Astoria górą w hicie, Politechnika wygrywa w Przemyślu

Niedzielny hit w wałbrzyskim Aqua Zdroju dla Enei Abramczyk Astorii Bydgoszcz! Podopieczni Krzysztofa Szubargi pokonali na wyjeździe Górnika Zamek Książ Wałbrzych 83:75. W innym spotkaniu Weegree AZS Politechnika Opolska wysoko wygrała z przemyskimi Niedźwiadkami.

Koszykarze Niedźwiadków bez CJ Wilsona dzielnie w pierwszej połowie stawiali opór opolskiej Politechnice, prowadząc po rzutach wolnych Szymona Janczaka i trójce Edi Sinadinovicia 13:8. Później głos zabrali na dobre opolanie głównie dzięki udanym trafieniom Dominika Rutkowskiego ze wsparciem od Norberta Maciejaka i Kamila Białachowskiego. Tym samym po premierowej odsłonie sześć „oczek” w zapasie mieli goście (18:24). W następnej części sprawnie wynik gonił Maximilian Egner wraz z Michałem Chrabotą, a także Sebastian Rompa. Jednak po przeciwnej stronie wciąż aktywny był Dominik Rutkowski, a następne punkty dokładali Adam Kaczmarzyk oraz Kamil Białachowski. Do przerwy podopieczni Roberta Skibniewskiego prowadzili 43:36. Kluczowa okazała się trzecia część, w której doskonale radzili sobie Kareem Reid, Michał Jodłowski, a swoje „trzy grosze” dołożyli Dominik Rutkowski, Kamil Białachowski i Jakub Kobel.

Rutkowski skończył mecz na 22 punktach i 7 zbiórkach. Dla gospodarzy 16 punktów i 11 zbiórek dał Maximilian Egner.

HIT W WAŁBRZYCHU DLA ASTORII

Więcej emocji mieliśmy w niedzielnym hicie w wałbrzyskim Aqua Zdroju. Początkowo zespoły lepiej spisywały się w obronie niż szukały okazji do zdobywania punktów. Po zagraniach Damiana Jeszke i Szymona Kiwilszy czarno-czerwoni wyszli na przód (3:7). Rezultat po następnych paru minutach zmieniali Krzysztof Jakóbczyk, Piotr Niedźwiedzki oraz David Jackson. Finalnie po trójce Mateusza Kaszowskiego, podopieczni Krzysztofa Szubargi prowadzili po pierwszej kwarcie 13:11. W następnej części zespołom szło znacznie lepiej w ataku, a więcej czasu na prowadzeniu spędzili podopieczni Andrzeja Adamka. Dopiero pod koniec pierwszej połowy Astorii udało się wyjść na wyższą zaliczkę dzięki zagraniom Filipa Magłorzaciaka, a także trójce Rohndella Goodwina (31:39). Ostatecznie pierwszą połowę ustalił akcją 2+1 Piotr Niedźwiedzki.

Wypracowaną zaliczkę trzymali po zmianie stron Małgorzaciak, Kiwilsza oraz Zegzuła, lecz pod tablicami skutecznie odpowiadał Niedźwiedzki. Następnie dzięki zagraniu „and one” Miłosza Góreńczyka, a także dwóm trójkom Francisa Hana, biało-niebiescy uciekli na cztery punkty (50:46). Później bydgoszczanie odnotowali serial 13:3, który po trójkach Ulczyńskiego i Kaszowskiego dał z powrotem im inicjatywę. Na decydujące dziesięć minut zespoły schodziły przy remisie, gdy swoje rzuty trafiali Niedźwiedzki i Góreńczyk (59:59). Na początku decydującej partii mieliśmy wymianę kosz za kosz, a ekipy zmieniały się na prowadzeniu. Kluczowy moment nastąpił w połowie tej partii, gdy od stanu 67:66 Astoria zdobyła następnych dwanaście punktów dzięki trójkom Małgorzaciaka, Zegzuły i Jeszke. Wałbrzyszanie do końcowej syreny nie potrafili odwrócić spotkania.

Najlepiej dla bydgoszczan spisał się Filip Małgorzaciak (19 pkt, 9 zb) przy dobrej eskorcie Szymona Kiwilszy notującego double-double (17 pkt, 11 zb). Dla Górnika 23 punkty i 12 zbiórek dał Piotr Niedźwiedzki. Zdobyczą double-double popisał się też Francis Han, który do 10 punktów rozdał 12 asyst.

Górnik Zamek Książ Wałbrzych – Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz 75:83 Statystyki
Niedźwiadki Chemart Przemyśl – Weegree AZS Politechnika Opolska 69:89 Statystyki