Ranking Sił Pekao S.A. 1.Ligi – przed sezonem

Przedsezonowe granie na zapleczu ekstraklasy już za nami. Od najbliższego piątku rozpoczynają się ligowe zmagania, w których osiemnaście zespołów będzie walczyło o ligowe punkty. Kto aktualnie będzie walczył o awans do Orlen Basket Ligi, a komu będzie dane zagrać w play-offach?

Power Ranking dotyczy miejsca w sezonie zasadniczym i ocenia szanse drużyny na kolejne tygodnie (do końca sezonu zasadniczego). Play-offy rządzą się swoimi prawami.

Składy wszystkich 18 zespołów w Suzuki 1 Lidze z podziałem kto został, przyszedł lub odszedł znajdziesz tutaj

1. SKS Starogard Gdański
Runda zasadnicza: 21-13, 5.miejsce
Play-off 2023: o 3.miejsce (dwumecz), zwycięstwo z HydroTruckiem Sport Radom

Duma Kociewia w ubiegłym sezonie wywalczyła brązowe medale zaplecza ekstraklasy, a jak wiemy „apetyt rośnie w miarę jedzenia”. Włodarze starogardzkiego klubu podczas letniego okienka ściągnęli kilku solidnych zawodników jak m.in. Adriana Kordalskiego, Bartosza Majewskiego, Mikołaja Kurpisza czy Jakuba Parzeńskiego. Majewski doświadczony o rok z ubiegłorocznego finału powinien pokazać kunszt strzelecki. Sporo do udowodnienia mają także Kordalski, Kurpisz, a także Czerlonko, którzy potrafią włączyć swój wyższy bieg. Dołóżmy do tego solidnego play-makera w postaci Piotra Lisa czy też ogranego na ekstraklasowych parkietach boiskach Benjamina Didiera-Urbaniaka, którzy są znakomitymi młodzieżowcami. W Starogardzie Gdańskim powinniśmy zobaczyć zespołowy basket, który rozłoży się na paru zawodników. Przy bardzo dobrej dyspozycji graczy z ekstraklasowym CV, a także doskonale trafionymi młodzieżowcami będą walczyli o najwyższe rozstawienie.

2. Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz
Runda zasadnicza: 8-22, 16.miejsce (spadek do 1.Ligi)
Play-off 2023: brak awansu

Z pewnością jeden z głównych kandydatów do awansu. Bydgoszczanie od samego początku okienka transferowego byli mocno aktywni, ściągając bardzo dobrych zawodników. Filip Zegzuła, Damian Jeszke, Filip Małgorzaciak to gracze, którzy w ubiegłej kampanii byli w zestawieniu najlepiej piątki po rundzie zasadniczej. Dokładamy do tego dobrego kreatora – Mateusza Kaszowskiego, dobre parę centymetrów pod tablicami – Szymona Kiwilszę czy doświadczonego weterana – Piotra Śmigielskiego. Szkoleniowcem bydgoskiej drużyny został Krzysztof Szubarga. Ta kadra jest doświadczona, a także ma olbrzymi potencjał w ataku, aby rzucać po 100 punktów. Jednak nie zawsze największe nazwiska gwarantują sukces. Włodarze bydgoskiego klubu muszą w trakcie kampanii znaleźć dobrego obcokrajowca, a także młodzieżowca. Na ten moment widzę ich w górnej części zestawienia.

3. Miasto Szkła Krosno
Runda zasadnicza: 16-18, 11.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

Ostatnie dwie kampanie krośnieński klub kończył odpowiednio na miejscu jedenastym. Jednak w nadchodzącym sezonie to z pewnością się zmieni. Michał Jankowski, a także Radosław Trubacz to dwoje bardzo dobrych egzekutorów. Sporo dobrego pod trumną powinien zapewnić duet Przemysław WronaSzymon Sobiech, a Miles Rasnick może być jednym z doskonałych kreatorów na zapleczu. Z pewnością tę ekipę będzie trzeba uważnie obserwować, ponieważ mogą mocno namieszać w górnej strefie.

4. Enea Basket Poznań
Runda zasadnicza: 16-18, 12.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

W mojej opinii będzie to „black horse” tych rozgrywek. Poza zatrzymaniem przez poznaniaków Marcina Dymałę, Wojciecha Frasia czy Patryka Stankowskiego udało się wzmocnić pozycję 4 i 5. Na skrzydle mamy Huberta Pabiana oraz Patryka Pułkotyckiego, którzy mogą wnieść ciut więcej zbiórek. Drugi z nich przepracował dobrze sezon w Kołobrzegu, więc w Poznaniu jego forma może pójść wyżej. Ponadto pod koszem solidnym zmiennikiem będzie Mateusz Kulis. Cieszy także powrót Piotra Wielocha do poznańskiej drużyny po dwóch przyzwoitych kampaniach w Tychach. W przedsezonowych sparingach fajnie zaprezentowali się Jan Nowicki oraz Jan Jakubiak. Poznański klub ma mocne argumenty, aby mówić o decydującej części rozgrywek.

5. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych
Runda zasadnicza: 27-7, 1.miejsce
Play-off 2023: finał, 0-3 z Dzikami Warszawa

Górnik trzykrotnie ocierał się o awans do ekstraklasy, ale wszystkie próby kończyły się fiaskiem. Tym razem wałbrzyszanie postawili na stabilizację oraz rozwój organizacji, ale w składzie personalnym doszło do małej „rewolucji”. Oprócz czołowego środkowego zaplecza ekstraklasy – Piotra Niedźwiedzkiego i Damiana Durskiego mamy też starych wyjadaczy w postaci Davida Jacksona (37), Krzysztofa Jakóbczyka (36), Witalija Kowalenko (39) oraz Francisa Hana (36). Ich spore doświadczenie powinno zapewnić przyzwoitą ilość „oczek”, a Han będzie miał sporo pracy w wykreowaniu pozycji dla swoich partnerów. Wałbrzyszanie będą mieli wiele do powiedzenia, aby zagwarantować sobie udział w play-off.

6. Decka Pelplin
Runda zasadnicza: 19-15, 7.miejsce
Play-off 2023: ćwierćfinał, 0-3 z Dzikami Warszawa

Powtórzę pewną myśl, którą napisałem w połowie maja: „Decka kilkoma mądrymi ruchami może na przyszły sezon powtórzyć sukces osiągnięty w obecnym lub go poprawić”. Kadra nowego szkoleniowca Dariusza Kaszowskiego wygląda na naprawdę mocną. Thomas Davis udowodnił, że potrafi wykręcić świetne cyferki pod double-double i mam wrażenie, że będzie mocną ostoją. Bardzo dobrze w meczach towarzyskich radził sobie Roman Janik, lecz czy tak znakomitą dyspozycję będzie w stanie utrzymać, walcząc o ligowe punkty? Głodny gry na zapleczu z pewnością będzie Filip Stryjewski, Patryk Kędel zapewni sporo ognia pod tablicami, a także od czasu do czasu zza łuku. W Pelplinie kibice liczą na powtórkę z ubiegłego sezonu.

7. Sensation Kotwica Kołobrzeg
Runda zasadnicza: 20-14, 6.miejsce
Play-off 2023: ćwierćfinał, 1-3 z HydroTruck Sport Radom

Kołobrzeżanie są jednym z nieobliczalnych, a zarazem niewygodnych rywali na zapleczu ekstraklasy. W ubiegłym sezonie mówiono, że zamiana Remona Nelsona na Jamesa Washingtona da jeszcze lepszy rezultat – stało się zupełnie odwrotnie. 33-letni Amerykanin powrócił na „stare śmieci”, ale w sparingach przedsezonowych prezentował się przeciętnie. Sporo do zaoferowania kołobrzeskiej ekipie mają Daniel Ziółkowski, Patryk Wydra oraz Jakub Motylewski. Wydra ostatnio zaliczył niezły progres, aplikując o 5 punktów więcej na przyzwoitej 40% skuteczności z gry. Motylewski w rundzie zasadniczej pokazał w paru spotkaniach, że jest przydatny pod atakowaną, a także bronioną tablicą. Równie ważnymi ogniwami zespołami są Paweł Dzierżak oraz doświadczony Damian Pieloch mający niezłą rękę do trafień zza linii 6,75m. Drużynę Rafała Franka można zaliczyć do zespołów, które powinny wywalczyć miejsce w play-offach.

8. GKS Tychy
Runda zasadnicza: 22-12, 4.miejsce
Play-off 2023: ćwierćfinał, 1-3 z Kociewskimi Diabłami

Trójkolorowi znów mogą mocno namieszać w pierwszoligowych rozgrywkach. Prócz dobrego zestawu rzucających w postaci Macieja KoperskiegoKarola Kamińskiego mamy także dobry duet podkoszowych Szymona Walskiego oraz Karola Nowakowskiego. Obaj zawodnicy mają bardzo dobre parametry, aby zbierać sporo piłek pod tablicą. Na rozegraniu w miejsce Piotra Wielocha podpisano Sebastiana Bożenkę, który potrafi wykreować dla siebie i partnerów wolną przestrzeń. Pod koszem, a także w szatni cenne doświadczenie zapewni GKS-owi Paweł Zmarlak. Tyszanie ponownie mogą być w gronie ośmiu najlepszych ekip, choć konkurencja będzie mocno wyrównana.

9. KKS Polonia Warszawa
Runda zasadnicza: 19-15, 8.miejsce
Play-off 2023: ćwierćfinał, 0-3 z Górnikiem Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych

„Czarne Koszule” w ubiegłym sezonie wywalczyły miejsce w decydującej fazie rozgrywek i prawdopodobnie ten sukces mogą powtórzyć. Cieszy utrzymany trzon doświadczonych zawodników (Marcin Dutkiewicz, Patryk Pełka, Damian Cechniak, Michał Kierlewicz) wzmocniony byłymi zawodnikami Dzików – Maksymilianem Motelem oraz Przemkiem Kuźkowem. Obaj zawodnicy przy dobrych wiatrach potrafią zaaplikować po kilkanaście punktów na mecz. W stołecznej Polonii cenne doświadczenie powinni zbierać Artur Niemiec, a także Jakub Osiński. Pierwszy z nich ma znakomite parametry, by bić się o trumnę. Dla Osińskiego powinien być to sezon, w którym zrobi kolejny krok w kierunku udoskonalenia swego koszykarskiego rzemiosła.

10. MKKS Żak Koszalin
Runda zasadnicza: 17-17, 10.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

Zespół Rafała Knapa to kolejna ekipa, która włączy się do gry o play-offy. William Kondrat w paru sparingach pokazał, że potrafi wypełnić lukę po Arnoldzie Sandersie. Szymon Pawlak po bardzo dobrym sezonie zagranym w Zgorzelcu podtrzyma swą doskonałą dyspozycję. Rozegraniem pokieruje Wiktor Rajewicz, który w ostatnich dwóch lat szlifował formę w Dąbrowie Górniczej. Sporą różnicę pod obręczami powinni zapewnić Andrzej Krajewski oraz Mateusz Itrich. Drugi z nich niejednokrotnie pokazał, że jest w stanie zbliżyć się do zdobywania double-double.

11. WKK Wrocław
Runda zasadnicza: 16-18, 13.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

Wrocławianie w ubiegłym roku mieli playoffową ekipę, która w ostatecznym rozrachunku skończyła na rundzie zasadniczej. Jednak w zbliżającym się sezonie może być ciut inaczej. Mikołaj Stopierzyński w kilku grach kontrolnych udowodnił, że potrafi brać odpowiedzialność za rezultaty. Tomasz Ochońko mimo już swojego wieku potrafi dołożyć parę trójek, a także odnaleźć wolnego kolegę na boisku. Spory postęp w porównaniu z ubiegłą kampanią powinni zrobić Fryderyk Matusiak, Mikołaj Kowalczyk, a także Patryk Rosołowski. Swą pewność siebie odbuduje Jakub Patoka po dobrze spędzonym czasie w Radomiu. Podopiecznych Łukasza Dziergowskiego stać na równorzędny pojedynek z zespołami walczącymi o ósemkę.

12. Weegree AZS Politechnika Opolska
Runda zasadnicza: 18-16, 9.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

W Opolu sporo znaków zapytania, bo w przedsezonowych sparingach kadra Roberta Skibniewskiego grała w mocno okrojonym składzie. Bez dwóch zdań dobrymi kreatorami gry będą Jakub Kobel oraz Michał Lis. Na skrzydle powracający do składu Dominik Rutkowski, a także doświadczony Adam Kaczmarzyk będą przyzwoitymi snajperami. Kolejny rok w opolskiej drużynie Kamila Białachowskiego powinien zaprocentować, dając produktywnie ciut więcej punktów pod tablicami. Patrząc na ich ostatnie wyniki przed rozpoczynającym się sezonem, opolską ekipę nie warto skreślać. Ich twarde charaktery, a także gra do ostatniej piłki powinna ich zaliczać do grona ekip walczących o play-off.

13. WKS Śląsk II Wrocław
Runda zasadnicza: 12-22, 15.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

Personalny skład rezerw Śląska złożony głównie z młodzieży? Po części tak, ale włodarze sięgnęli po Amerykanina Joe Bryant Jr., dzięki któremu będzie krążyła gra wrocławskiej ekipy. Dołóżmy do tego niedawno podpisanego Michała Kroczaka, a także zawodników, którzy od czasu do czasu będą schodzili z ekstraklasowych parkietów: Kuba Piśla, Mikołaj Adamczak oraz Aleksander Wiśniewski. Na Dolny Śląsk powrócił Michał Sitnik, który wraz z Aleksanderem Leńczukiem będą liderami zespołu. Wrocławską drużynę stać na zapewnienie sobie bezpiecznego miejsca w 1.Lidze, a może nawet podgryźć parę punktów rywalom z półki grającej o play-off.

14. HydroTruck Sport Radom
Runda zasadnicza: 24-10, 3.miejsce
Play-off 2023: o 3.miejsce (dwumecz), porażka z Kociewskimi Diabłami

Radomianie przystąpili do budowy kadry ze sporo mniejszym budżetem. Bez cienia wątpliwości najjaśniejszą postacią po dotychczasowych sparingach jest Darren Williams. Poza doświadczonymi graczami: Danielem Wallem, Jakubem Zalewskim oraz Bartoszem Ciechocińskim, radomska ekipa będzie inwestowała w rozwój młodszych kadrowiczów. Jakub Sadowski ma olbrzymi potencjał, aby w przyszłości być jednym z wyróżniających się środkowych zaplecza ekstraklasy. Konrad Szymański oraz Igor Krzych będą mieli szanse na pokazanie swojego talentu, który u pierwszego z nich jest bardzo dobry.

15. Niedźwiadki Chemart Przemyśl
Runda zasadnicza: 24-6, 2.miejsce (II Liga, grupa C)
Play-off 2023: finał (dwumecz), porażka z AZS AWF Mickiewiczem Romus Katowice

Przed rozpoczynającą się kampanią wydaje się, że przemyskie Niedźwiadki będą jedynym beniaminkiem uciekającym przed degradacją do 2.Ligi. Kacper Majka, a także Serb Edi Sinadinović są dobrymi play-makerami. Majka w drugoligowych rozgrywkach rozdawał przeciętnie po 8 asyst na mecz, co umie przełożyć na pierwszoligowe rozgrywki. Pod strefą trzech sekund będzie rządziło trio: Michał Marek, Sebastian Rompa, a także Szymon Janczak. Ostatni z nich potrafi przyłożyć zza łuku. Swoje „trzy grosze” dołożą także m.in. Łukasz Uberna, Bartosz Bal czy Maciej Puchalski. Większą rolę w zespole z Podkarpacia powinien dostać Michał Chrabota po dobrym pobycie w Bytomiu.

16. AZS AGH Kraków
Runda zasadnicza: 14-20, 14.miejsce
Play-off 2023: brak awansu

Krakowskiej ekipie w ubiegłym sezonie „upiekło się” od spadku do niższej klasy rozgrywkowej. Taki sam scenariusz może nadejść także i w nadchodzącej kampanii. Damian Ciesielski ostatnim razem udowodnił, że prócz znajdowania wolnego kolegi na parkiecie potrafi też samodzielnie zdobywać punkty. Jan Piliszczuk po dobrym sezonie w Polonii może być dobrą strzelbą u trenera Tomasza Zycha. Arkadiusz Adamczyk i Kacper Mąkowski mają spory potencjał, aby pokazać swoje koszykarskie rzemiosło. Dokładam do tego Dawida Golusa oraz Patryka Andruka, którzy błyszczeli na drugoligowych boiskach. Pierwszy sezon dla obu graczy to będzie prawdziwa szkoła przetrwania. Krakowianie niejednokrotnie udowodnili, że potrafią wyjść z dolnych rejonów. Czy w nadchodzącej kampanii tak też będzie?

17. MKS Mana.lake Sokół Marbo Międzychód
Runda zasadnicza: 26-4, 2.miejsce (II Liga, grupa D)
Play-off 2023: o 3.miejsce, 2-0 z KSK Ciech Noteć Inowrocław

Dla klubu z Międzychodu będzie to debiutancki sezon na pierwszoligowych parkietach. Paru zawodników już w przeszłości ma w swoich CV grę na zapleczu. Mikołaj Smarzy, Damian Szymczak oraz Marcin Wróbel to gracze, którzy będą stanowili o sile Sokoła. Całkiem przyzwoicie zapowiada się także amerykański środkowy Nicholas Lynch, który szczelnie będzie bronił tablicy. Z zaciekawieniem będę się przyglądał dyspozycji Tomasza Żeleźniaka – w paru przedsezonowych potyczkach zaprezentował się przyzwoicie. Przy gorącym dopingu we własnej hali mogą urwać parę zwycięstw, lecz czy pozwoli im to na zapewnienie sobie utrzymania?

18. AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice
Runda zasadnicza: 30-0, 1.miejsce (II Liga, Grupa C)
Play-off 2023: finał (dwumecz), zwycięstwo z Niedźwiadkami Chemart Przemyśl

Ubiegłoroczny zwycięzca 2.Ligi, którego próbowała zatrzymać Noteć Inowrocław (półfinał). Na szczęście ten rozdział został zapieczętowany awansem na zaplecze. Jednak w nadchodzącej kampanii będzie absolutnie trudno, aby utrzymać miejsce. Pod koszem sporą różnicę zrobią Bartosz Chodukiewicz, Bartłomiej Pietras oraz Łukasz Kłaczek. Na rozegraniu mamy wszechstronnego Patryka Wieczorka, zaś przyzwoitymi shooterami są Łukasz Lewiński, Stanisław Heliński i Jakub Nowak. Tylko w jakich dyspozycjach będą Lewiński oraz Nowak? Aktualnie ta kadra będzie miała spory problem z pozostaniem w 1.Lidze.

fot. Paweł Stepnowski (archiwum)
KW

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *