Dziki „postraszyły” Śląsk, kaszubskie derby dla Trefla

Sobotnie mecze w 8.kolejce Orlen Basket Ligi za nami. Za wydarzeniem w sobotnich potyczkach można uznać Kaszubskie Derby, w których Trefl Sopot ograł Legię Warszawa. Drugie zwycięstwo odniósł Tauron GTK Gliwice, a na zwycięską ścieżkę wrócił Mistrz Polski, King Szczecin.

Tauron GTK Gliwice po wyjazdowym zwycięstwie nad Dzikami Warszawa odnotował drugie zwycięstwo w ekstraklasie. Podopieczni Pawła Turkiewicza przed własną widownią pokonali Grupę Sierleccy Czarni Słupsk, mając w bardzo dobrej dyspozycji Kadre Gray’a (27 pkt, 9 as, 4 zb) oraz Joshuę Price’a (27 pkt, 4 zb). Słupszczanom pomagał ile mógł Benas Griciunas (21 pkt, 10 zb), ale nie pomogła im dyspozycja zza łuku na poziomie 20%. Podopieczni Mantasa Cesnauskisa mają w kalendarzu aż cztery domowe spotkania z trudnymi przeciwnikami (Śląsk, Anwil, Start, MKS), a także wyjazd na Dolny Śląsk (WKS Śląsk).

Na zwycięską ścieżkę wraca aktualny Mistrz Polski, King Szczecin, pokonując na wyjeździe zielonogórski Zastal. Szczęście szczecinianom przyniosła pierwsza połowa rywalizacji, w której skutecznie grali Darryl Woodson (20 pkt, 6 as, 5 zb) oraz Andrzej Mazurczak (19 pkt, 6 zb, 5 as). Swoje „trzy grosze” dołożyli też Zac Cuberthson oraz Filip Matczak. Do przerwy King miał 17-punktowe prowadzenie. W trzeciej tercji zielonogórską drużynę w ataku ciągnął Darious Hall, aplikując aż 18 punktów. W ten sposób gracze Davida Dedka po trzeciej kwarcie zeszli na -8. Później po trafieniach Pawła Kikowskiego, Geoffrey Groselle’a i Michała Kołodzieja mieli już tylko punkt straty (70:71). Jednak w decydujących momentach szczecinianie mogli liczyć na celne rzuty Woodsona, który przywrócił im dwucyfrową zaliczkę.

DZIKI „POSTRASZYŁY” ŚLĄSK, KASZUBSKIE DERBY

WKS Śląsk Wrocław „odbębnił” swoje zadanie, pokonując Dziki Warszawa. Jednak pierwsza połowa wcale nie zanosiła nam pozytywny rezultat dla Wicemistrzów Polski. Podopieczni Krzysztofa Szablowskiego w premierowej odsłonie solidnej bronili, otwierając dobrymi zagraniami Matta Colemana oraz Nicholasa McGlynna. Sporo dobrego dał także Mateusz Szlachetka, dając Dzikom po premierowej odsłonie 7-punktowe prowadzenie (11:18). Jednak z każdą następną minutą nakręcali się wrocławianie, a mocno pomogła im trzecia kwarta wygrana aż 33:15. Głównymi postaciami prowadzącymi dobrą grę wrocławian byli Jakub Nizioł, a także Łukasz Kolenda. Gospodarze zaprezentowali znacznie lepszą zespołową grę. Warszawianie w decydującej partii zdecydowały się na ofensywny zryw – po koszach Szlachetki, McGlynna i Greena, Dziki miały 5-punktową stratę. To było wszystko, co mogli zrobić w tym spotkaniu. Dla Śląska 17 punktów i 10 zbiórek dał Artsiom Parakhouski. Dla gości 19 „oczek” rzucił Mateusz Szlachetka.

Udany debiut Jakuba Schenka (16 pkt) zaprowadził Trefla Sopot do zwycięstwa nad Legią Warszawa. Prócz dobrze dysponowanego 29-letniego rozgrywającego w pierwszej połowie bardzo aktywni byli: Jarosław Zyskowski, Aaron Best, a także Andy Van Vliet. Pierwszą połowę zasłużenie wygrali sopocianie, prowadząc dziesięcioma punktami (42:32). Legioniści w drugich dwudziestu minutach próbowali odwrócić wynik tej derbowej potyczki, dzięki udanym akcjom Michała Kolendy oraz Arica Holmana. Późniejsze trafienia Raymonda Cowelsa, a także Marcela Ponitki dały gościom z Warszawy w połowie czwartej kwarty dwupunktowy deficyt (64:62). Finalnie najważniejsze akcje na wagę zwycięstwa dla sopocian kończył Schenk. Dla legionistów 16 punktów i 8 zbiórek dał Aric Holman.