Suzuki 1 Liga: Cenne punkty Miasta Szkła we Wrocławiu

W zaległym meczu 20. serii gier w Suzuki 1 Lidze Koszykówki Mężczyzn koszykarze Miasta Szkła Krosno po emocjonującej walce wygrali na Dolnym Śląsku z rezerwami Śląska 83:82. Gracze z Podkarpacia tą wiktorią są nadal w grze o awans do najważniejszej części sezonu.

TBS Śląsk II Wrocław – Miasto Szkła Krosno 82:83 STATYSTYKI

Krośnianie zdawali sobie sprawę z rangi tego meczu, gdyż dzisiejsze zwycięstwo we wrocławskiej Kosynierce przedłuża im nadzieję na walkę o najważniejszą część sezonu. Zespół trenera Soji podszedł do spotkania bez Juliana Jasińskiego, Szymona Szymańskiego oraz Santiago Vauleta. O wiele lepsze położenie mają z kolei podopieczni trenera Stojkova, którzy przed tym spotkaniem byli na 10. pozycji (11-11). Ich triumf dałby im 7. pozycję w pierwszoligowej tabeli i lepszy bilans małych punktów.

Mecz w pierwszych minutach układał się po myśli gości. Spod kosza nie mylił się Sebastian Rompa, a następne punkty dokładali Damian Ciesielski, Dariusz Oczkowicz oraz Szymon Sobiech (4:10). Po chwili Kacper Marchewka trafił dla wrocławskiej drużyny pięć punktów z rzędu, odrabiając prawie wszystkie straty (9:10). To nie zraziło przyjezdnych do zdobycie następnych dziewięciu oczek za sprawą dobrych trafień Janika i Rompy (9:19). Pod koniec premierowej odsłony krośnianom udało się zbudować dwucyfrowy bufor bezpieczeństwa. We wrocławskiej drużynie z wolnych trafiał Leńczuk, a kwartę zamknął trzypunktowym trafieniem Oczkowicz. Zawodnicy z Podkarpacia prowadzili po 10 minutach 27:16.

Wrocławianie dobrze rozpoczęli następną partię. Kolejne punkty Marchewki oraz lay-up Wójcika sprawiły, że gracze w białych strojach zbliżyli się do przyjezdnych na siedem punktów (22:29). Nieco później zespoły ucięły sobie drzemkę w ataku, co spowodowało sporo niedokładnej gry z jednej i drugiej strony. Pierwsi ze słabszego fragmentu spotkania wybudzili się koszykarze w czarnych strojach. Z pomalowanego pola zapunktował Zaguła, a następne oczka dodali Janik i Sobiech. Efektowna paczka z góry ostatniego zawodnika dała ponownie dwucyfrową zaliczkę dla gości (24:37). Do końca pierwszej połowy wrocławianie mozolnie odrabiali straty za sprawą Wójcika i Gordona. Po drugiej stronie bardzo aktywny był Ciesielski oraz Janik. Trzypunktowy rzut Leńczuka zamknął pierwszą połowę meczu. Zawodnicy Szklanego Teamu wygrywali 45:35.

Po dłuższej pauzie gracze z Podkarpacia powiększyli swoją przewagę z pierwszych dwudziestu minut. Kolejne celne trafienia zaliczyli Janik oraz Ciesielski, dając 15-punktową zaliczkę dla swojego zespołu (37:52). Ciut później wrocławianie wrzucili wyższych bieg, zdobywając siedem punktów z rzędu. Jednak w odpowiednim momencie punktowali Sobiech oraz Ciesielski. Zawodnikom z Dolnego Śląska coraz częściej wpadały trafienia zza łuku. Trzypunktowe akcje dla gospodarzy trafiali Gordon, Marchewka oraz Zagórskiego. W odpowiedzi takimi samymi akcjami odpowiadali Oczkowicz oraz Janik, a kolejne cztery punkty dodał Zaguła. Trzecią dyszkę rywalizacji zakończył pewnymi punktami spod tablicy Gordon. Po półgodzinie meczu Miasto Szkła Krosno miało 5-punktowe prowadzenie nad rezerwami Śląska (61:66).

W ostatniej części rywalizacji zrobiło się gorąco. Wrocławianie na początek odrobili wszystkie straty, a dzięki punktom zaaplikowanym przez Bożenko to gospodarze wyszli na minimalne prowadzenie (69:68). Dość szybko na ten obrót spraw zareagowali Oczkowicz, Dawdo oraz Sobiech. Ponownie na kilkupunktowym prowadzeniu byli przyjezdni (71:75). W następnym fragmencie pałeczkę przejęli wrocławianie. Po trójce Gordona i punktach spod obręczy Wójcika znowu na przodzie byli miejscowi (76:75). Niemal do decydujących fragmentów meczu prowadzenie przechodziło jeszcze pięć razy.

Kacper Marchewka popisał się dobrym wjazdem pod kosz, dając swojej drużynie na 20 sekund przed końcem meczu prowadzenie (82:81). W następnej akcji Dariusz Oczkowicz po podaniu od Damiana Ciesielskiego zdobył cenne punkty i z powrotem na przód byli goście (82:83). Piłkę na zwycięstwo mieli miejscowi, lecz rzut Kacpra Gordona został zablokowany przez Sebastiana Rompę. W ten sposób koszykarze Miasta Szkła Krosno wywożą z Dolnego Śląska dwa punkty, pokonując rezerwy Śląska 83:82.

W obozie krośnian najlepiej spisał się Roman Janik – autor 17 punktów, 6 zbiórek i 5 asyst. Damian Ciesielski dodał 16 „oczek” (najlepszy mecz na pierwszoligowych boiskach), a Dariusz Oczkowicz do 14 punktów dodał 5 zbiórek. W pokonanym zespole z Wrocławia brylował Kacper Marchewka – zdobywca 21 „oczek”. 19 punktów i 9 asyst dodał Kacper Gordon.