym początku sezonu nadrobiła słabszy moment zwycięstwami z katowickim Mickiewiczem, krakowskimi akademikami oraz Dumą Kociewia. Szczególnie rywalizacja na Kociewiu nieco poprawiła humory podopiecznym Przemysława Szurka, grającego bez Piotra Wielocha (kontuzja w trakcie meczu z Diabłami). Grę poznańskiego zespołu ciągną z powodzeniem Wojciech Fraś, a także Hubert Pabian. Ostatnio także z tej lepszej strony pokazali się Patryk Pułkotycki oraz Jan Nowicki. O rok doświadczony Nowicki powinien bez większych problemów rozwinąć swoje koszykarskie rzemiosło.

9. WKS Śląsk II Wrocław (+4)
Runda zasadnicza: 5-0

Podopieczni Łukasza Grudniewskiego jeszcze nie zaznali goryczy porażki, grając ze wzmocnieniami z ekstraklasowych parkietów. Bardzo dobrą formą imponuje Joe Bryant Jr., Michał Kroczak bogatszy o następny rok jest w stanie być dobrym strzelcem. Cieszą także przyzwoite występy Michała Sitnika, Aleksandra Leńczuka oraz Mikołaja Adamczaka. Do końca tego roku gracze rezerw Śląska mają do rozegrania aż dwanaście spotkań (w tym trzy zaległe). Czy po tej spore dawce meczów zespół z Dolnego Śląska będzie stawiany w gronie ekip walczących o play-off?

10. MKKS Żak Koszalin (–)
Runda zasadnicza: 4-3

Koszalinianie rundę zasadniczą rozpoczęli od gry „w kratkę”. Ostatnio na słabsze wystąpienia z Astorią, Politechniką czy Polonią udanie ripostowali dobrymi zmaganiami z HydroTruckiem, Kotwicą oraz Niedźwiadkami. Szczególnie w pamięć zapadły derby Pomorza Środkowego, w których koszalinianie pierwszy raz byli lepsi od podopiecznych Rafała Franka. Dobrze w sezon wprowadzili się William Kondrat, Szymon Pawlak, a także Konrad Rosiński. Wierzę w coraz lepszą grę ze strony podkoszowych: Mateusza Itricha oraz Andrzeja Krajewskiego, a także na dobre rozegranie od Wiktora Rajewicza.

11. WKK Active Hotel Wrocław (–)
Runda zasadnicza: 4-4

Podopieczni Łukasza Dziergowskiego po trzech zwycięstwach na otwarcie sezonu zaczęli schodzić już jedynie niżej. Największą „bolączką” okazała się potyczka derbowa, w której okazali się słabsi od rezerw Śląska. Wcześniej także uznali wyższość SKS-u przed własną publicznością, z którymi przez ostatnie dwa sezony radzili sobie przyzwoicie. Znakomicie we wrocławskim zespole odnalazł się Mikołaj Stopierzyński, który w porównaniu z ubiegłym sezonem zaliczył spory progres. Widać, że rola lidera zespołu idealnie do niego pasuje. Coraz więcej produktywnych minut dostają Aleksy Walczak, Patryk Rosołowski oraz Mikołaj Kowalczyk. Wrocławianie przy dobrej kadrze, a także zbilansowanym ataku mogą długo siedzieć z ekipami walczącymi o ósemkę.

12. GKS Tychy (-4)
Runda zasadnicza: 4-4

W poprzednich dwóch sezonach Trójkolorowi bardzo dobrze rozpoczynali kampanię – w obecnej jest zupełnie inaczej. Dzielnie powalczyli o zwycięstwo z Miastem Szkła, ale w wyjazdowych spotkaniach w Pelplinie oraz Bydgoszczy słabo rozegrali końcowe fragmenty. Wyjazdowa potyczka z Górnikiem jeszcze bardziej obnażyła ich słabe punkty. Najjaśniejszymi punktami zespołu są Maciej Koperski oraz Sebastian Bożenko. Na plus wypadają Szymon Szmit, a także Szymon Walski. Solidną rotę robi także doświadczony Paweł Zmarlak, który jest pewnym punktem zespołu. Tyszanie muszą w decydujących fragmentach spotkań zachować chłodniejszą głowę, które z pewnością zaprocentuje w dalszej części sezonu.

