Nagrody po sezonie regularnym Pekao S.A 1.Ligi Mężczyzn

Już lada chwila rozpocznie się decydująca faza play-off na zapleczu ekstraklasy. Szkoleniowcy poszczególnych zespołów wybrali: najlepszą piątkę, najlepszego zawodnika do lat 23, najlepszego trenera, niespodziankę na in plus, a także najbardziej wartościowego zawodnika. Jak redaktorsko wygląda to zestawienie?

Najlepszy zawodnik do lat 23 – Daniel Ziółkowski (Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg)

Wspominaliśmy ostatnio, że dla 22-letniego skrzydłowego był to przełomowy okres. W ubiegłym sezonie pod wodzą trenera Kamila Sadowskiego był traktowany jako rezerwowy zawodnik Kociewskich Diabłów. Natomiast u trenera Rafała Franka dostał większą rolę i ją w pełni wykorzystał, zaliczając zauważalny progres (wspominamy tutaj). Ziółkowski aż w piętnastu spotkaniach (w tym trzy po dogrywce) nie opuścił ani na sekundę pierwszoligowego parkietu. We wszystkich 34 spotkaniach sezonu regularnego zdobywał średnio 11,8 punktu, a także 5,1 zbiórki. Z pewnością to wyróżnienie będzie to kolejną motywacją dla tego zawodnika, aby w przyszłości powrócić na parkiety Orlen Basket Ligi.

Najlepszy trener – Andrzej Adamek (Górnik Zamek Książ Wałbrzych)

Biało-niebiescy tę kampanię mogą zaliczyć do kolejnej z bardzo udanych, bo w obecnej musieli dość późno skompletować skład personalny, który ułożył sam szkoleniowiec. Wałbrzyszanie przez większość czasu długo trzymali się na pozycji lidera, przegrywając początkowo z kołobrzeską Kotwicą. Ekipa spod Chełmca oddała fotel lidera na rzecz Miasta Szkła Krosno, które wykorzystało wpadkę Górnika w Opolu, wygrywając wyjazdowe spotkanie z kołobrzeżanami. Osiągnięty rezultat w rundzie zasadniczej (25-9) dający im 2.miejsce każdy fan wałbrzyskiego klubu brałby w ciemno. Pierwszym rywalem na drodze do prawa do gry o Orlen Basket Ligę na przyszły sezon będzie Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg.

Niespodzianka na in plus – WKS Śląsk II Wrocław

Wielu ekspertów przedsezonowymi rankingami stawiało wrocławską młodzież pod batutą Łukasza Grudniewskiego w strefie poza play-off. Okazało się, że po przyjściu Joe’go Bryant’a Jr. ekipa z Dolnego Śląska może namieszać w pierwszoligowych rozgrywkach… i to zrobiła. Wrocławianie wygrali pierwsze osiem spotkań z rzędu, a wiele z nich kończyło się dogrywkami na ich korzyść. Przypomnijmy, że w składzie personalnym mamy aż 11 graczy z rocznika 2003 oraz młodszych. Najważniejszymi postaciami we wrocławskiej drużynie są Joe Bryant Jr., Przemysław Kociszewski, Aleksander Leńczuk, a także Oskar Hlebowicki. Wrocławski klub wykręcił 25 zwycięstw i 9 porażek, co dało im w końcowym rezultacie trzecią lokatę. Wielu utalentowany zawodników jak Kociszewski, Piśla czy Hlebowicki powinni po tym sezonie dostać o wiele więcej szans na zaprezentowanie się na ekstraklasowych parkietach lub też powalczyć dobre oferty w tym kierunku.

Najbardziej Wartościowy Zawodnik (MVP) – Myles Rasnick

W ostatnich trzech sezonach nagrody najbardziej wartościowego zawodnika wpadały w ręce najlepszego zespołu, który miał w swoich szeregach lidera zespołu. Prawdopodobnymi zawodnikami, którzy mogą zgarnąć tę nagrodę są: Joe Bryant, Piotr Niedźwiedzki oraz Myles Rasnick. Naszą uwagę przykuł 24-letni rozgrywający, który w naszej opinii zasługuje na tę nagrodę. Rasnick był najbardziej wartościowym zawodnikiem stycznia, gdy krośnianie odnotowali dziewięć kolejnych zwycięstw (w tym aż sześć na początku 2024 roku). Amerykanin w 34 spotkaniach notował średnio 17,2 punktu, dokładając do tego 4,2 zbiórki oraz 4 asysty.

Rasnick w wielu meczach udowodnił, że jest w stanie unieść ciężar liderowania zespołu i zdobywać ważne punkty na wagę zwycięstw. Jest to gracz combo potrafiący zdobywać kosze dobrymi drive’ami, ale także ma doskonałą klepkę zza łuku (49%). Co więcej potrafi mocno nacisnąć piłkę w obronie, a także zaangażować na bronionej strefie parkietu. Sądzimy, że ta nagroda zarówno indywidualnie jak i zespołowo będzie dodatkowym bodźcem do wywalczenia awansu.

Najlepsza piątka sezonu zasadniczego

Runda zasadnicza na zapleczu ekstraklasy była pierwsza od wielu lat mocno wyrównana, porównując jej ostatnie lata. Do ostatniej serii meczów zmieniał się fotel lidera, a także rozstawienie par przed decydującą częścią sezonu. Szkoleniowcy poszczególnych ekip dokonali wyboru najlepszej piątki sezonu zasadniczego, którą możecie przeczytać w publikacji od red. Pameli Wrony (tutaj). Postanowiliśmy także dokonać wyboru najlepszych zawodników po rundzie zasadniczej, a także zrobić zestawienie drugiej piątki najlepszych koszykarzy w 1.Lidze.

W najlepszej piątce po rundzie zasadniczej znaleźli się: Jakub Kobel (Weegree AZS Politechnika Opolska), Myles Rasnick (Miasto Szkła Krosno), Maciej Koperski (GKS Tychy), Wojciech Czerlonko (SKS Fulimpex Starogard Gdański) oraz Piotr Niedźwiedzki (Górnik Zamek Książ Wałbrzych). Natomiast w drugim zestawieniu najlepszej piątki postawiliśmy: Joe’go Bryant’a (WKS Śląsk II Wrocław), Damiana Pielocha, Daniela Ziółkowskiego (obaj Sensation Kotwica Port Morski Kołobrzeg), Filipa Małgorzaciaka (Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz) i Mikołaja Stopierzyńskiego (WKK Active Hotel Wrocław).

Tak przedstawia się w naszej opinii zestawienie: najlepszej piątki, najlepszego zawodnika do lat 23, najlepszego trenera, niespodziankę na in plus, a także najbardziej wartościowego zawodnika. Kogo Wy widzicie w poszczególnych kategoriach po rundzie zasadniczej? Zachęcamy do komentarzy.

fot. Dariusz Błażejowski
Red.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *