Górnik nadal liderem, ważna wygrana WKK, kosmita Bryant

Walentynkowa seria gier w Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn za nami! W hicie 26.kolejki Górnik Zamek Książ Wałbrzych ponownie był lepszy od Miasta Szkła Krosno. Szalona trójka z końcową syreną Brandona Randoplh’a zapewniła wyjazdowe zwycięstwo Enei Basket nad Żakiem. Ciekawe spotkania były także w Radomiu, Wrocławiu i Opolu.

UDANY REWANŻ WKK I OBRONIONA KOSYNIERKA

Ważne zwycięstwo w kontekście utrzymania miejsca na zapleczu ekstraklasy zaliczyli koszykarze WKK Active Hotel Wrocław. Zawodnicy Łukasza Dziergowskiego odwinęli się krakowskim akademikom, wygrywając 96:71. Kluczowa dla wrocławskiego zespołu była trzecia część (34:19), w której zobaczyliśmy spójniejszą grę gospodarzy. Ponownie liderem ekipy był Mikołaj Stopierzyński, zdobywca 20 punktów i 6 asyst. Podwójną zdobycz dopisał Djery Jean Baptiste (15 pkt, 12 zb, 4 as). W krakowskiej ekipie brylował Kaheem Ransom, autor 24 punktów, 5 asyst i 4 zbiórek. Niedzielne spotkanie między AGH a Sokołem będzie kluczowe.

Wspomniany przez nas Sokół dzielnie walczył o wygraną z rezerwami Śląska Wrocław. Na przerwę zespoły schodziły przy stanie remisowym – 54:54. W trzeciej odsłonie podopiecznym Łukasza Grudniewskiego udało się uciec na osiem punktów po udanych próbach Jakuba Piśli oraz Przemysława Kociszewskiego. Przyjezdni starali się zmniejszać zaległości przy dobrej dyspozycji Mikołaja Smarzego, Patryka Plewińskiego, a także Nicholasa Lynch’a. Ostatecznie decydujące rzuty brał na siebie Joe Bryant Jr., dając 20 ligowe zwycięstwo swojej ekipie. Amerykanin znów rozegrał bardzo dobre zawody, inkasując 31 punktów, 15 zbiórek, a także rozdał 7 asyst. Dla Sokoła 31 punktów i 6 asyst dał Mikołaj Smarzy.

HYDROTRUCK „W GAZIE”, POLITECHNIKA REWANŻUJE SIĘ POLONII

HydroTruck Radom równie skutecznie zrehabilitował za porażkę z ubiegłej rundy Niedźwiadkom Chemart Przemyśl, wygrywając pod złotym sufitem siedmioma punktami. Po 30 minutach podopieczni Roberta Witki mieli w zapasie jedenaście punktów. Jednak w czwartej odsłonie przemyski klub po trafieniach Szymona Janczaka, Łukasza Uberny oraz Ediego Sinadinovicia miał na prawie cztery minuty przed końcem meczu trzypunktowy deficyt (74:71). Ostatecznie decydujące punkty dla miejscowych inkasował z rzutów wolnych Jakub Zalewski. Dla radomskiej ekipy było to czwarte zwycięstwo z rzędu.

Na zwycięską ścieżkę powrócili zawodnicy Politechniki Opolski, rewanżując się we własnej hali KKS Polonii Warszawa. Podopieczni Roberta Skibniewskiego na początku trzeciej kwarty po akcji 2+1 Kareema Reida mieli 20-punktowe prowadzenie, ale stołeczni wcale nie zamierzali się poddać. Koszykarze Jakuba Pendrakowskiego nadrabiali punkt po punkcie zaległości, aby po trafieniach Michała Wojtyńskiego i Maksymiliana Motela dojść na -1 na początku czwartej partii (80:79). Później po reakcjach Michała Lisa i Dominika Rutkowskiego miejscowi odskoczyli na dziewięć punktów. Rezultat starali się odwrócić stołeczni, którzy po punktach spod kosza Adama Lisewskiego zbliżyli się na jedno posiadanie do Politechniki (90:88). Chłodniejszą głowę zachowali gospodarze dzięki punktom z rzutów wolnych Kobla, Kaczmarzyka i Rutkowskiego.

SZALONY MECZ W KOSZALINIE, GÓRNIK WCIĄŻ LIDEREM

W Koszalinie dostaliśmy do końcowej syreny sporo emocji. Początkowo podopieczni Rafała Knapa wypracowali sobie dwucyfrową zaliczkę przy dobrych rzutach Marcina Tomaszewskiego i Wiktora Rajewicza. Poznaniacy starali się gonić gospodarzy, aby po trójce Marcina Dymały doprowadzić do wyrównania (65:65). Po paru następnych minutach czwartej części „oddech” dla Żaka dały trafienia Tomaszewskiego, Krajewskiego i Szewczyka. Trójka skrzydłowego dała 8-punktową zaliczkę dla gospodarzy (77:69). Następnie swój dobry moment wykorzystał Brandon Randolph, wyprowadzając swą ekipę na przód. Pięcioma punktami z rzędu odpłacił się Błażej Czerniejewicz, przywracając korzystny wynik Żakowi. Do końcowych fragmentów meczu wszystko mogło się wydarzyć. Udana trójka Czerniejewicza sprawiła, że Żak na 0,7 sekundy był blisko przypieczętowania zwycięstwa we własnej hali. Ostatecznie losy tej potyczki odmienił Brandon Randolph, trafiając game-winnera.

Środowy wieczór zakończyliśmy hitową potyczką w wałbrzyskim Aqua Zdroju, gdzie Górnik walczył z Miastem Szkła Krosno. Podopieczni Andrzeja Adamka potwierdzili swoje aspiracje do gry o ekstraklasę, pokonując ponownie krośnieńską ekipę 95:83. Można by rzec, że 18-punktowy serial wałbrzyszan z początku premierowej odsłony ustawił aż do końcowej syreny losy pojedynku. Tym razem najlepiej punktującym zawodnikiem był Miłosz Góreńczyk (19 punktów), a zdobycz double-double dopisał Piotr Niedźwiedzki (17 punktów i 14 zbiórek).

Pozostałe trzy spotkania 26.serii gier na zapleczu ekstraklasy zostały przełożone na końcówkę lutego, a także marca. Astoria powalczy z Kotwicą 28 lutego, natomiast Mickiewicz z GKS-em oraz Derby Kociewia rozegrane zostaną 29 marca.

Górnik Zamek Książ Wałbrzych – Miasto Szkła Krosno 95:83
Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz – Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg (mecz przełożony na 28.02)
AZS AWF Mickiewicz Romus Katowice – GKS Tychy (mecz przełożony na 29.03)
SKS Fulimpex Starogard Gdański – Decka Pelplin (mecz przełożony na 29.03)