OBLK: Udany rewanż lublinianek, wysokie zwycięstwa faworytów

Piętnasta kolejka meczów Orlen Basket Ligi Kobiet przyniosła wysokie zwycięstwa wyżej rozstawionym ekipom. Gorzowianki poradziły sobie z toruńską Energą, a polkowiczanki pokonały na wyjeździe bydgoski Basket 25. Udany rewanż zaliczyły Mistrzynie Polski nad poznańską Eneą, a Arka rozgromiła na wyjeździe Zagłębie.

Gorzowianki wciąż niepokonane we własnej hali. W sobotni wieczór podopieczne Dariusza Maciejewskiego poradziły sobie z toruńską Energą. Pełne spotkanie rozegrała w toruńskiej ekipie rozegrała Keishana Washington, aplikując 21 punktów. Głównie dzięki jej trafieniom, a także ze wsparciem od Asi Strong, a także Angeliki Stankiewicz zawodniczki Elmedina Omanicia były w stanie nawiązać równy bój z gospodyniami na trzy i półminuty przed końcem trzeciej kwarty (58:56). Finalnie gorzowska ekipa mogła liczyć na Chloe Bibby, a także Aleksandrę Pszczolarską. Dzięki ich trafieniom gospodynie mogły zbudować sobie dwucyfrowe prowadzenie i bezpiecznie dowieźć wygraną do końcowej syreny. Bibby skończyła mecz na 23 punktach i 6 asystach.

W Bydgoszczy nie było niespodzianki, bo polkowiczanki były lepsze od bydgoskiego Basketu 25. Podopieczne Piotra Kulpekszy jedynie w pierwszej kwarcie miały wiele do powiedzenia aktualnym Wicemistrzyniom Polski. Niezawodne w tej części gry były Amelia Pawlikowska oraz Oceana Hamilton. Większej historii nie było w następnych częściach, bo zza łuku skutecznie aplikowała Zara Friskovec, a następne dziewięć punktów dopisała Brianna Fraser (30:41). Po zmianie stron „Pomarańczowe” w pełni potwierdziły swoją dominację, wygrywając drugą połowę 41:18. Dla gości, Brianna Fraser trafiła 23 punkty i 4 zbiórki. Dla Basketu 25, 11 punktów i 7 zbiórek rzuciła Oceana Hamilton.

Lublinianki w pięknym stylu zrewanżowały się akademiczkom z Poznania. Jednak do pierwszej połowy rezultat utrzymywał się w granicach remisu, gdy poznańską drużynę w grze trzymały Jovanna Popović oraz Mikayla Vaughn (35:31). Po zmianie stron biało-zielone nadawały ton rywalizacji, a swoje minuty produktywnie wykorzystywały Kylee Shook, Veronica Burton oraz Elin Gustavsson. Aż trzy zawodniczki z Koziego Grodu kończyły zmagania na zdobyczy double-double. Shook skończyła mecz na 16 punktach i 12 zbiórkach. Dla Enei 17 punktów i 6 zbiórek zdobyła Jovanna Popović.

Swoją dobrą passę podtrzymują gdynianki, które w Sosnowcu rozbiły zawodniczki Zagłębia. Podopieczne Philipa Mestdagh’a wypracowały sobie tak wysokie zwycięstwo, głównie dzięki drugiej połowie wygranej 21 punktami (44:23). Niezastąpiona w ekipie z Pomorza była Rennia Davis, autorka 17 punktów i 4 zbiórek. Po 16 „oczek” dodały Marissa Kastanek, a także Kamila Borkowska. Dla gospodyń 18 punktów, 7 zbiórek, a także 7 asyst odnotowała Jessica January.

Bez większej historii było też na Dolnym Śląsku, gdzie koszykarki Ślęzy poradziły sobie z „czerwoną latarnią”, czyli MKS-em Pruszków. Po mocno wyrównanej pierwszej części (21:20), wrocławianki w pozostałych częściach dyktowały warunki tego starcia. Podopieczne Arkadiusza Rusina okazale wygrały drugą i trzecią dyszkę (25:12, 26:8), aby w decydującej partii dowieźć bezpiecznie pokaźną zaliczkę. Dla wrocławianek 24 punkty, 7 zbiórek i 5 asyst dała Angel Baker. Dla gości 13 punktów i 6 zbiórek zainkasowała Marta Marcinkowska.

Wyniki meczów 15.kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet:
Polska Strefa Inwestycji AZS AJP Gorzów Wlkp. — Energa Polski Cukier Toruń 88:63
KS Basket 25 Bydgoszcz — KGHM BC Polkowice 48:82
Polski Cukier AZS UMCS Lublin — Enea AZS Politechnika Poznań 76:52
MB Zagłębie Sosnowiec — VBW Arka Gdynia 61:93
1KS Ślęza Wrocław — MKS Pruszków 86:48