OBLK: „Pomarańczowe” lepsze od gorzowianek, Ślęza ogrywa Mistrza

KGHM BC Polkowice wygrywa hitowe spotkanie z gorzowiankami, gwarantując sobie „pole position” po rundzie zasadniczej. Przewagę własnego parkietu będą miały koszykarki Ślęzy Wrocław po zwycięstwie nad Polskim Cukrem AZS UMCS Lublin. VBW Arka Gdynia zaliczyła wyraźne zwycięstwo w Bydgoszczy. Enea AZS Politechnika Poznań dzięki triumfowi nad SKK Polonią Warszawa zapewniły sobie 7.lokatę po sezonie zasadniczym.

POZNAŃSKIE AKADEMICZKI LEPSZE OD POLONII

Od spotkania w Poznaniu rozpoczniemy raport. Podopieczne Wojciecha Szawarskiego po pierwszych 20 minutach wypracowały sobie 6-punktową zaliczkę głównie dzięki udanym akcjom Aishi Sheppard, Alicji Rogozińskiej, Agnieszki Skobel, a także Mailis Pokk (39:33). Po zmianie stron przewaga gospodyń wzrosła do czternastu punktów po doskonałych trafieniach Sheppard, Rogozińskiej i Puc. Polonistki, zdając sobie sprawę, że to może być kluczowa potyczka wzięły się mocno do roboty. Sprawnie w odrabianiu strat pomagały Anna Pawłowska oraz Kayla Wells. Dzięki łatwym punktom spod tablicy Alicji Janczak dostaliśmy remis (57:57).

Warszawiankom na początku ostatniej części udało się nawet wyjść na prowadzenie po następnych trafieniach Wells oraz Pawłowskiej (63:67). Poznanianki zareagowały udanym runem 17:3, który okazał się istotny w kontekście zwycięstwa. Pawłowska oraz Wells starały się odrobić zaległości, ale kropkę nad „i” postawiła rzutami wolnymi Sheppard. 25-letnia Amerykanka skończyła mecz na 23 punktach i 6 zbiórek. Dla Polonii 31 punktów i 4 zbiórki zainkasowała Kayla Wells.

WAŻNA WYGRANA POLKOWICZANEK I ARKI

Gdynianki zainkasowały wyjazdowe zwycięstwo, ogrywając bydgoski Basket 25. Choć w premierowej odsłonie większą motywację było widać po stronie bydgoszczanek. Niezawodne w tej części gry były Andelina Radić, Oceana Hamilton, a także Keondria Calloway. Dzięki ich zagraniom podopieczne Piotra Kulpekszy prowadziły dziesięcioma punktami. Obraz gry zmienił się w drugiej dziesiątce, gdy do dobrze dysponowanej Rennie Davis swoje trafienia sprawnie dokładały Alicja Żytkowska, Magdalena Szymkiewicz oraz Laura Miskiniene. W ten sposób zawodniczki Arki po pierwszej połowie prowadziły ośmioma punktami. Ważna w kontekście zwycięstwa była trzecia część, w której zawodniczki Philipa Mestdagh’a potwierdziły swą dominację, wygrywając ją dwudziestoma punktami (30:10). Rennie Davis ukończyła zawody na 32 punktach, a także 8 zbiórkach. Dla bydgoszczanek 25 punktów i 4 zbiórki dała Andelina Radić.

Rundę zasadniczą na fotelu lidera zakończą koszykarki KGHM BC Polkowice. Podopieczne Karola Kowalewskiego w pięknym stylu zrehabilitowały się gorzowiankom, pokonując je 86:65. Gorzowianki na początku meczu miały 10-punktową zaliczkę głównie dzięki zagraniom Weroniki Telengi i Nory Wentzel, która dopisała trójkę. Mimo słabszej gry w premierowej odsłonie w następnej gospodynie szybko podniosły głowy, a w nadrabianiu zaległości wspomogły Brianna Fraser oraz Julia Piestrzyńska (31:30). Pierwszą połowę zamknęła udanymi rzutami Weronika Gajda (38:34 do przerwy). Wyrównana okazała się trzecia część, w której ekipy grały kosz za kosz. Siedem celnych trójek trzymały kilkupunktowe prowadzenie dla gospodyń (64:56). Popis siły polkowiczanek dostaliśmy w ostatniej kwarcie, w której niezawodne były Banaszak, Fraser oraz Gertchen.

UDANY REWANŻ ŚLĘZY

Dwie różne połowy obejrzeliśmy na Dolnym Śląsku, a finalnie ze zwycięstwa cieszyły się koszykarki Ślęzy Wrocław. W pierwszej kwarcie lublinianki mogły liczyć na dobre dyspozycje Kylee Shook, a także Brii Goss. Dwie trójki Aleksandry Zięmborskiej dały Mistrzyniom Polski osiem punktów w zapasie (21:29). W drugiej części wyżej wymienione zawodniczki kontynuowały swoją dobrą grę w ataku wobec celnych odpowiedzi Stautmane, Nunn i Baker. Po pierwszej połowie zawodniczki Krzysztofa Szewczyka miały trzynastopunktową zaliczkę (39:52).

Wyrównany mecz zrobił się do połowy trzeciej kwarty, gdy po następnych punktach Shook miały dwanaście punktów w zapasie (48:60). Od tego stanu podopieczne Arkadiusza Rusina wróciły do gry. Sprawnie zaległości odrabiały Alexa Held, Schaquilla Nunn oraz Angel Baker. Dzięki celnej próbie zza łuku Held, Ślęza miała w połowie czwartej kwarty dziewięciopunktowe prowadzenie, podczas gdy lublinianki nie zdobyły żadnego punktu przez ponad 10 minut. Przyjezdne pobudziły dopiero trafienia z gry Goss, ale najważniejsze punkty dla gospodyń trafiła Held. W ten sposób Ślęza wygrała z lubliniankami 77:70, gwarantując sobie przewagę własnego parkietu.