Energa zatrzymuje Żubry, ofensywne granie w Radomiu

Energa Basket Warszawa po hitowym meczu z Enea Żubrami Chorten Białystok pozostaje jedynym niepokonanym zespołem na Mazowszu. Pełna dramaturgia była między Księżakiem Łowicz a żyrardowską Trójką, a także Sokołem z Zielonymi Kanonierami. Festiwalowe granie w ataku zafundował radomski Kolejarz oraz gracze Banku Spółdzielczego.

HIT DLA ENERGI BASKET

Niedzielna potyczka między Energą Basket Warszawa a Enea Żubrami Chorten Białystok była grą o fotel lidera w grupie B. Lepszy początek zmagań zaserwowali białostocczanie dzięki dobrym akcjom Pawła Śpicy oraz Krystiana Tyszki. Stołeczni nie odstępowali na krok swoich rywali, a pomogły im w tym celne rzuty Mateusza Górki oraz Szymona Soszyńskiego. Później Tyszka złapał rytm w ofensywie i dzięki podkoszowym zagraniom, Żubry miały dziewięciopunktowe prowadzenie (14:23). Ten deficyt miejscowi zniwelowali do końca tej części dzięki akcjom Patryka Gospodarka oraz Mateusza Bryniarskiego (25:25). W kolejnej części udane próby Gospodarka, Zubera oraz Tokarskiego sprawiły, że to Energa osiągnęła kilkupunktową zaliczkę. Zaległości do końca pierwszej połowy starali się odrobić Karol Obarek, Hubert Wyszkowski, a także Mikołaj Styczeń. Po 20 minutach Energa wygrywała 48:43.

Po 15-minutowej przerwie warszawianie kontynuowali swą dobrą grę w ataku przy pomocy dobrej dyspozycji tria Gospodarek-Dębski-Górka. Wartościowe wejścia także Bryniarski. W ten sposób podopieczni Axla Olesiewicza po trzech częściach prowadzili trzynastoma punktami (74:61). Decydującą partia była jedynie potwierdzeniem znakomitej dyspozycji w warszawskim zespole Bryniarskiego. Śpica wraz z kolegami próbowali zmniejszać rozmiar klęski, ale tego zadania nie ułatwiali Górka oraz Gospodarek. Ostatecznie stołeczna Energa została samodzielnym liderem w grupie mazowieckiej, ogrywając Żubry 105:82.

Większą dramaturgię dostarczyły potyczki w Łowiczu oraz Ostrowi Mazowieckiej. Większą część czasu w pierwszej połowie konfrontacji w Łowiczu byli goście. Głównie dzięki udanym rzutom Eryka Gąsińskiego, a także Damiana Orębskiego, Trójka osiągnęła 5-punktowe prowadzenie. W łowickim zespole bardzo dobrze spisywał się Piotr Łucka, a równie skutecznie wspomagali go Daniel Kotwasiński, Mateusz Fatz oraz Marcin Uliczka. Dzięki ich zaangażowaniu, Księżak po 20 minutach minimalnie prowadził 40:39. Dobre widowisko widzieliśmy także w drugiej połowie, a najwyższe prowadzenie gospodarzy wyniosło sześć „oczek” po kolejnych trafieniach Fatza i Uliczki. Celne rzuty Pstrokońskiego, a także Orębskiego wlały przez moment nadzieję żyrardowskiej ekipie w odniesieniu sukcesu (64:63). Finalnie ważne punkty zaaplikowali Kotwasiński, Fatz, a także Uliczka. Daniel Kotwasiński skończył zawody na 16 punktach i 6 asystach. Dla Trójki 21 punktów i 4 zbiórki dał Daniel Orębski.

W Ostrowi Mazowieckiej rezultat mógł się potoczyć w dwie strony. Dzięki podkoszowym trafieniom Adama Linowskiego, a także trójkom Franciszka Heymera oraz Wojciecha Jasiulewicza przyjezdni mieli 7-punktowy zapas. Gracze Sokoła potrafili odwrócić przebieg meczu, a kluczową postacią był Jan Tomaszewski. 21-letni rozgrywający trafił zza łuku, a także zaaplikował ważne punkty z rzutów wolnych. Stołeczni od stanu 67:61 przez następne 4:45 sekund nie zdobyli już ani jednego „oczka”. Najlepiej w zespole Marka Łodygi spisał się Adam Anusewicz, autor 18 punktów. Po przeciwnej stronie Adam Linowski, były zawodnik stołecznej Polonii zgarnął 19 punktów i 21 zbiórek.

Ofensywne granie urządzili sobie zawodnicy Kolejarza Basket Radom, a także Banku Spółdzielczego Mińsk Mazowiecki. Jednak zwycięsko z tego boju wyszli Ci pierwsi. Decydująca o zwycięstwie dla podopiecznych Jakuba Stefaniuka była trzecia odsłona (34:21), w której bezpośrednią rolę odegrali Wiktor Siemianiuk oraz Bartłomiej Karolak. Ponownie bardzo dobry występ miał Kacper Rojek, który także był jednym z filarów radomskiej drużyny. Wyżej wymieniona trójka rzuciła 88 ze 120 punktów, dając trzecie zwycięstwo na konto swojej ekipy. Dla gości 24 punkty i 7 zbiórek dał Mikołaj Jesionek.