Lotto 3X3 Liga w połowie listopada

Zgodnie z rozmowami z ubiegłego roku prezesa PLK i PZKosz Radosława Piesiewicza w połowie listopada ruszą rozgrywki Lotto 3X3 Liga. Do innej odmiany ligowych zmagań zostały zaproszone wszystkie kluby z parkietów Energa Basket Ligi. Jednak ich organizacja budzi sporo dyskusji, ale idźmy po kolei.

Na łamach portalu legia3X3.com możemy się dowiedzieć, że rozgrywki będą złożone z trzech etapów. Pierwszy turniej odbędzie się 12-13 listopada w Lublinie, gdzie 16 zespołów zostanie podzielonych na cztery grupy w trakcie losowania. Cztery najlepsze drużyny trafiają bezpośrednio do finału ligi. Drugi turniej zostanie rozegrany 24 lub 25 lutego 2023 roku (lokalizacja jeszcze nie jest podana). Weźmie w nim udział 12 ekip podzielonych na cztery grupy. Podobnie jak przy pierwszym turnieju wyłonione zostaną cztery najlepsze drużyny. Finałowy turniej zostanie zagrany w formacie play-off: najlepszy zespół z I turnieju powalczy z czwartą drużyną II turnieju. Natomiast najlepsza drużyna z II turnieju stoczy bój z czwartym zespołem I turnieju. Podobny przypadek będzie z zespołami, które zajmą miejsca 2 oraz 3.

Udział klubów z ekstraklasy jest obowiązkowy, a za odmowę udziału przewidywana jest kara w wysokości 50 tysięcy złotych. Ten obowiązek udziału w rozgrywkach podkreślił portal przegladsportowy.onet.pl. Ponadto poruszona została kolejna kwestia: „Pomysły rozwoju 3×3 nie dziwią, ale zaskakujące może być zmuszanie do zaangażowania klubów halowej ligi klasycznego basketu. W turniejach 3×3 – nie tylko reprezentacyjnych – występują drużyny złożone z zawodników różnych zespołów halowych z różnych poziomów rozgrywkowych. Niektórzy koncentrują się tylko na 3×3, choć ci są jednak obecnie w mniejszości.”

Można głowić się nad dwoma pytaniami: czy któryś z zespołów z Suzuki 1 Ligi, a także 2 Ligi jest gotowy przełożyć ligowe spotkanie na rzecz ligowych zmagań w Lotto 3X3 Lidze? Czemu nie pomyślano o takim samym formacie rozgrywek w przypadku pań?

Ostatnio koszykówka 3X3 zyskuje na popularności przez sukcesy Polaków na arenach międzynarodowych. Za miesiąc przekonamy się czy format takich rozgrywek pozostanie na stałe w naszej rodzimej lidze.

KW

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *