Niech plotkują: Czy Pekao S.A. 1.Lidze potrzebny jest turniej Play-in?

W nadchodzącym sezonie Orlen Basket Ligi będziemy mieli znany z NBA, a także Euroligi system Play-in. Tym samym walka o najważniejszą część sezonu będzie znacznie ciekawsza. Czy w niedalekiej ten format zagości także na pierwszoligowych parkietach?

Dotychczas na ekstraklasowych parkietach była rozgrywana faza play-off, czyli osiem najlepszych zespołów uczestniczących w walce o Mistrzostwo Polski. W ćwierćfinałach, a także półfinałach walka toczyła się do trzech zwycięstw, a finale do czterech. Od przyszłego sezonu zespoły, które zajmą miejsca od siódmego do dziesiątego będą uczestniczyły w nowym formacie.

Sześć najlepszych ekip po sezonie regularnym zagwarantuje sobie udział w ćwierćfinale fazy play-off, a następne cztery drużyny powalczą o ostatnie dwa miejsca. Ekipy z siódmego, a także ósmego miejsca zagrają tyko jedno spotkanie, które zagwarantuje udział w najważniejszej części sezonu. Przegrany tej pary będzie miał jeszcze jedną szansę. Dodatkowy mecz rozegrają także zespoły z miejsc 9-10. Zwycięzca tej pary zagra o ostatnie miejsce z ekipą, która przegrała rywalizację drużyn z miejsc 7-8. 

Głównym celem nowego formatu jest zwiększenie rywalizacji w czubie tabeli oraz na miejscach 7-10, a także wzbudzenie większych emocji. A jak wiemy na miesiąc przed końcem regularnego sezonu mówi się w mediach o szansach poszczególnych ekip. Ciekawostka: zespoły, które zajmą miejsca dwa pierwsze miejsca będą miały utrudnione przygotowania, bo poznają swojego rywala po tym formacie. Natomiast ekipy z miejsc 4-5 oraz 3-6 będą miały więcej czasu na przygotowanie się do play-off. Wszystkie spotkania nowego formatu zostaną rozegrane w halach drużyn wyżej rozstawionych. 

Zakładając, że nowy format w Orlen Basket Lidze przyjmie się pozytywnie, to czy w niedalekiej przyszłości system play-in zagości też w Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn? Nie ukrywamy, że w ostatnich paru sezonach walka o ostatnie dwa miejsca dające udział w play-off była niezwykle zacięta. Wystarczy wspomnieć o kampanii 2021/2022, w której o trzy ostatnie lokaty dające play-off walczyło pięć ekip: WKK, AZS AGH, SKS, Dziki i AZS UMCS Start II. Wprowadzenie tego systemu z pewnością podniesie rangę zwycięstwa bez konieczności kalkulowania. Z drugiej strony jeden mecz może zakończyć udział drużyny, która była w gronie zespołów walczących o najważniejszą część sezonu.

Przyszłoroczne rozgrywki w Orlen Basket Lidze oraz Pekao S.A. 1.Lidze Mężczyzn będą bardzo atrakcyjne. Jakie są Wasze odczucia w kontekście nowego formatu wprowadzonego do ekstraklasy? A także czy w Waszej opinii nowy format powinien być wprowadzone w 1.Lidze? Podzielcie się w komentarzach.

fot. Orlen Basket Liga (fanpage)
Red.

About Author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *