Porażka ŁKS-u w Gnieźnie, Noteć gromi Pyrę

KSK Ciech Noteć Inowrocław rozbił przed własną publicznością poznańską Pyrę. Sklep Polski MKK Gniezno zatrzymał jednego z głównych kandydatów na zaplecze ekstraklasy – ŁKS Coolpack Łódź. Interesująco było też w Poznaniu, a także w Bydgoszczy.

Noteć nie miała większych problemów ze znalezieniem sposobu na poznańską Pyrę. Pierwszą połowę podopieczni Huberta Mazura wygrali 53:22, aby w drugich dwudziestu minutach móc spokojnie dociągnąć rywalizację do końcowej syreny. Jakub Dłoniak upolował dla miejscowych 18 punktów, natomiast dla Pyry 15 punktów odnotował Paweł Wiśniewski.

Pozytywnie w tej serii gier zaskoczyła Energa GAK Gdynia, rozbijając PKK 99 Pabianice. Bardzo dobre wejścia z ławki mieli Cezary Zabrocki, a także Tomas Pacesas, odnajdując czyste pozycje do oddania rzutów. Pierwszy z nich był najlepiej punktującym zawodnikiem, aplikując 20 punktów i 7 asyst. Dla pabianiczan 14 punktów rzucił Patryk Zawadzki. Pabianiczanie trafiali zza łuku na 17% skuteczności (ogółem 34% z gry), a także sromotnie przegrali tablicę 36:26.

Zaplecze Trefla Sopot walczyło z Tarnovią w premierowej odsłonie jak równy z równym. Jednak w kolejnej kwarcie goście (30:15) mocno sprowadzili sopocian „na ziemię”. Niezawodne okazało się trio: Szymon Milczyński (25 pkt, 16 zb), Łukasz Ulchurski (22 pkt, 8 zb), a także Maciej Rostalski (20 pkt, 6 zb, 6 as), które łącznie zdobyło 67 z 95 punktów przyjezdnej drużyny. Dla ekipy z Trójmiasta 20 punktów i 12 zbiórek zaaplikował Filip Gurtatowski.

Sklep Polski MK Gniezno odnalazł sposób na łódzki ŁKS, ogrywając go na własnym parkiecie. Warto podkreślić, że podopieczni Jarosława Krysiewicza walczyli bez podstawowego rozgrywającego, Norberta Kulona. Jednak po pierwszych dwudziestu minutach łodzianie minimalnie prowadzili 39:38. W trzeciej kwarcie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, lecz finalnie ustabilizowało się po łódzkiej stronie (51:54). Decydującą partię wygrali gnieźnianie, gdy w najważniejszych minutach rywalizacji trafiali Dariusz Dobrzycki, a także Hubert Konowalski. Pierwszy z nich skończył zawody na 26 punktach i 4 zbiórkach. Dla ełkaesiaków 15 punktów i 10 zbiórek ustrzelił Kacper Dominiak.

Niemniejsze emocje były też w Poznaniu, gdzie o zwycięstwie toruńskich akademików musiała rozstrzygnąć dogrywka. W niej doskonale spisywali się Arkadiusz Kobus, a także Krystian Maćkiewicz, trafiając trójki oraz ważne punkty z rzutów wolnych. Jednak poznańska Wiara Lecha mogła zamknąć to spotkanie w podstawowym czasie, sprawiając przy tym małą sensację. Po punktach Jakuba Rogulskiego i trójce Krzysztofa Martuzalskiego miejscowi mieli siedmiopunktową zaliczkę w połowie decydującej partii (66:59). W najważniejszych momentach potyczki gracze Kamila Michalskiego mogli liczyć na dobre zagrania Mikołaja Ratajczaka oraz wolne Arkadiusza Kobusa.

Dobre widowisko do pierwszej połowy mieliśmy na Pomorzu między gdyńską Flotą a Borutą Zgierz. Trzecią część zawodnicy Bartłomieja Szczepanika wygrali 32:19, a w niej skutecznie ze swoich obowiązków wywiązywali się m.in. Hubert Lewandowski, Jakub Borowski czy też Oleksandr Szczerbatiuk. Pierwszy z nich skończył konfrontację na 32 punktach i 12 zbiórkach. Dla Floty 17 punktów i 9 zbiórek dał Maciej Nagel.

Do ostatnich sekund ciekawie było w Poznaniu, a także w Bydgoszczy. W obu spotkaniach zwycięsko wyszli goście. Najważniejsze trafienia Antoniego Siewruka dały SMS-owi zwycięstwo nad zapleczem Enei Basket. Natomiast 10-punktową stratę nadrobiło w półtorej minuty zaplecze Spójni Stargard, a najważniejsze trafienia należały do Damiana Krużyńskiego, który zakończył mecz efektownym wsadem na wagę zwycięstwa