Górnik lepszy od Polonii, nerwówka w Tychach

W trzech kolejnych meczach zaplanowanych na sobotę Górnik Zamek Książ Wałbrzych ograł KKS Polonię Warszawa. Ciekawy spektakl mieliśmy w Tychach, z którego zwycięsko wyszli Trójkolorowi, pokonując Eneę Basket Poznań. W derbach Podkarpacia Miasto Szkła Krosno okazało się lepsze od przemyskich Niedźwiadków.

Górnik Zamek Książ Wałbrzych KKS Polonia Warszawa 73:66 Statystyki

Pierwszą wygraną na zapleczu ekstraklasy odnieśli zawodnicy Górnika Zamek Książ Wałbrzych, ogrywając stołeczną Polonię. Przyzwoicie w drugiej części meczu spisywali się Piotr Niedźwiedzki, Konrad Dawdo czy David Jackson wraz ze wsparciem od Francisa Hana. Wałbrzyszanie schodzili na przerwę z 19-punktowym zapasem. Wówczas po 15-minutowej pauzie bardziej zmobilizowani wyszli zawodnicy „Czarnych Koszul”, którzy wrócili do gry, wygrywając trzecią część 20:7. Trafienia Przemysława Kuźkowa zza łuku oraz półdystans Michała Kierlewicza niemal odrobił wszystkie zaległości do Górnika po upływie trzech i pół minut czwartej części (59:57). Jednak w ważnych fragmentach potyczki gospodarze mogli liczyć na przyzwoitą dyspozycję Jacksona, Niedźwiedzkiego oraz Dawdo. Piotr Niedźwiedzki zakończył zawody na 18 punktach i 6 zbiórkach dla Górnika. Dla Polonii 23 punkty, 6 asyst i 4 zbiórki zdobył Maksymilian Motel.

GKS Tychy – Enea Basket Poznań 98:97 Statystyki

Ciekawy, a zarazem dramatyczny spektakl dostaliśmy w Tychach. Obydwie drużyny miały w zapasie odpowiednio dziewięcio-dziesięciopunktowe zaliczki, które potrafiły roztrwonić na własne życzenie. Tyszanie po akcjach Sebastiana Bożenki oraz Macieja Koperskiego prowadzili na początku trzeciej kwarty 52:42. Tę zaległość parę minut później nadrobili goście z pomocą m.in. Huberta Pabiana, a także Piotra Wielocha (60:59). Chwilę złapania tlenu w postaci paru „oczek” dali Karol Kamiński oraz Szymon Szmit. Rezultat po 30 minutach ustalił Pabian, trafiając zza łuku (71:67). Decydująca część upłynęła pod znakiem wymiany ciosów z obu stron. Pozytywnego wyniku dla tyszan bronili Bożenko oraz Koperski, ale po przeciwnej stronie parkietu skutecznie ripostowali Fraś, Dymała oraz Pabian. Po zagraniu „and one” Marcina Dymały chwilowo na prowadzeniu była Enea (86:87).

Ważne punkty na wagę drugiego zwycięstwa zdobyli Maciej Koperski, Paweł Zmarlak, a także Karol Nowakowski. Poznańskiej drużynie nie pomógł dość późny zryw Wielocha oraz Baganca. Sebastian Bożenko był najlepiej punktującym graczem GKS-u, inkasując 24 punkty i 6 asyst. Tyle samo „oczek”, ale dla Enei trafił Piotr Wieloch.

Miasto Szkła Krosno – Niedźwiadki Chemart Przemyśl 90:64 Statystyki

Drugie efektowne zwycięstwo w sezonie odnieśli zawodnicy Miasta Szkła Krosno, którzy pokonali przemyskie Niedźwiadki. Podopieczni Edmundsa Valeiko w pierwszej połowie „odcięli zasilanie” Niedźwiadkom, zatrzymując ich jedynie na dwudziestu punktach, wygrywając po 20 minutach 47:20. W trzeciej kwarcie obraz gry się odwrócił i tym razem to koszykarze z Przemyśla pokazali swój potencjał w ofensywie, wygrywając tę część 27:13. Krośnianie opanowali sytuację w swojej grze w ostatniej partii (30:17), dowożąc bezpiecznie zwycięstwo do końcowej syreny. Dla Miasta Szkła 17 punktów i 6 zbiórek odnotował Maksymilian Zagórski. Dla rywali po 11 „oczek” dali Maksymilian Egner (12 zbiórek), Kacper Majka (6 asyst) i Rafał Serwański.