OBLK: Gorzowianki zatrzymują „Pomarańczowe”, Enea lepsza od Polonii

Największym wydarzeniem 10. serii meczów Orlen Basket Ligi Kobiet była potyczka między gorzowiankami a KGHM BC Polkowice. Zgodnie z planem komplet punktów dopisały zawodniczki Energi Polski Cukier Toruń, VBW Arki Gdynia oraz Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin. Enea AZS Politechnika Poznań po raz pierwszy w historii okazała się lepsza od SKK Polonii Warszawa.

Trzeci komplet punktów odnotowały torunianki, pokonując „czerwoną latarnię” z Pruszkowa. Zawodniczki Rafała Urbaniaka dzielnie walczyły o swoje pierwsze zwycięstwo, prowadząc nawet po trafieniach Emily Maupin 58:56 w połowie czwartej kwarty. Kluczowy okazał się późniejszy serial 15:2, w którym skuteczne były Keishana Washington, Jowita Ossowska, a także Angelika Stankiewicz. Washington zakończyła występ na 30 punktach. Po stronie MKS-u 26 punktów i 7 zbiórek uzyskała Marta Marcinkowska.

Poznanianki po raz pierwszy w historii meczów z warszawską Polonią wyszły zwycięsko. Zawodniczkom Wojciecha Szawarskiego w odniesieniu szóstego zwycięstwa pomogła druga (32:20), a także trzecia kwarta (20:10). W nich konkretną zaliczkę dla przyjezdnych dały Mikayla Vaughn, Chloe Wells, a także Jovanna Popović. Vaughn oraz Popović skończyły swoje mecze na 16 punktach. Serbska rozgrywająca rozdała swoim koleżankom w tym meczu 10 asyst. Dla polonistek 16 punktów i 7 zbiórek rzuciła Kayla Wells.

Pierwsza połowa w wykonaniu VBW Arki Gdynia wystarczyła, aby koszykarki z Pomorza odniosły zwycięstwo z bydgoskim Basketem 25. Podopieczne Philipa Mestdaph’a prowadziły po 20 minutach 53:30, aby swobodniej mogły kontrolować mecz w drugiej połowie. Do zwycięstwa poprowadziła Rennia Davis, zdobywczyni 22 punktów i 6 zbiórek. W bydgoskiej ekipie prym wiodła Karina Michałek, autorka 15 punktów.

W Kozim Grodzie, lublinianki wypracowały sobie do przerwy 19-punktową zaliczkę przy pomocy koszy Brii Goss, Eliny Gustavsson oraz Dominiki Fiszer. Wrocławianki po przerwie wróciły bardziej skoncentrowane, a precyzyjnie w nadrabianiu zaległości były Schaquilla Nunn, Aleksandra Mielnicka oraz Alexa Held. Jednak w decydującej partii najważniejsze trafienia należały do Fiszer, Goss oraz Gustavsson. Szwedzka środkowa dała dla Mistrzyń Polski 21 punktów i 7 zbiórek. Dla przyjezdnych 14 punktów i 5 zbiórek zapisał na swoje konto Schaquilla Nunn.

Najbardziej wyczekiwany mecz mieliśmy w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie na nowym obiekcie sportowym, Arenie Gorzów zawodniczki Dariusza Maciejewskiego podejmowały KGHM BC Polkowice. Początkowo drużyny grały kosz za kosz, lecz odrobinę później lepszą końcówkę premierowej odsłony miały polkowiczanki z głównym udziałem Stephanie Mavungi. Dzięki jej trafieniom przyjezdne prowadziły siedmioma punktami (22:29). W kolejnej części straty do rywalek minimalizowały Elena Tsineke, Nora Wentzel oraz Weronika Telenga (35:37). Zawodniczkom Karola Kowalewskiego do przerwy udało się odbudować kilkupunktową zaliczkę dzięki celnym trafieniom Brianny Fraser, a także Zaly Friskovec (41:50).

Po powrocie na parkiet koszykarki Dariusza Maciejewskiego odnotowały serial 9:2, który następnie przyjezdne odwróciły serią siedmiu następnych punktów. Później gorzowska ekipa mogła liczyć na dobre rzuty Chloe Bibby, a także Stephanie Jones. Głównie dzięki ich punktom akademiczki z Gorzowa miały po tej części pięciopunktową stratę do Wicemistrza Polski (64:69).

Celne trafienia z gry Anny Jakubiuk sprawiły, że gospodynie na początku decydującej części miały jedynie punkt straty do odrobienia. Oddech dla polkowickiej drużyny dawały udane próby Kośli, Stanković, a także Friskovec. Późniejsze punkty Jakubiuk plus trzypunktowy rzut Bibby spowodował, iż to koszykarki z Wielkopolski mogły wyjść na przód (84:83). Rezultat przez moment odbiła trójką Kośla, ale miejscowe wróciły na prowadzenie po punktach Jakubiuk oraz Bibby. W decydujących fragmentach niezastąpione z rzutów wolnych były Tsineke oraz Bibby. W ten sposób gospodynie odnalazły metodę na zwycięstwo z „Pomarańczowymi”.

Wspomniana Chloe Bibby trafiła dla gospodyń 32 punkty, a także rozdała 5 asyst. Natomiast dla srebrnych medalistek 15 punktów i 7 zbiórek dała Dragana Stanković.