Znamy komplet drużyn w play-off!

Decka Pelplin oraz KKS Polonia Warszawa uzupełniły stawkę zespołów, które od 15 kwietnia rozpoczną walkę o awans do Energa Basket Ligi. Pelplinianie wysoko pokonali rezerwy Startu Lublin, a stołeczna Polonia ograła na wyjeździe Turów Zgorzelec. Pełne dramaturgii spotkania mieliśmy w Warszawie, Kołobrzegu oraz Tychach. Przewagę własnego parkietu wywalczyli gracze GKS-u Tychy, wygrywając Weegree AZS Politechnikę Opolską.

Dziki Warszawa BS Polonia Bytom 91:90 Statystyki

Bytomianie byli o krok od sprawienia wielkiej sensacji na warszawskim Kole. Podopieczni Mariusza Bacika po połowicznie wykorzystanych wolnych przez Michała Chrabotę, a także punktach Karola Jagody prowadzili trzema „oczkami” na 65 sekund przed końcem pojedynku (87:90). Potem z otwartej pozycji zza łuku skorzystał Grzegorz Grochowski, trafiając z niej celnie na remis (90:90 na 55,8 sekundy przed końcem meczu). W kolejnej akcji Alphonso Willis próbował wjazdem zdobyć cenne punkty, lecz piłka dotknęła jedynie obręczy. Ten manewr spróbował za moment Maksymilian Motel, wykorzystując połowicznie rzuty wolne (91:90). Szalę zwycięstwa starał się przechylić Chrabota, ale przestrzelił spod tablicy. Tym samym stołeczni wygrali całe zawody jednym punktem.

Dla Dzików 22 punkty i 4 zbiórki uzbierał Marcus Azor. Dla bytomskiej drużyny 27 punktów, 14 zbiórek i 6 asyst zainkasował Alphonso Willis. Warszawianie sezon regularny finalizują na drugim miejscu (26-6), a BS Polonia żegna się z zapleczem z dorobkiem 9 zwycięstw i 25 porażek (16.pozycja).

Sensation Kotwica Kołobrzeg Enea Basket Poznań 86:89 Statystyki

Michał Wielechowski rozegrał swe najlepsze zawody w kończącym się sezonie zasadniczym na zapleczu ekstraklasy. Jego trzypunktowe trafienie sprawiło, że Enea Basket Poznań wygrała w Kołobrzegu z tamtejszą Kotwicą. Podopieczni Przemysława Szurka zachowali tym samym 12.miejsce (16 zwycięstw, 18 porażek) na parkietach Suzuki 1.Ligi, a Sensation Kotwica przystąpi do play-offów z pozycji numer sześć.

Wspomniany wcześniej Wielechowski rzucił z ławki rezerwowej 25 punktów i 4 zbiórki. Dla Kotwicy 18 punktów i 7 zbiórek odnotował Piotr Śmigielski. Kołobrzeżanie w pierwszej rundzie (do 3 zwycięstw) powalczą z HydroTruckiem Radom.

WKS Śląsk II Wrocław WKK Wrocław 74:89 Statystyki

We wrocławskich derbach ponownie lepsi byli zawodnicy WKK. Podopieczni Sebastiana Potocznego do przerwy wypracowali sobie ponad 30-punktową zaliczkę (26:57), której nie roztrwonili do końcowej syreny oznajmiającej koniec widowiska. Gracze rezerw Śląska w drugiej połowie zaprezentowali się znacznie lepiej, lecz mogli jedynie zmniejszyć rozmiar porażki przed swoją publicznością. Mimo zwycięstwa WKK kończy słabszą dla nich kampanię na odległym trzynastym miejscu (16-18). Natomiast rezerwy Śląska z dorobkiem 12 zwycięstw i 22 porażek kończą udział na zapleczu ekstraklasy na piętnastym miejscu.

Dla WKK 22 punkty i 4 asysty zdobył Maksymilian Wilczek. Dla podopiecznych Łukasza Grudniewskiego po 20 „oczek” rzucili Edis Korman (17 zbiórek), a także Aleksander Wiśniewski (5 zbiórek).

Miasto Szkła Krosno AZS AGH Kraków 68:82 Statystyki

Grę o przysłowiową „pietruszkę” mieliśmy również w Krośnie. Krakowianie znakomitą grą w trzeciej (26:11), a także czwartej odsłonie (22:16) sprawili, że komplet ostatnich punktów z Podkarpacia pojechał w ich stronę. Nie do zastąpienia w trzeciej części gry byli Patryk Wydra, a także Szymon Sobiech, którzy wspólnie zainkasowali 17 z 26 punktów w tej ćwiartce. W ostatniej części zawodów korzystny wynik podwyższyli Damian Dyrda, Wojciech Leszczyński, Paweł Zmarlak i Mateusz Orłowski. Akademicy z Krakowa kończą kampanię na czternastym miejscu (14 zwycięstw i 20 porażek), a krośnianie na jedenastej lokacie (16-18).

Dla krakowskiej drużyny 16 punktów i 5 zbiórek zainkasował Mohammed Abdelaal. Dla Miasta Szkła 12 punktów i 5 zbiórek zaaplikował Maksymilian Zagórski.

MKKS Żak Koszalin HydroTruck Radom 91:110 Statystyki

HydroTruck w środowy wieczór pokonał pewnie na wyjeździe MKKS Żaka Koszalin. Drużyna z Mazowsza pokazała pazur w ofensywie – do lepszej dyspozycji wrócił Kaheem Ransom (28 punktów, 8 asyst, 6 zbiórek, 4 przechwyty, ale też 7 strat) przy wsparciu Filipa Zegzuły (18 punktów, 7 asyst i 6 zbiórek). Po pierwszej połowie drużyna Roberta Witki miała 14-punktową zaliczkę. W następnej partii radomianie powiększyli swą przewagę, kontrolując pewnie wydarzenia na boisku.

Radomianie do najważniejszej części sezonu podejdą z trzeciej lokaty (24 zwycięstw i 10 porażek), natomiast Żak kończy sezon regularny na 10.miejscu (16 zwycięstw i 18 porażek).

Decka Pelplin Start II Lublin 130:56 Statystyki

Pelplinianie piszą swą historię na parkietach Suzuki 1.Ligi. Podopieczni Przemysława Łuszczewskiego premierową odsłoną (30:12) postawili kropkę nad „i” w kwestii awansu do fazy play-off. Pełną relację z tego widowiska przeczytasz TUTAJ. W pierwszej rundzie decydującej fazy przeciwnikiem Decki będą Dziki Warszawa.

PGE Turów Zgorzelec KKS Polonia Warszawa 91:102 Statystyki

KKS Polonia Warszawa zwycięstwem w Zgorzelcu zapełniła ostatnie miejsce gwarantujące udział w rozgrywkach play-off. W czwartej odsłonie kluczowe okazały się trafienia Patryka Pełki, Jana Piliszczuka oraz Adama Linowskiego. Pełną relację z tego pojedynku znajdziesz TUTAJ. Przeciwnikiem „Czarnych Koszul” w pierwszej rundzie fazy play-off będzie Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych.

GKS Tychy Weegree AZS Politechnika Opolska 85:82 Statystyki

W bardzo wyrównanej i pełnej zwrotów akcji potyczce lepsi okazali się tyszanie. Na 82 sekundy przed końcem rywalizacji mieliśmy minimalne prowadzenie Politechniki Opolskiej 79:78 – wszystko było możliwe. Po genialnej akcji „and one” Macieja Koperskiego to GKS przejął prowadzenie. Sytuację dla podopiecznych Roberta Skibniewskiego próbowali odmienić Marcin Kowalczyk, a także Marcel Kapuściński. Ostatecznie kluczowe punkty na zwycięstwo tyszan dali Bartosz Chodukiewicz i Kacper Mąkowski. W ten sposób GKS Tychy zapewnił sobie przewagę własnego parkietu, eliminując z udziału w play-offach Politechnikę Opolską. Rywalem w fazie ćwierćfinałowej będzie SKS Starogard Gdański.

Dla tyskiej ekipy 19 „oczek” rzucił Maciej Koperski. Dla Politechniki Opolskiej 16 punktów zapisał na swoje konto Jakub Kobel.

SKS Starogard Gdański Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych 75:86 Statystyki

Starogardzianie do potyczki z Górnikiem przystąpili w mocno okrojonym składzie pod absencją Filipa Małgorzaciaka, Oskara Życzkowskiego, Damiana Janiaka, a także Daniela Ziółkowskiego. Kociewskie Diabły przez większą część pierwszej połowy potrafiły postawić opór liderowi zaplecza ekstraklasy. Późniejszy serial Górnika 12:2 w wykonaniu m.in. Piotra Niedźwiedzkiego, Michała Sitnika czy Szymona Walskiego dały im do przerwy 8-punktowy zapas (39:47). Po przerwie korzystny wynik dla wałbrzyszan dośrubowali trójkami Bartosz Majewski, a także Szymon Walski dający ponad 20-punktową zaliczkę (43:65). Na koszykarski gong próbowali ripostować Jakub Motylewski, Wojciech Czerlonko i Piotr Lis. Po skutecznych zagraniach Daniela Venzanta przewaga Górnika na trzy minuty przed końcem czwartej części wyniosła już jedynie osiem „oczek” (71:79). Finalnie zwycięstwo podopiecznych Marcina Radomskiego przypieczętowały celne rzuty Majewskiego i Sitnika.

Ostatecznie SKS Starogard Gdański przystąpi do decydującej fazy z piątej pozycji, grając z GKS-em Tychy. Z kolei Górnik tą wiktorią potwierdził swoją formę w rundzie rewanżowej. Dla SKS-u po 19 punktów zdobyli Daniel Venzant i Wojciech Czerlonko. Dla Górnika 22 punkty i 7 zbiórek zainkasował Piotr Niedźwiedzki.