Suzuki 1 Liga Power Ranking – przed sezonem

Sezon zasadniczy w Suzuki 1 Lidze rozpocznie się lada chwila. Za nami przedsezonowe sparingi, których wyniki co prawda nie należy brać bezpośrednio, ale można wyciągnąć parę wniosków. Jak zmienił się układ sił na zapleczu ekstraklasy przez ostatnie tygodnie? Zobaczcie, kto obecnie ma największe szanse na zajęcie najwyższego miejsca po rundzie zasadniczej.

Rankingi Sił tworzone są na wielu portalach społecznościowych, swoje własne rankingi robią też kibice, które najczęściej są oparte bez podziału, czyli od 1 do 18 miejsca.

Power Ranking dotyczy miejsca w sezonie zasadniczym i ocenia szanse drużyny na kolejne tygodnie (do końca sezonu zasadniczego). Play-offy rządzą się swoimi prawami.

Składy wszystkich 18 zespołów w Suzuki 1 Lidze z podziałem kto został, przyszedł lub odszedł znajdziesz tutaj.

1. Sensation Kotwica Kołobrzeg (bez zmian)
Runda zasadnicza: 23-9, 3.miejsce
Play-off 2022: o 3.miejsce (dwumecz), 134:129 z Politechniką Opolską

Na razie nie zmieniam zdania. W mojej opinii Sensation Kotwica Kołobrzeg ma szansę ugrać jak najwięcej zwycięstw na pierwszoligowych parkietach, ponieważ mają bardzo dobrych zawodników z przeszłością Energa Basket Ligi. W ostatnim czasie do zespołu dołączył Maciej Kucharek, który postara się dołożyć sporo punktów w ofensywie. Poza tym liczę na dobre popisy strzeleckie Jamesa Washingtona oraz bardzo dojrzałą grę Mikołaja Kurpisza. Podtrzymuję opinię, którą napisałem w pierwszej publikacji.

2. WKK Wrocław (bez zmian)
Runda zasadnicza: 17-15, 6.miejsce
Play-off 2022: ćwierćfinał, 2-3 z Kotwicą

Poprzednio napisałem, że Tomasz Ochońko w nadchodzącym sezonie wejdzie na wyższe obroty i tego się nadal trzymam. Na środku mamy solidny duet Szymon Kiwilsza Michał Gabiński, który dołoży sporą porcję punktów spod trumny. Wierzę w bardzo dobry kunszt Maksymiliana Wilczka wspomagającego swoich starszych kolegów w ataku. Pokazał to w przedsezonowych meczach i uważam, że zadziała na jego korzyść. Na Dolnym Śląsku również odnajdzie się Kamil Zywert, który ponownie rozegra swój dobry sezon.

Zarząd wrocławskiego klubu nie postawił konkretnego celu na nadchodzący sezon. Tak jak we wcześniej publikacji wrocławska drużyna może być w czubie tabeli po sezonie regularnym.

3. HydroTruck Radom (poprzednio 12 – awans o 9 miejsc)
Runda zasadnicza: 5-25, 16.miejsce w EBL (spadek)
Play-off 2022: brak awansu

Na początku myślałem, że radomski zespół pobije się tylko o bezpieczne miejsce na zapleczu ekstraklasy. Jednak zmieniam zdanie o 180 stopni i stawiam ich jako mocnego kandydata do awansu. W przedsezonowych sparingach doskonale spisywali się Kaheem Ransom, a także Jakub Zalewski, którzy będą czołowymi liderami. Całkiem solidnie spisywał się także Jakub Patoka, dla którego może to być ważny sezon. 28-letni skrzydłowy wspomoże chłopaków przy walce o awans do Energa Basket Ligi. Liczę także na wysoką formę od Filipa Zegzuły (na jakiś czas wypadł z rotacji), który ponownie może się stać najlepszym Polakiem na zapleczu ekstraklasy.

Włodarze klubu muszą w trakcie sezonu znaleźć co najmniej 1-2 dobrych młodzieżowców, aby choć trochę odciążyć Iwo Olendera i Błażeja Sowę w ataku.

4. SKS Starogard Gdański (poprzednio 3 – spadek o 1 miejsce)
Runda zasadnicza: 17-15, 9.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Filip Stryjewski co najmniej na pół roku będzie wyłączony z gry, ale to nie będzie stanowiło przeszkody do zajęcia wysokiego miejsca po rundzie zasadniczej przez Diabłów. Filip Małgorzaciak i Wojciech Czerlonko w sparingach pokazali się z bardzo dobrej strony. Mam wrażenie, że we dwóch pociągną pozycję lidera zespołu. Piotr Lis zgodnie ze wcześniejszą publikacją będzie podstawowym play-makerem. W sparingach odwalił kawał kapitalnej roboty. Mimo, że większość z nich kończyła się porażkami to 20-latek pokazał swoją dojrzałość do gry. Wierzę, że w sezonie postara się w hitowych starciach zachować kamienną twarz. Daniel Ziółkowski także ma szansę rozwinąć swoje koszykarskie rzemiosło u boku trenera Sadowskiego.

Zespołowa gra starogardzkiej ekipy z nutą cierpliwości i mocną pracą w defensywie powinna ich zaprowadzić naprawdę wysoko.

5. Górnik Trans.eu Zamek Książ Wałbrzych (bez zmian)
Runda zasadnicza: 23-9
Play-off 2022: finał, 1-3 z Sokołem Łańcut

Na papierze Górnik wygląda na jednego z głównych kandydatów do wywalczenia awansu na zaplecze ekstraklasy. Aczkolwiek realia okazują się brutalne, że nawet najlepiej zbudowane zespoły mogą mieć problemy z zespołami ze średniej bądź wysokiej półki. Adrian Kordalski ponownie może być topowym zawodnikiem na rozegraniu, a wraz z Piotrem Niedźwiedzkim stworzą idealny duet, który może zaprowadzić do sporej ilości zwycięstw. Sporo „oczek” spodziewam się po parze Bartosz MajewskiMikołaj Stopierzyński, choć ostatnio drugi z nich odrobinę przygasł. Może się jednak okazać, że to tylko chwilowy spadek formy i Stopierzyński wróci do świetnej dyspozycji z sezonu 2020/2021.

Nie zmienia to mojej opinii, że Górnik powalczy o zajęcie miejsca w najlepszej czwórce po 34.kolejkach.

6. Dziki Warszawa (bez zmian)
Runda zasadnicza: 17-15, 8.miejsce
Play-off 2022: ćwierćfinał, 2-3 z Sokołem Łańcut

Będą dochodziły głosy, że 6. lokata to i tak nisko, bo sporą różnicę w ataku zrobią Alan Czujkowski i Mateusz Bartosz. Pierwszy z nich ma poważne papiery, aby być mocnym punktem zespołu. Wspomniałem wcześniej, że Bartosz załata swoim doświadczeniem dziurę w strefie podkoszowej, lecz w jakiej formie będzie po przebytej rehabilitacji? Drobnym problemem może być także zapamiętanie systemu gry przez młodszych zawodników. Grochowski, a także Aleksandrowicz przy wspomnianym pokrótce Czujkowskim postarają się dwoić i troić, aby gra Dzików wyglądała dobrze. Z ławki rezerwowej powinien wesprzeć Kuźkow, którego warto obserwować z perspektywy dalszego rozwoju.

Przy tak sporej konkurencji jaka się szykuje nadchodzącym sezonie Dziki powinny się znaleźć w ósemce po fazie zasadniczej.

7. Weegree AZS Politechnika Opolska (poprzednio 4 – spadek o 3 miejsca)
Runda zasadnicza: 20-12, 4.miejsce
Play-off 2022: o 3.miejsce (dwumecz), 129:134 z Kotwicą Kołobrzeg

Hubert Pabian i Adam Kaczmarzyk są doświadczonymi zawodnikami, którzy w ważnych momentach rywalizacji będą mieli swój czas weteranów. Podobnie jestem przekonany do Jakuba Kobla, który będzie wirtuozem rozdającym po kilka lub kilkanaście asyst w spotkaniach. Bardzo liczę na wysoką dyspozycję od Michała Kroczaka, który w paru starciach przedsezonowych potwierdził, że potrafi uruchomić dobry celownik zza łuku. Problemem może się okazać brak solidnego gracza na środku, co będzie bronił trumnę. Niewykluczone, że trener Skibniewski będzie chciał przestawić silnego skrzydłowego, aby wziął pozycję numer 5.

