Pewne dominacje Noteci, Pogoni i toruńskich akademików

W rewanżowych meczach I rundy fazy play-off efektownie wygrali zawodnicy inowrocławskiej Noteci, toruńscy akademicy, a także Pogoń Prudnik. Kto jeszcze zameldował się w następnej rundzie najważniejszej części sezonu?

Inowrocławianie po raz drugi przekonująco pokonali zaplecze ekstraklasowego Trefla Sopot, przekraczając znów barierę 100 punktów. Ważna dla dalszych wydarzeń na boisku była druga kwarta, którą podopieczni Huberta Mazura wygrali osiemnastoma punktami (29:11). Najlepiej punktującym koszykarzem gospodarzy był Cezary Karpik, autor 16 punktów i 8 zbiórek. Dla sopockiej ekipy po 11 punktów rzucili Maksymilian Jęch, Szymon Daszke, a także Brajan Mroczkowski.

Torunianie także dopełnili swoje formalności, ogrywając pewnie koszykarzy Boruty Zgierz. Przewaga przed końcem trzeciej kwarty dla podopiecznych Kamila Michalskiego osiągnęła pułap 25 punktów. Rozmiar porażki starali się zmniejszyć m.in. Oleksandr Szczerbatiuk (22 pkt), Robert Kowalski, Michał Mycko, a także Karol Kołodziejczyk. Finalnie toruńscy akademicy wygrali zawody 89:71. W toruńskim zespole 16 punktów, a także 5 zbiórek dał Damian Szczepanik.

Efektowne zwycięstwo zaliczyli koszykarze Pogoni Prudnik, mając w każdej z kwart lepsze argumenty na Dijo Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie. Najlepiej w prudnickim zespole zaprezentował się Patryk Garwol, aplikując 20 punktów. Natomiast dla przyjezdnych 15 punktów, 4 asysty i 3 zbiórki dał Łukasz Niesobski.

W łódzkiej Zatoce Sportu zawodnicy gdyńskiej Floty postawili opór koszykarzom ŁKS-u, prowadząc po pierwszej kwarcie sześcioma punktami. Jednak gospodarze umieli odwrócić rezultat w kolejnej części (35:20), głównie dzięki dobrej dyspozycji w ataku Macieja Leszczyńskiego, Nataniela Kolasińskiego, Jakuba Karwowskiego, a także Kacpra Dominiaka. Pokrótce łodzianie w pełni kontrolowali losy tej potyczki, systematycznie zwiększając swoje prowadzenie. Dla łodzian 18 punktów rzucił Kacper Dominiak. Po przeciwnej stronie 20 punktów i 9 zbiórek uzyskał Nikodem Czoska.

Pleszewianie na początku trzeciej kwarty po zagraniach Patryka Marka, a także Krzysztofa Spały mieli w zapasie czternaście punktów. Jednak zawodnicy Jacka Krzykały umieli pomału nadrabiać zaległości, aby po trafieniach Jakuba Musiały doprowadzić na 2:07 sekund do końca meczu do wyrównania (73:73). Więcej zimnej krwi zachowali gospodarze przy pomocy koszy Marka, a także Hicks’a. Doświadczony Amerykanin skończył zawody na 24 punktach. Taką samą ilość punktów zainkasował dla wrocławian Jakub Musiał.

W Zielonej Górze, zawodnicy PGE GiEK Turowa Zgorzelec postanowili zagrać najmniejszym nakładem sił. Ostatecznie po wyrównanym meczu lepsi byli koszykarze Piotra Bakuna, którzy mogli w decydującej kwarcie polegać na celnych rzutach Huberta Orpela, Natanie Kubce, Nikodemie Sirijatowiczowi i Kamilowi Olenikowi. Ostatnich z nich odnotował mocne double-double w postaci 21 punktów i 17 zbiórek. Ostatecznie w następnej rundzie zobaczymy zgorzelczan, którzy mieli w pierwszym spotkaniu zaliczkę 22 punktów.

Swój obowiązek wypełnili zawodnicy Tarnovii, ogrywając we własnej hali wysoko Sklep Polski MKK Gniezno. W wysokim zwycięstwie podopiecznych Rafała Urbaniaka pomogła druga część widowiska wygrana 25:13. Najjaśniejszymi postaciami gospodarzy byli Seweryn Sroczyński (19 pkt), a także Łukasz Ulchurski (17 pkt). Po drugiej stronie parkietu 15 punktów dał Artur Kozłowski.

Kłodzczanie ponownie okazali się lepsi od zawodników WrapManii.eu, wyciągając w ostatniej kwarcie ośmiopunktową stratę. Ważna w końcowym rozrachunku okazał się serial dziesięciu następnych punktów pod koniec czwartej kwarty. Spory wkład w zwycięstwo zawodników Marcina Radomskiego miał Patryk Zenner, zdobywca 17 punktów. W oleśnickim zespole 15 punktów trafił Kacper Kuta.

Wyniki meczów rewanżowych I rundy play-off w grupach A i D:
KSK Ciech Noteć Inowrocław – Uniwersytet Gdański Trefl Sopot 101:75 (dwumecz: +63 dla Noteci)
AZS UMK Transbruk Toruń – Kuchinox Puch Siejko Boruta Zgierz 89:71 (dwumecz: +44 dla AZS UMK)
ŁKS Coolpack Łódź – AMW Flota Gdynia 88:67 (dwumecz: +58 dla ŁKS-u)
Tarnovia Tarnowo Podgórne – Sklep Polski MKK Gniezno 99:73 (dwumecz: +34 dla Tarnovii)
Pogoń Prudnik – Dijo Polkąty Maximus Kąty Wrocławskie 101:65 (dwumecz: +44 dla Pogoni)
KS Kosz Kompaktowy Pleszew – Exact Systems Śląsk Wrocław 80:79 (dwumecz: +20 dla KS Kosz)
Q80ils SKM Zastal Zielona Góra – PGE GiEK Turów Zgorzelec 88:82 (dwumecz: +16 dla Turowa)
Zetkama Doral Nysa Kłodzko – WrapMania.eu KK Oleśnica 73:68 (dwumecz: +29 dla Zetkamy)

Po rozegranych dwumeczach w grupach A i D pary w II rundzie fazy play-off wyglądają następująco: