Lublinianka lepsza od Energi, Trójka postraszyła Tura

W ubiegły weekend wystartowała runda rewanżowa w 2.Lidze! Lublinianka zaskoczyła Energę Basket Warszawa, a UKS Trójka Żyrardów walczyła dzielnie z KKS Tur Basket Bielsk Podlaski. Przemeblowany KS Legion Legionowo pokonał Zielonych Kanonierów, a Księżak Łowicz wygrał w Ostrowi Mazowieckiej. Jak zagrały pozostałe ekipy?

Żyrardowianie dzielnie walczyli o zwycięstwo na wyjeździe z Turem, nadrabiając trzynastopunktową stratę jaką mieli przed decydującą kwartą. Kluczowe trójki na powrót do spotkania trafiali Michał Nesterowicz, a także Marcin Wieczorkowski. Drugi z nich miał szansę na doprowadzenie do dogrywki, lecz finalnie przestrzelił rzut wolny. Ważny punkt na wagę zwycięstwa dał z rzutów wolnych Wojciech Jakubiak. Dla Tura 16 punktów i 7 zbiórek dał Łukasz Kuczyński. Dla Trójki, 19 punktów trafił Jacek Gwardecki

Łatwej przeprawy nie mieli zawodnicy Isetii Białołęka Warszawa, którzy dopiero po decydującej części (19:9) potrafili pokonać Bank Spółdzielczy Mińsk Maz. W decydującej partii swoje próby skutecznie wykorzystywali Patryk Jankowski, Kacper Rogowski, a także Franciszek Szular. Rogowski ukończył mecz na 17 punktach. 16 punktów i 6 zbiórek dał dla gości Sebastian Okoła. Co więcej, w warszawskim zespole zadebiutował Noah Rynkiewicz (10 punktów), a na „stare śmieci” powrócił Kiryl Dziatchuk.

„Przemeblowany” Legion Legionowo poradził sobie na wyjeździe z Zielonymi Kanonierami. O zwycięstwie podopiecznych Łukasza Pacochy zadecydowała ostatnia kwarta, w której aktywni byli m.in. Jan Grzeliński, Tomasz Rudko, a także Daniel Nieporęcki. Dwaj pierwsi podczas przerwy świątecznej przeszli ze stołecznej Isetii do Legionu. Ostatni z nich trafił z półdystansu, co jak później się okazało było wystarczające do wygranej. Çağlar Çalişkan zakończył mecz na 20 punktach i 8 zbiórkach. Dla zaplecza Legii 33 punkty, 9 zbiórek i 4 asysty odnotował Filip Maciejewski.

Ciekawe zawody miały miejsce w Lublinie, gdzie rezerwy Startu odegrały się na wołomińskich Bykach. Przed końcem pierwszej połowy graczom Michała Sikory udało się odejść nawet na 18 punktów po celnych rzutach Andria Cherepanova oraz Szymona Kirwiela. Finalnie po zagraniach Tsimafei Bystrou (16 pkt, 7 zb), a także Krzysztofa Szemiety, zawodnicy z Koziego Grodu prowadzili 38:28. Po przerwie koszykarze Byków odrobili prawie wszystkie zaległości przy pomocy koszy Pawła Zalewskiego i Sebastiana Gąsiorowskiego. Następne punkty spod tablicy Jakuba Brandysa pozwoliły gościom objąć prowadzenie. Głównie dzięki akcjom Alana Dudy (19 pkt, 11 as, 4 zb) lubelscy zawodnicy wrócili na przód po trzeciej dyszce (54:48). Nadzieję wołominianom na zwycięstwo przywrócili w czwartej odsłonie Mikita, Zalewski, a także Bystrou. Jednak najważniejszy kosz na zwycięstwo kończył Duda, a Świtaj nie pomylił się z rzutów wolnych.

Bez problemów było w Pruszkowie, gdzie Znicz był znacznie lepszy od Kolejarza Basket Radom. Pruszkowianie już po pierwszej kwarcie wypracowali sobie dwucyfrowe prowadzenie (26:7), którego pilnowali aż do końcowych fragmentów widowiska. Pierwszoplanowymi postaciami Znicza byli Maciej Czemerys – 16 punktów i 12 zbiórek, a także Hubert Miłak – 15 punktów. Dla Kolejarza po 13 punktów rzucili Jakub Łódź-Śmigielski oraz Wiktor Siemianiuk.

Ciut więcej wysiłku w zwycięstwo musieli włożyć zawodnicy Enea Żubrów Chorten Białystok, bo w premierowej odsłonie stołeczna Ochota walczyła z faworytem jak równy z równym. Białostoczanie właściwą przewagę zbudowali w drugiej, a także trzeciej kwarcie. W drugiej dyszce skutecznie przymierzali Hubert Wyszkowski, Mikołaj Styczeń oraz Paweł Śpica. Drugi z nich rozszalał się po przerwie, dokładając aż 15 punktów przy wsparciu od Zabielskiego, Obarka i Wyszkowskiego. Na jego znakomitą grę warszawianie nie znaleźli antidotum. Styczeń zainkasował dla Żubrów 20 punktów i 5 zbiórek. Dla Ochoty po 12 punktów rzucili Michał Krawczyk oraz Bartosz Sitek.

Mecz walki trafił się w Kozim Grodzie, gdzie Lublinianka pokonuje lidera tabeli – Energę Basket Warszawa. Przez większą część pierwszej połowy obie drużyny trzymały się blisko siebie, nie wychodząc na większe prowadzenie. Lublinianie osiągnęli do przerwy siedmiopunktową zaliczkę po udanych próbach Rogera Ray’a oraz Mikołaja Lackowskiego (50:43). Rezultat dla podopiecznych Axela Olesiewicza starali się w drugiej połowie podreperować Patryk Gospodarek, Karol Dębski, a także Maksymilian Szefler. Jednak celnymi trójkami odpowiadali Artur Ziaja i Adam Myśliwiec przy wsparciu Rogera Ray’a (75:63). Warszawianie do końcowej syreny byli stroną goniącą wynik, a ostatecznie ze zwycięstwa cieszyli się koszykarze z Lublina, wygrywając z Energą 92:82. Ray rozegrał pełne zawody, notując 28 punktów, 12 asyst oraz 7 zbiórek. Dla Energi 20 punktów i 5 zbiórek dał Norman Zuber. W ten sposób po tym spotkaniu nowym liderem został Znicz Basket Pruszków.

W Ostrowi Mazowieckiej wygrał Księżak, który po drugiej kwarcie (25:9) wypracował sobie dwucyfrową zaliczkę. Po przerwie było jeszcze lepiej, bo łowiczanie po łatwych punktach Bartosza Dylika oraz Mateusza Fatza prowadzili siedemnastoma punktami. Później takiej zaliczki nie potrafili utrzymać, a coraz skuteczniejsi byli Michał Oleksy, Adam Lisewski oraz Patryk Łysiak (56:64). Kilkupunktowej zaliczki w czwartej kwarcie próbowali bronić Fatz, Uliczka i Mahvudzi. Po trójach Oleksego i Soczyńskiego mieliśmy w połowie decydującej partii remis (73:73). Najważniejsze punkty zdobywał Mateusz Fatz, a dwiema trójkami dobił Sokoła, Mariusz Wójcik. Pierwszy z nich rozegrał pełne czterdzieści minut zawodów, zgarniając 25 punktów, 11 zbiórek i 5 asyst. Dla Sokoła 17 punktów i 9 zbiórek dał Adam Lisewski.