Zagłębie i PolskaStrefaInwestycji w półfinale Pekao S.A. Pucharu Polski

Pierwszy dzień Pekao S.A. Pucharu Polski Kobiet za nami! Z ćwierćfinałowych batalii zwycięsko wyszły zawodniczki PolskiejStrefyInwestycji Enei Gorzów Wielkopolski, a także MB Zagłębia Sosnowiec.

Na pierwszy ogień dostaliśmy zaciętą rywalizację między PolskąStrefąInwestycji Enea Gorzów Wlkp. a VBW Arką Gdynia. Oba zespoły do przyzwoitej walki przystąpiły bez swoich liderek – w gorzowskiej ekipie zabrakło Chloe Bibby, w gdyńskiej Rennie Davis. Początkowo podopieczne Dariusza Maciejewskiego nadawały ton rywalizacji, prowadząc po doskonałych zagraniach Eleny Tsineke, Stephanie Jones i Nory Wentzel 21:16. Gdynianki zrehabilitowały się lepszą grą w ataku w następnej partii, a pierwszoplanową postacią ekipy Philipa Mestdagh’a była Marissa Kastanek. Jedenaście punktów zdobytych w tej odsłonie przez 33-letnią skrzydłową dały do przerwy Arce trzypunktową zaliczkę (39:42).

Po zmianie stron to gorzowianki zaczęły gonić rezultat, a skutecznie w niej pomagała Stephanie Jones, wyprowadzając nawet swoją ekipę na przód. Jednak po przeciwnej stronie nadzwyczajnie skuteczne były Kastanek oraz Borkowska. Finalnie po 30 minutach o dwa „oczka” więcej miały gorzowianki (58:56). Wyrównany mecz trwał także w ostatniej partii, ale najważniejsze punkty na zwycięstwo gorzowskiej ekipy trafiała Weronika Telenga, kończąc zawody na zdobyczy double-double (13 pkt, 11 zb). 24 punkty i 5 zbiórek dołożyła Stephanie Jones. Dla Arki 22 punkty rzuciła Marissa Kastanek.

MB ZAGŁĘBIE VS MPKK SOKOŁÓW

Interesująco było także w drugim ćwierćfinałowym spotkaniu, bo po pierwszej połowie sosnowiczanki prowadziły z pierwszoligowym Sokołowem… jedynie jednym punktem! Podopieczne Marcina Grockiego mogły liczyć na dobre zagrania zza łuku Agaty Stępień, a także Kingi Dzierbickiej. Łącznie zawodniczki z Sokołowa Podlaskiego trafiły jedenaście trójek w tym spotkaniu. Po zmianie warty Sokołowi udało się nawet wyjść na 5-punktową zaliczkę po dobrych reakcjach Jastiny Kosalewicz, a także Kingi Dzierbickiej. Gospodynie włączyły „piąty” bieg, aplikując serię 21:2, która okazała się kluczem do wygrania spotkania. W ostatniej kwarcie podopieczne Jorge Aragonesa potwierdziły lepszą dyspozycję, wygrywając całe zawody 96:71. Dla Zagłębia 19 punktów i 8 zbiórek dała Batabe Zempare. Dla Sokołowa po 18 punktów rzuciły Agata Stępień oraz Kinga Dzierbicka.

W ten sposób poznaliśmy pary półfinałowe walczące o Pekao S.A. Puchar Polski Kobiet 2024:
Polski Cukier AZS UMCS Lublin – MB Zagłębie Sosnowiec (godz. 17:00)
PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. – KGHM BC Polkowice (godz. 19:30)

Prócz pucharowych zmagań w Sosnowcu, MKS Pruszków zagrał awansem mecz 21.kolejki z Energą Polski Cukrem Toruń. Bez większych przeszkód zwycięstwo wpadło w ręce koszykarek Elmedina Omanicia, które drugą, a także trzecią odsłoną wygrały 11 punktami (21:10 i 30:19). W ten sposób toruniankami zrobiły ważny krok w kierunku w play-off. Natomiast pruszkowianki straciły jakiekolwiek szansę na pozostanie w ekstraklasie. Dla Energi dobrymi wyczynami double-double popisały się Asia Strong (23 pkt, 12 zb), a także La Mama Kapinga Maweja (24 pkt, 14 zb). Dla MKS-u 25 punktów i 4 zbiórki dała Marta Marcinkowska.