13. Weegree AZS Politechnika Opolska (-1)
Runda zasadnicza: 4-4

W Opolu ponownie mamy ekipę, która do ostatniej sekundy będzie walczyła o zwycięstwo. Ostatnio podopiecznym Roberta Skibniewskiego udało się ograć głównego kandydata do awansu – Astorię. Być może ich pozycja by była znacznie lepsza, gdyby nie domowa porażka z Kotwicą. Całkiem dobrze w tej kampanii spisują się: Dominik Rutkowski, Adam Kaczmarzyk oraz Jakub Kobel. Pod koszami rządzą Kareem Reid, a także Kamil Białachowski. Opolscy zawodnicy po dość pechowej kampanii z ubiegłego sezonu będą chcieli wrócić do najlepszej ósemki. Być może ich waleczność przechylili się w końcu na ich korzyść.

14. KKS Polonia Warszawa (-5)
Runda zasadnicza: 2-5

Poloniści zaliczają swoje wzloty, a także upadki – więcej w tym dotychczasowym bilansie jest strat. Wstydliwa okazała się domowa klęska z katowickim Mickiewiczem, lecz później stołeczni zaczęli się lepiej docierać. Przełamanie nastąpiło w wyjazdowym meczu w Krakowie, gdzie doskonale prezentowało się trio: Michał Kierlewicz, Damian Cechniak, Maksymilian Motel. Na skrzydle nie zawodzi Patryk Pełka, a z ławki rezerwowej pomagają także Marcin Dutkiewicz oraz Michał Wojtyński. Jeśli do zdrowia, a także odpowiedniej dyspozycji wróci Przemysław Kuźkow to warszawianie mogą po paru meczach wrócić do ekip grających o ósemkę.

15. Niedźwiadki Chemart Przemyśl (–)
Runda zasadnicza: 2-5

Przemyski zespół w pierwszych starciach pokazał, że nie będą „chłopcami do bicia”. Beniaminek z Podkarpacia miał aż pięć spotkań „na styku”, gdzie jedynie raz wyszedł zwycięsko. Pierwsza wygrana nadeszła w Katowicach, ogrywając zawodników Mickiewicza. Motorem napędowym zespołu jest Maksymilian Egner, który na mecz notuje solidne double-double (13,4 pkt, 11,4 zb). Przemyślanie mogą liczyć na dobre wsparcie ze strony Michała Chraboty, Sebastiana Rompy, a także doświadczonego „generała” w postaci Edi Sinadinovicia. Podopieczni Daniela Puchalskiego na razie uczą się gry na zapleczu ekstraklasy, która w przyszłych spotkaniach może im zaprocentować w kolejne zwycięstwa.

16. AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice (+2)
Runda zasadnicza: 2-6

Katowiczanie „wyszarpali” na wyjazdach zwycięstwo z Polonią, a także „rzutem na taśmę” z Sokołem. Ostatnia rywalizacja z Decką Pelplin przegrana siedmioma punktami w swoim domu wstydu nie przyniosła, lecz wlała nadzieję, aby zacząć grać o utrzymanie. Stanisław Heliński, a także Łukasz Kłaczek wiodą prym w zespole Łukasza Szczypki. Liczę na coraz lepsze występy Bartosza Chodukiewicza, Bartłomieja Pietrasa, a także Łukasza Lewińskiego. Dwaj pierwsi mają doskonałe parametry, aby dobrze prezentować się pod tablicami.

17. AZS AGH Kraków (-1)
Runda zasadnicza: 1-7

Krakowscy akademicy udowodnili w paru meczach, że dzięki swojej waleczności potrafią nawiązać z każdym rywalizację. Dobre mecze w wykonaniu Damiana Ciesielskiego, Rafała Komendy, Jana Piliszczuka czy Kacpra Mąkowskiego przekładają się jedynie na jedno zwycięstwo w ośmiu spotkaniach. Mogłoby być ich znacznie więcej gdyby nie przegrane końcówki. Krakowianie muszą przede wszystkim zacząć grać zespołowo, a także popracować na deską.

18. MKS Mana.lake Sokół Marbo Międzychód (-1)
Runda zasadnicza: 0-8

Nie mogło być inaczej (niestety). Koszykarze Marcina Chodkiewicza aż w czterech spotkaniach byli bliscy odniesienia sukcesu, ale w końcówkach czegoś brakowało. Damian Szymczak, Mikołaj Smarzy, a także Nicholas Lynch są stabilnym pionem międzychodzkiego zespołu, lecz brakuje na ławce rezerwowej wartościowych zmienników. Być może tę sytuację zmienią nowe nabytki: Jakub Kunc oraz Patryk Plewiński. Sokoły muszą szukać zwycięstw w domowych potyczkach, a także „ugryźć coś” na wyjazdach.

fot. Dawid Wójcikowski

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *