Wyrównana potyczka w Gorzowie Wlkp, pewne triumfy MB Zagłębia i „Pomarańczowych”

Trzy sobotnie mecze zainaugurowały 89. sezon w Orlen Basket Lidze Kobiet. MB Zagłębie Sosnowiec nie miał większych problemów z pokonaniem koszykarek MKS-u Pruszków. W derbowej potyczce na Dolnym Ślasku, KGHM BC Polkowice także pewnie ograł 1KS Ślęzę Wrocław. Więcej emocji dostarczyła rywalizacja w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie zwycięsko wyszły zawodniczki Polskiej Strefy Inwestycji. Zapraszamy na raport.

MB Zagłębie Sosnowiec – MKS Pruszków 90:55 Statystyki

Przyjezdne jedynie przez parę minut premierowej odsłony miały lepsze argumenty od podopiecznych Jorge Aragonesa. Dwie trójki Sonii Frojdenfal, a także punkty spod tablicy Karoliny Zaborskiego dały 6-punktowe prowadzenie dla MKS-u (4:10). Później inicjatywę na dobre przejęły sosnowiczanki, które w pierwszej kwarcie mogły liczyć na m.in. Zoe Wadoux czy też na Quinn Urbaniak-Dornstauder. Dużo później swoje celne trafienia dołożyły Batabe Zempare, Klaudia Wnorowska oraz Martyna Jasiulewicza. Po pierwszej połowie koszykarki Zagłębia wygrywały 44:23 i w pełni kontrolowały potyczkę w drugiej połowie.

Wadoux rzuciła dla miejscowej ekipy 28 punktów, rozdając do tego 5 asyst. Dla pruszkowskiej drużyny 12 „oczek” rzuciła Karolina Zaborska.

KGHM BC Polkowice – 1KS Ślęza Wrocław 93:47 Statystyki

Derbowa potyczka na Dolnym Śląsku okazała się być jednostronnym widowiskiem. Koszykarki KGHM BC Polkowice po znakomitych zagraniach Zali Friskovec, a także Brianny Fraser dość szybko objęły kilkupunktowe prowadzenie (9:2), które konsekwentnie powiększały w następnych minutach meczu. Wrocławianki mogły liczyć jedynie na pojedyncze zrywy w ofensywie Digny Strautmane, natomiast polkowiczanki bardzo często dzieliły się piłką, rozkładając atak na parę zawodniczek. Po 20 minutach „Pomarańczowe” prowadziły 47:21 i taki sam scenariusz nastąpił po zmianie stron. Podopieczne Karola Kowalewskiego raz po raz pokazywały swoim przeciwniczkom jak należy grać zespołowo w kosza. Ostatecznie miejscowe rozdały aż 32 asysty, z czego 13 zapisała na swoje konto Weronika Gajda.

Brianna Fraser był najlepiej punktującą zawodniczką w polkowickim obozie, inkasując 17 punktów, 6 zbiorek i 6 asyst. Po drugiej stronie parkietu Digna Strautmane rzuciła 19 punktów i 5 zbiórek.

Polska Strefa Inwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. – KS Basket 25 Ekstraklasa Sp. Z oo Bydgoszcz 90:82 Statystyki

Najbardziej wyrównane spotkanie sobotniego wieczoru było w Gorzowie Wielkopolskim. Bydgoszczanki po celnych rzutach wolnych Kariny Michałek, a także punktach z gry Keondrii Calloway objęły dość szybko kilkupunktowe prowadzenie (1:9). Gorzowianki zareagowały runem 12:0, który po akcji „and one” Stephanie Jones oraz trójce Chloe Bibby dawał im czteropunktowy zapas. Pokrótce do punktujących liderek gorzowskiej ekipy dołączyły Anna Jakubiuk, a także Aleksandra Pszczolarska. Później zaległości starała się zmniejszyć Oceana Hamilton we współpracy z Aleksandrą Zmierczak. Jednak po stronie akademiczek skutecznie prezentowały się Nora Wentzel oraz Elena Tsineke. Do przerwy podopieczne Dariusza Maciejewskiego wygrywały 54:45.

Bydgoszczanki po zmianie stron wzięły się mocno za robotę po zmianie stron, a sporo dobrego w ataku przyniósł duet Hamilton-Calloway. W ten sposób na decydujące 10 minut zespoły schodziły z parkietu przy jednopunktowej przewadze na korzyść gorzowianek. Przyjezdne po następnych interwencjach Michałek, a także Hamilton przez moment w czwartej kwarty miały nawet prowadzenie (73:74). Jednak w najważniejszych momentach rywalizacji nie zawodziła Greczynka, Elena Tsineke. 24-letnia rozgrywająca trafiała ważne punkty z półdystansu, dając zwycięstwo swojej ekipie 90:82. Tsineke skończyła zawody na 21 punktach i 7 asystach. Więcej, bo 27 punktów i 5 zbiórek miała Chloe Bibby. Dla bydgoszczanek 22 punkty i 10 zbiórek dała Oceana Hamilton.