OBLK: Arka wygrywa w Polkowicach, Ślęza znów lepsza od Zagłębia

Pomału zbliżamy się do ostatecznych rozstrzygnięć w Orlen Basket Lidze Kobiet. Najciekawszymi starciami 19.kolejki były spotkania w Lublinie, Wrocławiu, a także w Polkowicach.

Poznanianki zrobiły ważny krok w kierunku najważniejszej części sezonu. Podopieczne Wojciecha Szawarskiego przed własną widownią pokonały bydgoski Basket 25. Gospodynie przewagę zbudowały sobie na początku zawodów, rozpoczynając ją od 18:0. Jednak zawodniczki Piotra Kulpekszy z każdą następną akcją wracały do spotkania przy mocnym wsparciu Andeliny Radić (23 pkt, 13 zb). Najbliżej gospodyń bydgoszczanki były w połowie czwartej kwarty, gdy po trafieniu spod kosza Oceany Hamilton przegrywały różnicą czterech punktów (74:70). Najważniejsze punkty na zwycięstwo miejscowych dały Aisha Sheppard (21 pkt, 5 zb), a także Jovanna Popović.

Bliżej zdobycia przewagi własnego parkietu w pierwszej rundzie fazy play-off są zawodniczki Ślęzy Wrocław. Podopieczne Arkadiusza Rusina ponownie były lepsze od koszykarek Zagłębia Sosnowiec, prowadząc przez większą część meczu. Po 19 punktów rzuciły Alexa Held, a także Martyna Pyka. Dla Zagłębia po 15 „oczek” rzuciły Batabe Zempare oraz Quinn Urbaniak-Dornstauder.

Z walki o play-off nie rezygnują też zawodniczki SKK Polonii Warszawy, które ograły aktualnego spadkowicza – MKS Pruszków. Stołeczne pełną dominację pokazały w drugiej i trzeciej odsłonie, w której nie zastąpione były: Klaudia Sosnowska, Zada Williams, Kayla Wells, a także Anna Pawłowska. W decydującej partii pruszkowianki odrobiły 12 z 23-punktowej straty, zmniejszając w ten sposób rozmiar porażki. Dla gospodyń po 17 punktów rzuciły Wiktoria Jastrzębska oraz Karolina Zaborska. Dla polonistek 22 punkty, 7 zbiórek i 5 asyst zaaplikowała Klaudia Sosnowska.

W Lublinie, lubelskie akademiczki nie miały nic do powiedzenia w starciu z gorzowiankami. Przed przerwą zawodniczki Dariusza Maciejewskiego miały 8-punktowy zapas nad Mistrzyniami Polski, aby w trzeciej kwarcie zwiększyć go do ponad 20-punktowej zaliczki. Najważniejszymi zawodniczkami w gorzowskiej ekipie były Stephanie Jones (21 pkt, 13 zb), a także Weronika Telenga (19 pkt, 21 zb). Natomiast dla Polskiego Cukru po 11 „oczek” trafiły Elin Gustavsson, Bria Goss oraz Veronica Burton.

MECZ NA SZCZYCIE DLA ARKI

Najciekawszy pojedynek miał miejsce w Polkowicach, gdzie VBW Arka Gdynia pokonała po dogrywce KGHM BC Polkowice. „Pomarańczowe” w początkowej fazie spotkania zbudowały sobie kilkupunktową zaliczkę głównie dzięki udanym akcjom Brianny Fraser, a także Liliany Banaszak (21:14). Równiejszy mecz zobaczyliśmy w kolejnej partii, w której kroku Wicemistrzyniom Polski dotrzymywały Marissa Kastanek, Julia Bażan oraz Bożena Puter. Przed końcem pierwszej połowy polkowiczankom udało się odskoczyć na dwanaście punktów, gdy zza łuku przymierzyła Julia Piestrzyńska, a z półdystansu trafiła Zala Friskovec (39:27). Parę punktów do końca drugiej kwarty nadrobiła Mikayla Cowling, dając gospodyniom ośmiopunktowe prowadzenie (43:35).

Po dłuższej przerwie przewaga zawodniczek Karola Kowalewskiego została odrobiona, a dzięki trójce Kastanek oraz punktów z rzutów wolnych Davis, Arka po dłuższej chwili objęła prowadzenie (57:60). W decydującej kwarcie wynik przechylał się z jednej strony na drugą. Po łatwych wejściach pod obręcz Barbory Wrzesińskiej i Kamili Borkowskiej bliżej zwycięstwa były zawodniczki z Pomorza (73:77). Ostatecznie do dogrywki doprowadziły udane rzuty Brianny Fraser z pola trzech sekund. W doliczonym czasie gry zobaczyliśmy walkę kosz za kosz. Znów gdyniankom udało się odejść na dwa posiadania po celnych akcjach Davis i Wrzesińskiej, a także wolnych Kastanek. Polkowicki zespół do remisu doprowadziły udane wizyty na linii rzutów wolnych Fraser (89:89). Ostatecznie słowo należało do gdynianek, a konkretnie do Rennie Davis, która z końcową syreną trafiła z półdystansu. Davis skończyła mecz na 24 punktach i 12 zbiórkach. Dla gospodyń 28 punktów i 9 zbiórek trafiła Brianna Fraser.

Pełne wyniki meczów 19.kolejki Orlen Basket Ligi Kobiet:
Enea AZS Politechnika Poznań – KS Basket 25 Bydgoszcz 81:74
1KS Ślęza Wrocław – MB Zagłębie Sosnowiec 74:60
KGHM BC Polkowice – VBW Arka Gdynia 89:91 (po dogr.)
MKS Pruszków – SKK Polonia Warszawa 70:81
Polski Cukier AZS UMCS Lublin – PolskaStrefaInwestycji Enea AJP Gorzów Wlkp. 47:70