Górnik czy Kociewskie Diabły? Starcie tytanów w półfinale 1.Ligi

W ten weekend rozpoczną się półfinałowe starcia na parkietach Pekao S.A. 1.Ligi Mężczyzn. W pierwszej parze dojdzie do powtórki z ubiegłego sezonu, czyli Górnik Zamek Książ Wałbrzych znów spotka się z SKS-em Fulimpex Starogard Gdański. Czy w tej parze możemy się spodziewać szybkiego sweep’u dla Górnika? A może starogardzianie odnajdą sposób na zatrzymanie wałbrzyskiej drużyny?

Górnik Zamek Książ Wałbrzych (2) – SKS Fulimpex Starogard Gdański (6)

Wyniki spotkań w rundzie zasadniczej:
SKS Fulimpex Starogard Gdański – Górnik Zamek Książ Wałbrzych 73:66
Górnik Zamek Książ Wałbrzych – SKS Fulimpex Starogard Gdański 85:87

Ćwierćfinałowa seria Górnika z Kotwicą trwała dość krótko, bo w trzech spotkaniach ekipa Andrzeja Adamka zdołała uporać się z „Czarodziejami z Wydm”. I choć kołobrzeżanie mieli wiele okazji do tego, aby ta seria trwała jeszcze dłużej to w zespole biało-niebieskich mieliśmy wielu bohaterów. W pierwszym meczu ćwierćfinałowym ważne zagrania trafiali Mateusz Czempiel (3+1) oraz Krzysztof Jakóbczyk (2+1). Drugie ćwierćfinałowe starcie należało do Damiana Durskiego, który zaliczył swój znakomity mecz w karierze (29 pkt, 7 zb, 4 as). W trzecim i zarazem ostatnim ćwierćfinałowym pojedynku wartością dodaną dla wałbrzyskiego zespołu byli David Jackson oraz Mateusz Czempiel. Ponadto zwraca uwagę fakt zacieśnienie strefy podkoszowej, co kołobrzeżanom utrudniało w zdobywaniu punktów po penetracji. Podopiecznym Rafała Franka w najważniejszej potyczce nie zadziałały trafienia zza łuku na 23% skuteczności (9/39). Tym samym Górnik mógł czekać na swojego potencjalnego rywala.

Tym przeciwnikiem są Kociewskie Diabły, które w czterech spotkaniach uporały się z rewelacją obecnego sezonu, WKS Śląskiem II Wrocław. O ile w dwóch pierwszych, ćwierćfinałowych konfrontacjach mieliśmy bardzo zacięte pojedynki (jedno z nich skończyło się w dogrywce), to na Kociewiu ze 100-procentową skutecznością przewagę własnego parkietu wykorzystali starogardzianie. Bez dwóch zdań ważnymi postaciami w kociewskim zespole są Wojciech Czerlonko, a także Bartosz Majewski. Kluczowy okazał się trzeci mecz ćwierćfinałowy, a dokładnie połowa trzeciej kwarty, w której parkiet z powodu urazu musiał opuścić Joe Bryant. A jak wiemy: bez amerykańskiego guarda ciężko sobie wyobrazić grę w ofensywie wrocławian. Formalnością okazało się czwarte, ćwierćfinałowe starcie, w którym Kociewskie Diabły trafiły siedemnaście razy zza łuku na 45 oddanych prób.

Kluczowy Match-Up

W tej półfinałowej parze możemy liczyć na kilka interesujących pojedynków. O punkty w strefie podkoszowej, a także o zbiórkę “pobiją się” Piotr Niedźwiedzki oraz Jakub Parzeński. Taktycznie pod tablicami może też powalczyć Mikołaj Kurpisz, co pokazał podczas ostatniego ćwierćfinałowego starcia. Co więcej starogardzianie mają dobrze rzucających zawodników “czwórce” takich jak wspomniany wcześniej Mikołaj Kurpisz oraz Wojciech Czerlonko, a także Bartosza Majewskiego, Samira Stewarta i Filipa Siewruka. Wałbrzyska ekipa ma w swoim arsenale combo guard w postaci m.in. Damiana Durskiego, Krzysztofa Jakóbczyka, Huberta Pabiana czy Davida Jacksona. Ich doświadczenie może być ich atutem. Jednak z drugiej strony rzuca się ich odrobinę wolniejsze tempo w ataku, co ekipa z Kociewia może wykorzystać.

Po zmianie szkoleniowca w starogardzkiej ekipie na Miljana Curovicia widzimy, że ekipa z Kociewia jest zupełnie innym zespołem jaki widzieliśmy w trakcie trwającej rundy zasadniczej. Przewagę własnego parkietu w półfinałowej fazie będą mieli biało-niebiescy, ale to nie musi oznaczać, że będziemy mieli serię trzech spotkań (jak mieliśmy w ubiegłym sezonie). To będzie jedna z najbardziej wyrównanych serii w półfinałowej fazie play-off, a idąc za myślą od red. Adam Ptaka:

Czy w tej parze rzeczywiście kryje się zwycięzca Pekao S.A. 1.Ligi Mężczyzn sezonu 2023/2024? W ilu półfinałowych spotkaniach poznamy finalistę tej pary? Seria między Górnikiem Zamek Książ Wałbrzych a Kociewskimi Diabłami rozpocznie się już w najbliższą sobotę o godzinie 18:00

fot. Dawid Wójcikowski
KW

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *