EBL: Asseco Arka wreszcie zwycięska

W poniedziałkowym meczu na Arenie Gliwice, Asseco Arka Gdynia odniosła pierwsze zwycięstwo w rozgrywkach Energa Basket Ligi. Podopieczni Milosa Mitrovicia po emocjonującym meczu wygrali z GTK Gliwice.

GTK Gliwice – Asseco Arka Gdynia 72:73

• Trójka Damiana Wilczka oraz punkty spod kosza Bartłomieja Wołoszyna dały na 4:22 sekundy do końca pierwszej połowy 13-punktowe prowadzenie dla gdynian (20:33). Jednak miejscowi tak łatwo nie odpuścili meczu – po punktach zdobytych przez Robertsa Stumbrisa i Jabariego Hindsa, gliwiczanie na dłuższą przerwę schodzili przy czteropunktowym deficycie (35:39).
  • Po niej, zawodnicy Roberta Witki zagrali jeszcze skuteczniej w ofensywie. Trójka Hindsa oraz punkty spod trumny Stumbrisa i Ramstedta dały po upływie prawie dwóch minut trzeciej kwarty remis 44:44. Chwilę później Hinds dodał kolejne punkty z pola trzech sekund, wyprowadzając tym samym gospodarzy na prowadzenie (46:44). Jednak Arka wróciła ponownie na przód, dzięki półdystansowi Wilczka i akcji zza linii 6,75m Wołoszyna (46:49). Do końca trzeciej kwarty obie ekipy miały kilkupunktowe prowadzenie, które były niwelowane. Celne rzuty Adriana Boguckiego zamknęły trzecią dziesiątce przy stanie 59:57 dla GTK.
  • W ostatniej odsłonie gliwicki zespół odskoczył na siedem punktów (64:57) po trójce Williamsa. Gdynianie dość szybko odpracowali różnicę, notując serię punktową 11:2. Po półdystansie Novaka Musicia, przyjezdni prowadzili 68:66. Niemal do samego końca rezultat był na skraju remisu, co prowadziło do emocjonującej końcówki. Na nieco ponad dwie minuty do zakończenia spotkania udana próba z półdystansu Hinds’a dała minimalne prowadzenie gliwiczanom 72:71.
  • Z jednej oraz drugiej strony pojawiło się sporo nerwów oraz nieskutecznych trafień. Tą klątwę przerwali gdynianie, a konkretnie Bartłomiej Wołoszyn. Skrzydłowy trafił na 18 sekund przed zakończeniem pojedynku ważne punkty z półdystansu, dając prowadzenie 73:72. Szansę na przechylenie wygranej dla Gliwic mieli Jabarie Hinds oraz Roberts Stumbris – obie próby z półdystansu były nieskuteczne i Arka odniosła pierwsze zwycięstwo w koszykarskiej ekstraklasie.
  • Dla zwycięzców 20 punktów trafił Bartłomiej Wołoszyn. Po 18 punktów dodali Novak Musić (plus 6 asyst i 5 zbiórek) oraz Dominik Wilczek. W obozie pokonanych Jabarie Hinds zaliczył 22 punkty, 8 zbiórek i 7 asyst. 13 oczek dołożył Filip Put.