Arka pokonuje Mistrza, dogrywka w Sosnowcu

Jesteśmy już po szóstej serii meczów w Orlen Basket Lidze Kobiet. VBW Arka Gdynia umiała pokonać przed własną publicznością aktualne Mistrzynie Polski. Dogrywki z kolei potrzebowały zawodniczki Zagłębia, aby ograć aktualnego lidera – gorzowianki. Większych emocji nie było w Polkowicach i Toruniu.

„Pomarańczowe” jako jedyne zachowały status niepokonanego zespołu, zatrzymując przed własnym parkietem poznańską Eneę na… 30 punktach! Podopieczne Karola Kowalewskiego już od pierwszych aż do ostatnich sekund rywalizacji dyktowały warunki tego pojedynku. Najjaśniejszą postacią w polkowickim zespole była Emilia Kośla, autorka 11 punktów z ławki rezerwowej. Dla poznanianek 10 punktów i 7 zbiórek zdobyła Agnieszka Skobel.

Coraz lepiej spisuje się na ekstraklasowych parkietach Ślęza Wrocław, która wywiozła punkty z Torunia. Zawodniczki Arkadiusza Rusina w pełni przejęły mecz w decydującej partii (22:4), w której solidnie prezentowały się Angel Baker, Digna Strautmane oraz Natalia Kurach. Jednak pierwszoplanową postacią wrocławskiej ekipy była Alexa Held, która uzbierała aż 36 punktów i 6 asyst, trafiając pięć trójek. Głównie dzięki trafieniom przyjezdne potrafiły nawiązać równorzędny bój w pierwszej połowie z Energą. Dla gospodyń 17 punktów i 7 zbiórek trafiła La Mama Kapinga Maweja.

Pierwsze zwycięstwo na ekstraklasowych parkietach odniósł Basket 25 Bydgoszcz, ogrywając na wyjeździe SKK Polonię Warszawa w 112. rocznicę powstania tego klubu. Oba zespoły w pierwszej połowie pokazały swój ogromny potencjał w ofensywie, co wskazywał wynik do przerwy (57:56). Później po wyrównanej trzeciej odsłonie (17:17) bydgoszczanki lepiej rozegrały decydującą partię. Grę przyjezdnej drużyny ciągnęły w ważnych momentach Keondria Calloway, a także Karina Michałek. Obie zawodniczki wspólnie rzuciły 57 ze 100 punktów zdobytych przez podopieczne trenera Piotra Kulpekszę. Dla „Czarnych Koszul” 24 punkty i 8 asyst dała Anna Pawłowska.

VBW Arka Gdynia znalazła sposób na zatrzymanie aktualnych Mistrzyń Polski, wygrywając z nimi 80:59. Tym samym zawodniczki z Pomorza zanotowały zwycięstwo po prawie dwóch latach. Kluczowa dla przebiegu rywalizacji była trzecia odsłona wygrana przez podopieczne Philipa Mestdagh’a aż 27:10. Pozostałe odsłony były znacznie wyrównane, lecz przemawiały one na stronę gospodyń. Gdyńską ekipę do triumfu poprowadziła Barbora Wrzesiński, autorka 20 punktów i 9 zbiórek. Ważne z perspektywy klubu z Trójmiasta był powrót do gry Mikayli Cowling, która dołożyła 18 „oczek”. Dla lubelskich akademiczek 19 punktów trafiła Elin Gustavsson.

Do wyłonienia zwyciężczyń meczu w Sosnowcu potrzebna była dogrywka. Gorzowianki osłabione brakiem Eleny Tsineke walczyły dzielnie z zawodniczkami Zagłębia. W drugiej odsłonie dzięki świetnie grającemu tercetowi: Weronika Telenga-Chloe Bibby-Nora Wentzel przyjezdne miały po 20 minutach dziewięciopunktową zaliczkę (30:39). Po powrocie na parkiet gospodynie otworzyły trzecią kwartę 10-punktowym serialem dającym im prowadzenie. Następnie rywalizacja trwała w najlepsze aż do decydujących akcji. Bliżej zamknięcia meczu w regulaminowym czasie były sosnowiczanki, które po zagraniach Zoe Wadoux miały pięciopunktowy zapas. Do dogrywki doprowadziły kolejne punkty Telengi oraz Bibby. W doliczonym czasie gry ciut lepiej zaprezentowały się gospodynie, a najważniejsze punkty na wagę zwycięstwa trafiła była zawodniczka gorzowianek – Wadoux. Quinn Urbaniak-Dornstauder dała dla Zagłębia 23 punkty i 15 zbiórek pod nieobecność Zayn Urbaniak-Dornstauder i Batabe Zempare. Chloe Bibby dla gorzowskich akademiczek rzuciła 40 punktów. Solidnym double-double popisała się Weronika Telenga (23 punkty i 22 zbiórki).

Wyniki meczów 6 .kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet:
KGHM BC Polkowice – Enea AZS Politechnika Poznań 69:30
Energa Polski Cukier Toruń – 1KS Ślęza Wrocław 71:94
SKK Polonia Warszawa – KS Basket 25 Bydgoszcz 92:100
MB Zagłębie Sosnowiec – Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 82:79 (po dogr.)
VBW Arka Gdynia – Polski Cukier AZS UMCS Lublin 80:59