Pogoń nadal niepokonana, Znicz pokonuje Energę, wpadka ŁKS-u

Po trzynastej serii spotkań drugoligowych już tylko jeden zespół zachował status niepokonanego. Znicz Basket Pruszków znalazł sposób na Energę Basket Warszawa. Osłabiony brakiem Norberta Kulona, ŁKS Coolpack Łódź został pokonany w Gnieźnie. Jak aktualnie wygląda sytuacja?

Do rozegrania pełnej, pierwszej rundy zasadniczej zostały jeszcze dwie kolejki. Chętnych do awansu na zaplecze ekstraklasy jest sporo, ale miejsc jest tylko trzy. Po osiem ekip z czterech grup awansuje do fazy play-off. Istotnym faktem jest, że po wewnętrznej pierwszej rundzie play-off (A-D) od następnej rundy jedziemy ścieżką ogólnopolską: drużyny z grupy A połączą się z ekipami grupy D, natomiast zespoły grupy B będą walczyły z ekipami grupy C.

POGOŃ WCIĄŻ BEZ PORAŻKI

Wspomnieliśmy na początku, że po tej serii tylko jedna ekipa zachowała status „niepokonanego”, a są nimi koszykarze Pogoni Prudnik. Ostatnio podopieczni Tomasza Michalaka pokonali na wyjeździe trzeci „garnitur” Śląska Wrocław. Pierwszoplanowymi postaciami zespołu są: Grzegorz Mordzak, Patryk Garwol, Tomasze: Prostak, Madziar i Nowakowski. Do tego dokładamy braci Sanny, Pawła Nowickiego, a także Filipa Cebulę. Prudniczanie zaliczyli zwycięstwa z KS Kosz Kompaktowy Pleszew, a także spadkowiczem 1.Ligi – PGE GiEK Turów Zgorzelec. Obie ekipy w tej kolejce stoczyły bezpośredni bój, w którym zwycięski wyszli zgorzelczanie. Pod nieobecność Huberta Kruszczyńskiego (jeden z liderów zgorzeleckiej ekipy), Kamila Zywerta, a także Cezarego Fudziaka najlepiej zaprezentowali się: Bartłomiej Ratajczak (21 pkt, 5 bl) oraz Bartosz Bochno (19 pkt, 8 zb). Pogoń jak i Turów z pewnością będą z całych sił walczyły o powrót na pierwszoligowe boiska.

KUJAWY I POMORZE

Swoją drugą porażkę w obecnej kampanii zalicza ŁKS Coolpack Łódź. Podopieczni Jarosława Krysiewicza osłabieni brakiem Norberta Kulona (kluczowego zawodnika łódzkiego zespołu) nie poradzili sobie na wyjeździe ze Sklepem Polskim MKK Gniezno. Warto także zaznaczyć, że łodzianie zagrali awansem mecz z Energą GAK Gdynia, zwyciężając bezwzględnie 93:54. Z aktualnej pozycji lidera mogą ich zepchnąć zawodnicy KSK Ciech Noteci Inowrocław, a także AZS UMK Transbruk Toruń. Inowrocławianie przekonująco pokonali poznańską Pyrę 103:53, natomiast torunianie okazali się lepsi od poznańskiej Wiary Lecha. Obie drużyny będą chciały poprawić swoje wyniki z ubiegłego sezonu. Zwłaszcza, że zawodnicy Huberta Mazura biją się o pełną pulę.

Najciekawsza rywalizacja odbyła się także w Pruszkowie. W hitowej potyczce Znicz Basket Pruszków podejmował aktualnego lidera – Energę Basket Warszawa. Stołeczni znaleźli w pierwszej połowie odpowiedni rytm w ofensywie, dzięki czemu prowadzili w połowie drugiej połowie siedemnastoma punktami (21:38). Jednak podopieczni Michała Spychały odwrócili losy spotkania w drugiej połowie, wygrywając ją 47:30, a ostatecznie 84:77. Podczas, gdy w Pruszkowie był rozgrywany mecz lidera z wiceliderem, Enea Żubry Chorten Białystok bez problemów ograł UKS Trójkę Żyrardów. Wyżej wymieniona trójka jak na razie dzieli i rządzi na Mazowszu oraz Podlasiu.

Nieco spokojniej było na Górnym Śląsku, a także w Małopolsce, bo kolejny komplet punktów dopisali gracze Basketu Hills Bielsko-Biała, MKKS Rybnik oraz OPTeam Resovia Rzeszów. Rybniczanie to jedna z kolejnych rewelacji obecnej kampanii. Podopieczni Jakuba Krakowczyka z bielszczanami, a także rzeszowianami odnieśli zwycięstwa. Jednak dobrą serię przerwała porażka pod koniec listopada z Cracovią (86:73). Nie zmienia faktu, że będą dzielnie walczyli o jak najlepsze miejsce po rundzie zasadniczej. W Bielsku-Białej, Rzeszowie oraz Bytomiu mówi się o walce o zaplecze ekstraklasy. Głodna powrotu jest BS Polonia Bytom, która w najbliższym czasie przyjedzie do Rybnika powalczyć z MKKS-em.

Prawdziwa rywalizacja rozpocznie się już na początku kwietnia nadchodzącego roku. O tym, kto po tym sezonie wywalczy awans na zaplecze ekstraklasy będziemy informowali w następnych publikacjach podsumowujących kolejne serie spotkań. Te ukażą się już niebawem.

fot. Projekt Trzydziestka/KS Pogoń Prudnik
Kamil Wróbel

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *