Bozza lepsza od MKKS-u, Męka Pogoni w Kątach Wrocławskich

Decydująca batalia o prawo do gry w Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn w przyszłym sezonie rozpoczęta. KK UR Bozza Kraków zaskakująco wysoko ograli MKKS Rybnik. Zawodnicy Pogoni Prudnik wymęczyli zwycięstwo w Kątach Wrocławskich. W pozostałych potyczkach lepsze były ekipy z wyższych miejsc po rundzie zasadniczej.

Wysokie zwycięstwo przed rewanżową potyczką w Rybniku wywalczyli koszykarze KK UR Bozzy Kraków. Dla przypomnienia: w sezonie regularnym dwukrotnie po walce lepsi byli rybniczanie, wygrywając oba mecze pięcioma punktami. Tym razem podopieczni Marka Paulischa wygrali z MKKS-em Rybnik aż 97:72. Ważnymi liderami krakowskiej drużyny byli Michał Szwedo (23 pkt, 10 zb), a także Patryk Piszczatowski (21 pkt, 8 as, 4 zb). Natomiast w rybnickim zespole 20 punktów ustrzelił Marcin Kosiorowski, a zdobycz double-double dopisał Karol Jagoda (19 pkt, 14 zb).

Dość skromną wygraną zaliczyli w Krakowie gracze Basketu Hills Bielsko-Biała. Bielszczanie przy pomocy niezłej formy Wojciecha Zuba (20 pkt, 8 zb) i Roberta Kozaczki (19 pkt, 9 zb) potrafili znaleźć sposób na ogranie Cracovii. Ważna okazała się trzecia część meczu, w której przyjezdni osiągnęli pułap nawet 20 „oczek” (43:63). W ekipie miejscowych niezastąpiony był Błażej Karlik (18 pkt, 4 zb, 4 as).

Większych niespodzianek nie było w Kielcach i Katowicach, gdzie z roli faworyta wywiązali się gracze Polonii Bytom, a także OPTeam Resovii Rzeszów. Bytomianie bez Filipa Pruefera wysoko wygrali z katowiczanami 94:66, wykonując dobrą pracę w drugiej części spotkania (32:14). Natomiast rzeszowianie bardzo pewnie ograli UJK Kielce, prowadząc już po pierwszej różnicą 29 punktów. Przyjezdni zagrali na 55% skuteczności z gry, a także w pełni dominowali na zbieranej desce (50-32).

Na Dolnym Śląsku przekonująco wygrali koszykarze KS Koszu Kompaktowego Pleszew, pokonując trzeci garnitur wrocławskiego Śląska. Przy pomocy trafień zza łuku Michaela Hicks’a, a także punktów Krzysztofa Spały i Filipa Sieradzkiego, podopieczni Alana Urbaniaka zbudowali sobie dwucyfrową zaliczkę (31:47). Po zmianie stron mecz zrobił się wyrównany, a przyjezdni w pełni kontrolowali rezultat meczu. Wyżej wymienione trio zdobyło wspólnie 59 z 79 punktów dla całej ekipy.

Dzielnie faworyzowanemu Turowi postawili się zawodnicy rezerw Zastalu. Podopieczni Piotra Bakuna toczyli z jednym z głównych kandydatów na zaplecze ekstraklasy jak równy z równym. Po trzech częściach zespoły dzieliło jedynie jedno posiadanie. Kluczowa okazała się ostatnia kwarta, którą zawodnicy Rafała Niesobskiego wygrali różnicą dwudziestu punktów (32:12). W tej części gospodarze mogli polegać na dobrej dyspozycji Huberta Kruszczyńskiego (27 pkt), Kamila Zywerta (17 pkt, 8 as, 7 zb) oraz Jakuba Kondraciuka (15 pkt, 4 zb).

W Kątach Wrocławskich byliśmy świadkami większej sensacji, bo po dwóch odsłonach lepsi byli… gospodarze, prowadząc piętnastoma punktami (44:29). Znakomicie w pierwszej połowie meczu prezentowali się Łukasz Niesobski, Michał Nowak, a także Jan Fedorski. Przed końcem pierwszej połowy przewaga zawodników Jacka Kolisa wynosiła nawet dwadzieścia dwa „oczka”. Parę „oczek” do dłuższej pauzy nadrobili Tomasz Prostak, a także Grzegorz Mordzak. Trzecia odsłona okazała się plot twistem tego spotkania, w której Pogoń odrobiła wszystkie zaległości, a także umiała wyjść na kilkupunktowe prowadzenie. Wspaniale z roli liderów wywiązali się Mordzak, Prostak, a także Sanny. Wyżej wymienieni koszykarze zdobyli łącznie 61 z 79 punktów prudnickiej drużyny. W zespole gospodarzy 17 punktów rzucił Łukasz Niesobski.

Solidną zaliczkę przed rewanżowym pojedynkiem mają zawodnicy Zetkamy Doral Nysy Kłodzko. Podopieczni Marcina Radomskiego w drugiej, a także trzeciej kwarcie zagrali o wiele lepiej w ataku niż miejscowi. Aż czterech zawodników skończyło zawody na 17 punktach. Są to: Jakub Bernecki, Rafał Wojciechowski, Jakub Niziński i Patryk Zenner. Natomiast w oleśnickim zespole 21 punktów i 6 asyst zainkasował Bartłomiej Rodak.