W mojej opinii trener Skibniewski wprowadzi opolski zespół do najlepszej ósemki, ale o powtórzenie sukcesu z ubiegłego sezonu będzie trudno.

8. KKS Polonia Warszawa (bez zmian)
Runda zasadnicza: 28-0, 1.miejsce w grupie B 2 Ligi
Play-off 2022: półfinał, 2-0 z Mickiewiczem Katowice (awans)

Doświadczeni Marcin Dutkiewicz, Patryk Pełka i Adam Linowski powinni być filarami warszawskiej Polonii. Bardzo dobrze w okresie pre-season wypadł Jan Piliszczuk, który w mojej opinii jest już gotowy na grę w wyjściowej piątce. Wierzę także, że Michał Kierlewicz i Damian Cechniak wrócą na odpowiednie tory, aby wspomóc w ataku „Czarne Koszule”. Wspomniałem w poprzedniej publikacji, że to może być zaskoczenie na „in plus” w 1.Lidze i nadal tego się trzymam. Szkoleniowiec warszawskiej drużyny Andrzej Kierlewicz zaznaczył na portalu polskikosz.pl, że: „Naszą mocną stroną musi być zorganizowana obrona zespołowa (liczę, że będzie wyglądać lepiej niż w okresie przygotowawczym)”.

Warszawianie przy zorganizowanej obronie zespołowej, a także zgranym kolektywie w zespole są w stanie powalczyć o miejsce w najważniejszej części po rundzie zasadniczej.

9. GKS Tychy (poprzednio 7 – spadek o 2 miejsca)
Runda zasadnicza: 19-13, 5.miejsce
Play-off 2022: ćwierćfinał, 2-3 z Politechniką Opolską

Solidnie w meczach sparingowych przed ligowymi zmaganiami wypadł Patryk Kędel. Myślę, że czas spędzony ostatnio w Bydgoszczy pozwolił mu nabrać większą wiedzę oraz doświadczenie, co przełoży na pierwszoligowe parkiety. Jak podkreślił w wywiadzie przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego dla telewizji klubowej GKS Tychy: „Bardzo wiele stylów gry poznałem, obrony, ataku. Gra u boku doświadczonych zawodników sprawia, że i ja staje się bardziej doświadczony”. Sporo dobrego ognia w ataku zapewni duet Maciej KoperskiKarol Kamiński. W rolę lidera zespołu wskoczy ponownie Piotr Wieloch, który uwielbia grać zespołowy basket, a także od czasu do czasu brać ciężar zdobywania punktów. Dla Andrzeja Krajewskiego z kolei będzie to sezon, w którym może zrobić spory postęp, a Bartosz Chodukiewicz dzielnie powalczy o swoje minuty.

Trójkolorowi będą w grupie zespołów walczących o miejsce w play-offach, jednak konkurenci są solidnie uzbrojeni.

10. Decka Pelplin (bez zmian)
Runda zasadnicza: 10-22, 14.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Bez dwóch zdań sporą różnicę w pelplińskim zespole zrobi Thomas Davis, który w towarzyskim turnieju Mazovii Cup przeciwko Polonii Warszawa zaliczył game-winnera. W przedsezonowych sparingach skrzydłowy wyglądał bardzo dobrze i sądzę, że w lidze pokaże swój ofensywno-defensywny repertuar. Obwodowy duet Damian Ciesielski oraz Roman Janik może przynieść sporo punktów w ataku, a na koncie Ciesielskiego może wpaść więcej asyst niż w ubiegłym sezonie. Wszechstronny i ciągle rozwijający się Hubert Wyszkowski może wskoczyć na wyższy poziom. Na pozycjach 4 oraz 5 liczę na solidną pracę pod tablicą Krystiana Tyszki, Mateusza Kulisa oraz Pawła Kopyckiego. Tyszka prócz dobrego procentu z pola trzech sekund potrafi zaskoczyć niezłą skutecznością zza łuku. W tym mocno piekielnym zapleczu Deckę stać na to, aby równorzędnie z innymi zespołami walczyć o awans do play-offów.

11. Miasto Szkła Krosno (bez zmian)
Runda zasadnicza: 14-18, 11.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Michał Jankowski i Klavs Dubults to krośnieński duet, który będzie dzielił i rządził. Jeśli ktoś miałby ciągnąć grę drużynę z Podkarpacia to właśnie oni. Pamiętajmy, że Jankowski rozegrał bardzo dobry sezon w Łowiczu, ale poprzednim razem skończyło się spadkiem Księżaka. Być może w najbliższej kampanii postarają się przywrócić zespół z Podkarpacia do fazy play-off. Jednak to będzie trudne zadanie. Maksymilian Zagórski i Hubert Łałaka to będą zawodnicy warci obserwacji na pierwszoligowych salonach. Zagórski dobrze się spisał w towarzyskich sparingach z HydroTruckiem (16 pkt) i GKS-em (14 pkt, 5 zb). Ciągle rezerwy w swojej grze mają Stanisław Heliński oraz Darrell Harris. Mam nadzieję, że obaj wskoczą na swój odpowiednim poziom. Zwłaszcza, że 38-letni środkowy był najlepiej zbierającym Suzuki 1 Ligi.

12. MKKS Żak Koszalin (poprzednio 9 – spadek o 3 miejsca)
Runda zasadnicza: 14-18, 12.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Wspomniałem we wcześniejszej publikacji: „Ajay Sanders będzie starał wejść w buty Fineto Lungwany i poprowadzić jako jeden z głównych liderów ekipy do jak największej liczby zwycięstw”. Ostatnio Amerykanin dobrze się spisywał w obronie w meczu towarzyskim przeciwko Kotwicy oraz Decce. Jednak na turnieju w Starogardzie Gdańskim było widać jedynie cień gracza. Zobaczymy jak na początku sezonu będzie się prezentował. W koszalińskim zespole warto także obserwować Mateusza Kaszowskiego, który pokaże swój prawdziwy talent, atletyzm i dojrzałość. Zresztą nie mniejsza uwaga będzie skupiona na Arturze Łabinowiczu i jego ofensywnych możliwościach. Doświadczeni Jakub Dłoniak i Wojciech Pisarczyk dorzucą też swoją skuteczność i sądzę, że Żak zostanie na dłużej. Na play-offy musi być coś ekstra.

13. AZS AGH Kraków (bez zmian)
Runda zasadnicza: 17-15, 7.miejsce
Play-off 2022: ćwierćfinał, 1-3 z Górnikiem Wałbrzych

Jak wspomniałem wcześniej w poprzedniej publikacji o powtórzenie sukcesu sprzed sezonu krakowianom będzie piekielnie ciężko. Mówi się, że drugie sezony są trudne dla zespołów, które w poprzedniej kampanii były beniaminkiem. Nadzieją na zwycięstwa w krakowskiej drużynie będą weterani: Wojciech Leszczyński i Paweł Zmarlak. Na obu będzie ciążyła sfera liderowania nie tylko pod względem sportowym, ale też mentalnym. Coś pozytywnego? Warto będzie popatrzeć na rozwój w zespole m.in. Kacpra Rojka, Szymona Sobiecha, Szymona Szmita i Michała Lisa. Lis doskonale spisuje się w kreowaniu gry i sądzę, że niebawem dostanie jeszcze więcej minut. Wierzę także, że Sobiech zrobi następny krok, aby bardziej rozwinął swoje rzemiosło na swojej pozycji.

14. WKS Śląsk II Wrocław (poprzednio 15 – awans o 1 miejsce)
Runda zasadnicza: 14-18, 13.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Jak co roku rezerwy Śląska mogą liczyć na graczy, którzy czasami będą schodzili z ekstraklasowego zespołu jak m.in. Szymon Tomczak. Na Sebastianie Bożenko i Aleksandrowi Leńczuku będzie spoczywała odpowiedzialność za wyniki rywalizacji. Obaj są na tyle doświadczeni, że będą liderami zespołu wśród młodszych kolegów. Pozytywnie w meczu towarzyskim z Politechniką Opolską wypadli: Bośniak Edis Korman (22 pkt, 11 zb) oraz Mikołaj Wojciechowski (14 pkt, 8 zb, 6 as) – na tych zawodników trzeba będzie zwrócić uwagę w trakcie sezonu. Zwłaszcza na Kormana, który mierzy 210 cm i ma doskonałe warunki do grania w strefie podkoszowej. Młodsi zawodnicy także mogą dorzucić swoje „trzy grosze”.

15. PGE Turów Zgorzelec (poprzednio 14 – spadek o 1 miejsce)
Runda zasadnicza: 9-23, 15.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

Krzysztof Jakóbczyk i Bartosz Bochno to jedynie dwaj jasno świecący zawodnicy w Turowie Zgorzelec. Jednak obaj nie pociągną drużyny do szturmowej liczby zwycięstw. Bardzo mocno wierzę w talent Michała Samolaka, który swój kunszt koszykarski pokazał w Krakowie. Jeśli dodamy do tego dobrych podkoszowych Filipa Pruefera i Arkadiusza Adamczyka, a także dobre rozprowadzanie piłki od Krzysztofa Wąsowicza to o realne utrzymanie w lidze byłbym spokojny. Tegoroczny sezon będzie mocno przewrotny.

16. Enea Basket Poznań (bez zmian)
Runda zasadnicza: 24-2, 1.miejsce w grupie A 2 Ligi
Play-off 2022: półfinał, 2-0 z BS Polonią Bytom (awans)

W ostatnich dniach do poznańskiego klubu dołączył Marcin Dymała, który ostatnio zaliczył dobry sezon w wałbrzyskim Górniku. Tym samym trener Przemysław Szurek ma do dyspozycji czterech solidnych grajków – Dymała, Fiszer, Fraś i Ciechociński, a także ciekawych młodych graczy, którzy „żują parkiet”. W przedsezonowych sparingach fajnie się prezentował Marcin Tomaszewski, rzucając m.in. 30 punktów przeciwko Turowowi. W trumnie bez większych problemów poradzi sobie Wojciech Fraś przy wsparciu Bartosza Ciechocińskiego. Trener Przemysław Szurek na łamach portalu polskikosz.pl zaznaczył: „Naszą mocną stroną powinna być nieustępliwość po obu stronach parkietu i głód gry wielu zawodników, co liczę, że przełoży się na styl, który będziemy prezentować”.

Dla poznaniaków każde zwycięstwo będzie na wagę zapewnienia sobie utrzymania się na pierwszoligowych salonach, które jest na wyciągnięcie ręki.h

17. BS Polonia Bytom (bez zmian)
Runda zasadnicza: 27-3, 1.miejsce w grupie C 2 Ligi
Play-off 2022: o 3.miejsce, 2-0 z Mickiewiczem Katowice (awans)

Bytomianie w przedsezonowych meczach z drugoligowymi zespołami wyglądali całkiem dobrze. Odrobinę gorzej szło z pierwszoligowymi klubami, z którymi powalczą w nadchodzącym sezonie. Jednak to tylko sparingi. Z pozytywów liczę na dobrą dyspozycję dnia Marka Piechowicza oraz Patryka Wieczorka, którzy nie raz grali na pierwszoligowych boiskach. Michał Chrabota dostanie sporo szans do pokazania się z tej lepszej strony. W końcu solidnie przepracowany sezon na Dolnym Śląsku daje motywacyjnego „kopa”. Jeśli ktoś oprócz wyżej wymienionej trójki dołoży swą dobrą dyspozycję dnia to Poloniści z Bytomia zapewnią sobie pewne miejsce na zapleczu. Jak wspomniałem we wcześniejszej publikacji: „walka o pewne miejsce w 1.Lidze będzie ich podstawowym celem”.

18. Start II Lublin (bez zmian)
Runda zasadnicza: 16-16, 10.miejsce
Play-off 2022: brak awansu

W Lublinie bez większych zmian. Włodarze klubu stawiają na młodzież oraz budowę zespołu od początku. Jak wspomniałem wcześniej od czasu do czasu pewnie na pierwszoligowe mecze zejdzie Bartłomiej PelczarMichał Krasuski czy Sebastian Walda, ale to za mało na zatrzymanie miejsca w 1 Lidze. Zasłoną dymną degradacji do drugiej ligi był dobrze rozegrany sparing z Sokołem Ostrów Mazowiecka w Białymstoku (99:82). Warto przyjrzeć się grze Wiktora Kępki, Kacpra Majchrowicza i Michała Grzesiaka. Za parę lat mogą stać solidnymi zawodnikami na koszykarskich parkietach.

fot. Dawid Wójcikowski
KW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *